Naujausios žinios

Piliečiai savo teises ir laisves jau greitai galės ginti Konstituciniame Teisme

Vyriausybė, rengdamasi įgyvendinti Konstitucijos pataisą dėl individualaus konstitucinio skundo Konstituciniam Teismui, birželio 12 d. posėdyje pritarė Teisingumo ministerijos parengtoms Konstitucinio Teismo įstatymo bei dar 5 įstatymų pataisoms ir perdavė jas svarstyti Seimui.

Konstitucijos pataisa, suteikianti teisę fiziniams ir juridiniams asmenims tiesiogiai kreiptis į Konstitucinį Teismą, įsigalioja š. m. rugsėjo 1 d.

Fiziniai ir juridiniai asmenys galės paduoti konstitucinį skundą dėl Lietuvos Respublikos įstatymo ar kito Seimo, Respublikos Prezidento ar Vyriausybės akto (ar jų dalies), jeigu jų pagrindu priimtas sprendimas pažeidė šio asmens konstitucines teises ar laisves. Šią galimybę asmuo turės tik prieš tai pasinaudojęs visomis teisinės gynybos priemonėmis.

Teisingumo ministerijos parengtose pataisose numatoma, kad individualus konstitucinis skundas šiam teismui turės būti paduotas per 3 mėnesius nuo įsiteisėjusio galutinio ir neskundžiamo teismo sprendimo priėmimo dienos.

Kartu siekiama užtikrinti, kad konstitucinį skundą teikiantys fiziniai asmenys turėtų galimybę pasinaudoti valstybės garantuojama teisine pagalba. Parengtas Valstybės garantuojamos teisinės pagalbos įstatymo pataisų projektas numato, kad ši pagalba fiziniams asmenims bus teikiama ir konstitucinės justicijos bylose.

Individualaus konstitucinio skundo institutas veikia daugumoje Europos Sąjungos valstybių. Panašų konstitucinio skundo modelį turinčių šalių Lenkijos ir Latvijos konstituciniai teismai per metus išnagrinėja apie 30 tokių bylų.

Lietuvoje Konstitucinis Teismas kasmet gauna apie 30 prašymų ištirti teisės aktų atitiktį Konstitucijai ar kitiems aukštesnės galios teisės aktams. Iki šiol Konstitucijoje buvo įtvirtinta, kad kreiptis į Konstitucinį Teismą dėl teisės aktų atitikimo pagrindiniam šalies įstatymui gali tik Seimas, Seimo narių grupė, Respublikos Prezidentas, Vyriausybė ir teismai.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*