Naujausios žinios

Raimondas Ragauskas: „kad ateityje kainos nekils, turbūt niekas negali pasakyti.“

Nuotrauka iš bernardinai.lt

Gal galite paaiškinti gyventojams, kodėl mūsų rajone brangsta šildymo paslaugos ir karštas vanduo?

Jei rašote apie kainų pokyčius, pirmiausia turite paminėti, kad svyravimas yra nedidelis. Pažiūrėkite į Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos tinklalapį „regula.lt“ ir pamatysite, kad mūsų rajone kainų svyravimo praktiškai nėra. Kainos yra stabilios. Kainų komisija yra nustačiusi šilumos kainų dedamąsias. Yra nustatytos formulės, kaip skaičiuojama kaina. Norėdami nustatyti sausio mėnesio kainas, mes jas turime paskaičiuoti ir paskelbti gruodžio mėnesį. Skaičiuodami imame dar praėjusio mėnesio, t. y. lapkričio mėnesio, kuro kainas, dedame į formulę ir gauname sausio mėnesio skelbiamas kainas. Pokyčiai labai maži, kaip vaistinėje taip tiksliai tikrai paskaičiuoti negalime. Palyginti su kaimyninėmis savivaldybėmis: Jonavoje kaina – 5,3 ct/kWh, Ukmergėje – 8,37 ct/kWh, o Širvintose – į 4,9 ct/kWh ir kurį laiką nekinta, nors kartais šiek tiek pakrenta, šiek tiek pakyla. Kainų kitimas priklauso nuo kuro dedamosios. Paskutinis kuro kainos pirkimas pakilo, jei mes pirkome po 115 Eur už vienos tonos naftos ekvivalentą, tai Vilnius pirko jau už 200 Eur. Šilumos kainą bandome išlaikyti iki 5 centų. Toks lygmuo yra vienas žemiausių Respublikoje. Kai kaina kyla dešimtimis procentų, tai, suprantu, tikrai pokyčiai, o mūsų rajone šilumos kainos yra vidutiniškos.

Ar šį mėnesį žmonės mokės brangiau už šildymo paslaugas?

Kai žmonės nueina į parduotuvę, vienas perka vieną silkutę, o kitas – dešimt. Juk jie sumokės skirtingai, ar ne? Šilumos suvartojimas kiekvienuose namuose yra skirtingas. Jau į UAB „Širvintų šiluma“ tinklalapį dedame gyvenamųjų namų suvartotos šiluminės energijos 1 m² šildymui lentelę (http://sirvintusiluma.lt/images/files/Suvartota%20sil%20energijos%20lapkritis.pdf). Visi adresai lentlėje surašyti. Pamatysite, kokie namų suvartojimo skirtumai. Kaina ta pati, o mokestis kiekvienam namui bus skirtingas. Renovuoti namai suvartoja mažiausiai, mes toje lentelėje net paryškinome renovuotus namus, kad gyventojai matytų skirtumą. Kai kurie namai suvartoja šilumos dvigubai daugiau nei kiti. Šilumos kiekis visiems daugiabučiams pastatams teikiamas vienodai, o gyventojai ar pastatų šilumos mazgų prižiūrėtojai reguliuoja, kiek reikia jos paimti. Vienas namas paima 15 kWh/1m², o štai šalia namas – 27 kWh/1m². Jei paėmei 10 silkučių, už jas turėsi susimokėti daugiau nei už vieną, ar ne tiesa? Labai svarbu gyventojams žiūrėti, kaip racionaliau suvartoti šilumos kiekį.

Ką patartumėte gyventojams, kaip sutaupyti lėšas už šildymo paslaugas?

