Naujausios žinios

Projekto „Širvintų–Giedraičių mūšis“ pristatymas

Kiek mes sugebame atgaivinti istorinę atmintį, tiek gyva mūsų tauta, aiškesnis mūsų identitetas. Atliepdami į Lietuvos Respublikos Seimo iniciatyvą 2019 m. paskelbti „Lietuvos Nepriklausomybės kovų atminimo metais“, mes, VšĮ „Širvis“ savanoriai, bendradarbiaudami su dr. Valdu Rakučiu, Lietuvos kariuomenės vado patarėju, karo istoriku, kviečiame skaitytojus į žygį-projektą – pakeliauti Širvintų–Giedraičių mūšio vietomis.

Širvintų kraštas garsėja Širvintų–Giedraičių mūšiais, kurių metu vyko įnirtingos lietuvių kovos su želigovskininkais. Lietuvos kariuomenės savanoriai ir eiliniai stojo į lemtingus mūšius už Lietuvos laisvę su Lenkijos kariuomene, kad sustabdytų jos veržimąsi į Lietuvos gilumą. Kareivių, kritusių kovose už nepriklausomybę, amžino poilsio vietos miestelių kapinėse paženklintos betoniniais kryžiais. Širvintose ir Giedraičiuose jiems pastatyti paminklai, primenantys mums jų Lietuvos laisvės troškimą, narsą ir pasiaukojimą.

Dar 2016 m. Molėtų rajono savivaldybė pritarė profesoriaus dr. Valdo Rakučio minčiai, kad Giedraičių–Širvintų teritorijoje būtų įrengtas karinis parkas su infrastruktūra mūšiui atminti. Šiai minčiai dėl neaiškių priežasčių nepritarė Širvintų rajono savivaldybės taryba, kuriai tuo metu vadovavo Ž. Pinskuvienė.

Vykdydami projektą norime išaugoti istorinę atmintį ir mūsų skaitytojams pateikti vaizdo įrašus su mūšio vietomis ir dr. V. Rakučio komentarais. Prof. Dr. Valdas Rakutis nurodys mūšio priežastis, kovų strategijas ir vietas, kaip buvo užimtos Širvintos ir kieno dėka buvo išgelbėtos, kur kovėsi kapitono Teodoro Balno kariai.

Pastaruoju metu yra rengiami lietuvių-lenkų kovų maršrutai. Maršrutai apimtų tą teritorijos dalį, kur 1920 m. spalio–lapkričio mėnesį vyko pagrindiniai karo veiksmai, kovėsi trys Lietuvos kariuomenės pulkai. Vienas iš maršrutų būtų Širvintos–Giedraičiai.

Kviečiame visus skaitytojus į virtualią kelionę „Širvintų–Giedraičių mūšis“.

spaudos rėmimo fondo logo

1 Comment on Projekto „Širvintų–Giedraičių mūšis“ pristatymas

  1. Sakote, kad dėl neaiškių priežasčių šiam prasmingam projektui negautas merės Ž. Pinskuvienės pritarimas…“ Priežastys aiškios – ne tie žmonės parodė iniciatyvą. O „tiems“ imtis neišėjo, nes tai ne „popsinis“ projektas.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*