Naujausios žinios

Paukščių gripo grėsmė ir kaip apsisaugoti nuo jo

Straipsnis buvo išspausdintas  vasario 22 d. laikraščio „Širvis“ 8-ame šių metų numeryje.

Lietuvoje paukščių gripo atvejų dar nenustatyta, tačiau rizika jam patekti ir į mūsų šalies teritoriją yra. Nustačius paukščių gripo virusą ūkyje, visi sparnuočiai, jų produkcija, lesalai, pakratai ir menkavertis inventorius turi būti sunaikinti. Aplinkui židinius nustatomos apsaugos ir priežiūros zonos, kuriose 3 km spinduliu išnaikinami naminiai paukščiai visuose ūkiuose. Išskirtiniais atvejais priežiūros teritorijose šis reikalavimas gali būti taikomas ir 10 km spinduliu. Artėjant pavasarinei paukščių migracijai (vasario pabaiga–kovo mėn.), Širvintų valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atkreipia paukštininkystės ūkių ir pavienių paukščių augintojų dėmesį į galimas grėsmes ir primena apie būtinas taikyti paukščių gripo prevencijos priemones:

Smulkiems augintojams

Pavasarinės ir rudeninės paukščių migracijos metu draudžiama laikyti sparnuočius palaidus, juos galima išleisti tik į lauko aikšteles, įrengtas taip, kad naminiai paukščiai negalėtų turėti tiesioginio kontakto su laukiniais. Jos turi būti iš visų pusių užtvertos tinklu, iš viršaus taip pat uždengtos tinklu arba stogu. Draudžiama naudoti atvirų paviršinių vandens telkinių vandenį naminiams paukščiams girdyti. Namines antis ir žąsis reikia laikyti atskirai nuo kitų naminių paukščių, o paukščiams skirtą pašarą laikyti pagal reikalavimus.

Stambiesiems ūkiams

Paukštininkystės ūkis turi būti įrengtas taip, kad į jį negalėtų nekontroliuojamai patekti pašaliniai asmenys, transporto priemonės, laukiniai, bešeimininkiai ir kiti gyvūnai. Ūkio teritorija turi būti nuolat tvarkoma, joje auganti žolė nušienaujama. Prieš įvažiavimą į paukštininkystės ūkio teritoriją privalo būti įrengti dezinfekciniai barjerai arba dezinfekuojamos transporto priemonės, užpurškiant ant jų ratų ir šonų autorizuotus veterinarinius biocidinius produktus (dezinfekcines medžiagas). Chemikalais apdorojami visi automobiliai. Pastatai ir patalpos, kuriose laikomi lesalai, turi būti sukonstruotos ir įrengtos taip, kad į jas negalėtų patekti laukiniai paukščiai ir graužikai. Be to, jos turi atitikti pašarų laikymą reglamentuojančių teisės aktų reikalavimus. Svarbu registruoti informaciją apie paukščių gaišimą, vandens bei pašarų suvartojimą, kad būtų galima anksti aptikti figą ir užkirsti kelią jai plisti į kitas teritorijas.

Pasirengimas

VMVT atkreipia dėmesį, kad kiekvienas veterinarinį patvirtinimą turintis paukštininkystės ūkis privalo būti parengęs neatidėliotinų priemonių planą, kuriuo būtų vadovaujamasi nustačius paukščių gripą ūkyje. Pagrindiniai akcentai šiame plane turėtų būti:

galima paukščių naikinimo (kasimo ar deginimo) vieta;

numatyti technikos rezervai; numatyti atsakingi asmenys

ir paskirstyti jų vaidmenys ligos protrūkio metu;

galimų konteinerių, talpyklų ar automobilių paruošimas, paukščius žudant dujomis;

numatyti dujų tiekėjai (rekomenduojama turėti sutartis).

Gyventojai, pastebėję laukinių vandens paukščių gaišenas, prašomi apie tai pranešti Širvintų valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai telefonu (8 382) 57 146, 8 612 19 382 arba nemokamu, visą parą veikiančiu telefono numeriu VMVT 8 800 40 403

Širvintų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji veterinarijos gydytoja–inspektorė Birutė Marytė Bernotienė

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*