Aš buvau daugiau skeptiškas namų renovacijos klausimu, bet akivaizdus skirtumas matomas. Suprantu, kad Širvintose šilumos kaina per pigi, kad būtų patraukli renovacijai. Neapsimoka išleisti daug lėšų namo renovacijai, kol tokia kaina. Bet stebint namų šilumos suvartojimą, pokyčiai ryškiai matomi. Tam, kad gyventojai sutaupytų, pirmiausiai patarčiau gyventojams užsisandarinti ten, kur yra akivaizdžiai kiaura. Visi vieno namo butai turi būti sandarūs, nes yra šilumos paskirstymo metodas, įmontuotas įvadinis šilumos skaitliukas ir pagal jo rodmenis mokama už šilumos suvartojimą. Yra namas, kurio vienas gyventojas skundžiasi, kad jam per karšta, o kito buto to paties namo gyventojas skundžiasi, kad jam šalta. Nuėjo darbuotojai, pamatavo. Gyventojo bute yra 19 laipsnių celcijaus. Higienos normos yra 18 laipsnių ir tolerancijos ribos plius, minus 3 laipsniai. 15 laipsnių celcijaus higienos normos dar toleruoja tokią temperatūrą. Dar svarbu pasirinkti tinkamą buto vietą, kurioje daugiausiai praleidžiate laiko. Pasirinkite šiltąją sieną nuolatiniam buvimui.

Ar įmanomas toks dalykas, kad kainos svyravimus į didžiąją pusę Savivaldybė savo lėšomis galėtų padengti?

Šis klausimas labiau tiktų Savivaldybei, bet aš savo ruožtu galiu atsakyti, kad savivalda gali viską. Jeigu taryba priima teisėtą ir teisingą sprendimą, jis negali būti selektyvus. Bet jei tokį priimtų, kad dotuotų kažkokią kainos dalį formulėje, tai tas sprendimas turės būti vykdomas visus tuos metus. Jei Savivaldybė turėtų pinigų, ji galėtų datuoti didelę dalį. Šiuo metu taip nėra. Net jei taip būtų, kainų svyravimai vis viena neišnyks. Šiuo metu Širvintose kainos pagal dydį yra penktos ar šeštos Respublikoje. Jos yra tikrai žemos. Iš vienos pusės gal gyventojams ir yra gerai, bet iš kitos pusės nėra kaupiamos lėšos įrenginių atnaujinimui. Biokuro įrenginiai buvo pastatyti 2002–2003 metais. Jie dėvisi ir reikalauja remonto. Reikės ir keisti. Tai daroma iš kainoje įtraukiamų įrenginių nusidėvėjimo lėšų, o jų mūsų rajone nėra. Nėra sukaupta tokių lėšų. Dar kitas klausimas: ne tik nėra lėšų keitimui ir remontui, bet dar negrąžintos paskolos bankams už tas investicijas.

Kaip spręsite šią problemą, kaip bandysite lėšas įrenginių keitimui ar remontui sukaupti?

Vienas iš būdų sukaupti tas lėšas – kelti šilumos kainas gyventojams. Kitas dalykas – optimizuoti ir racionaliau naudoti sąnaudas, kiek tai yra įmanoma. Bet, kad ateityje kainos nekils, turbūt niekas negali pasakyti.

O kaip jūs manote, ar prieš keliant šildymo kainas, nevertėtų gyventojams paaiškinti, dėl kokios priežasties tai daroma?

Niekur tokie dalykai nevyksta. Širvintos yra šešti šilumos tinklai. Tai ir Lietuva, ir Latvija, ir Ukraina yra tokio pat požiūrio. Negali išaiškinti paprastai prišokus gyventojui apie kainų pokyčius. Aš toli nuo minties, kad viešame susirinkime galima būtų išdiskutuoti su gyventojais kainų pokyčių klausimą. Mūsų įstaiga, kiek įmanoma, bando gyvenojams viešinti kainas, suvartotos šilumos kiekį. Nuo spalio mėnesio keliame į tinklalapį lentelę, kurią kiekvienas namo gyventojas gali pamatyti, kiek jis suvartojo šilumos praėjusį mėnesį ir kodėl jo sąskaita už šildymą yra tokia, o ne kitokia.

Gyventojai teiraujasi, ar UAB „Širvintų šiluma“ rėmė Širvintų rajono savivaldybės organizuojamas šventes?

Klausimas yra ne man. Čia yra valdybos sprendimas. Valdyba gali disponuoti lėšomis jai suteikta įstatuose teise. Mes tikrai padedame, suprasdami ir įstaigas ir mokyklas, kai šalta, kai reikia tikrai paremiame, padarome, sureguliuojame, padedame sutvarkyti, kai prašo. Jei nereikalauja materialinių išlaidų, o tik darbo prisidėjimo, mes visada tai darome.

Meno mokyklos lankančių vaikų tėvai jau ne pirmus metus skundžiasi, kad vaikams grojant šąla rankos. Kodėl ši problema nesprendžiama?

Šią problemą galiu paaiškinti paprastai. Jei jūs apsirengėte šiltai, o jūsų aprangoje nėra vienos rankovės. Kaip jūs sušiltumėte visa. Ar jūs šildytumėtės taip, kad kūnas perkaistų, bet ranka šiek tiek sušiltų, ar visgi kūnui paliktumėte optimalią šilumą, o rankai tektų šalti. Suprantu, kad abu variantai yra blogi. Bet klausimas yra, kas priėmė sprendimą iš dalies renovuoti pastatą. Taip buvo nuspręsta aprengti pastatą „be vienos rankovės“. Jei jau taip nuspręsta, tai buvo galima nuspręsti šildymą „tai rankovei“ – meno mokyklai – atskirai teikti. Galima būtų meno mokyklai padaryti atskirą įvadą šildymui, o norint taupyti, reikėtų pastatą renovuoti, „prisiūti šiltą rankovę prie jau pasiūto drabužio“ – renovuotos gimnazijos.

Ką palinkėtumėte Širvintų rajono šilumos vartotojams Naujųjų metų proga?

Dirbu jau nuo 1982 metų. Tada šilumos kaina buvo 7 kapeikos, o dabar – 5 euro centai. Kaina pakilo keliasdešimt kartų, o klausimai dėl mokėjimo išliko tokie pat. Manau, žmonėms trūksta bendravimo, bendruomeniškumo. Žmogus neturi su kuo pasikalbėti, neturi veiklos, nėra pakankamo užimtumo. Va čia yra tikra problema. Linkiu glaudžiau bendrauti kaimynams, pavaišinti vienas kitą arbata, padėti vienas kitam, ką nors nuveikti, bendrauti tarpusavyje.

Norime padėkoti šilumos vartotojams, kad mumis tiki ir pasitiki. Mūsų akcija, Naujuosius pasitikti be skolų, efektą padarė, padėjo žmonėms kelis eurus sutaupyti. Kai pasninga, kelininkai prašo būti geranoriškiems ir palaukti, kol spės nuvalyti. Mes neprašome palaukti, kol sušildysime jūsų namus. Mūsų darbas tikrai atsakingas, įtemptas, sunkus ir ištisą parą, ištisus metus, diena dienon. Kad įrengimai šiandien sklandžiai veiktų, vakar juos turėjome patikrinti ir paruošti darbui. Todėl linkiu, kad jų namai būtų šilti ir sveikatos visiems Širvintų rajono gyventojams.

UAB „Širvintų šiluma“ l. e. direktoriaus pareigas Raimondą Ragauską kalbino Andželika Bagočiūnienė

2 Comments on Raimondas Ragauskas: „kad ateityje kainos nekils, turbūt niekas negali pasakyti.“

  1. Manau, kad Lietuvoje daugiau nėra rajonų, kur šilumos vartotojų sumokėti „kruvini“pinigėliai būtų šventėms skiriami. Tai bent ūkiškumas….

  2. Eilinį kartą išryškėjo merės melas, prisiminkim debatus kur buvo pasakyta jog šildymas pigs mažiausiai 15 %. Ką jau moka tai moka kalbėt ir žadėt, bet vat su vykdymu pažadų ne kas. Praėjo vos ne metai, bet nei vieno vasiukų projekto nematyt. Ar spės per 3 metus, ar rudenį į seimą pabėgs? Manau taip ir bus, nes visiem bus atkeršyta, pinigai iššvaistyti, galima plaukt į platesnius vandenys.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*