Naujausios žinios

Ratus ruošk žiemą, o roges – vasarą

Valda PATINSKIENĖ

Ukmergės–Vilniaus gatvės po snygio

Straipsnis paviešintas 2021-02-03 laikraštyje „Širvis“

Praėjusią savaitę mūsų krašte pasiutpolkę sušoko žiema: sausio 27 d. dauguma gyventojų buvo užpustyti, negalėjo išvažiuoti į darbus, o kelininkai nespėjo kelių valyti arba tiesiog jų nevalė, laukė snygio pabaigos. Minėtą dieną „Širvio“ redakcija net negalėjo išvežioti spaudos, nes keliai buvo nepravažiuojami.

Nevalyti keliai žiemą jau ne pirmus metus kelia Širvintų rajono gyventojų pasipiktinimą. Pernai jau rašėme apie nevalomą regioninį kelią į Čiobiškį. Be to, viešinome, kaip engiama kai kurių ūkininkų iniciatyva padėti valyti kelius. Beje, tąkart žmonės piktinosi, kad buvo valomi tik tie Savivaldybei priklausantys keliai, šalia kurių gyveno valdžiai lojalūs žmonės.

web.144075797_427392595079400_6414989704512213481_n

Šiais metais labiausiai buvo šokiruoti Širvintų miesto gyventojai, kai užklupęs smarkus snygis suparalyžiavo jų gyvenimą. Pagrindinėmis miesto gatvėmis – Vilniaus, Plento – buvo įmanoma pravažiuoti tik vienomis vėžėmis. Priešpriešine kryptimi važiuojantys automobiliai turėjo traukti į pusnis. Kai kurie privačių namų gyventojai patys valėsi šalutines gatveles, kad pasiektų pagrindinę – Vilniaus – gatvę.

Kaimuose padėtis buvo ne ką geresnė. Kalbintas jaunuolis Simonas iš Širvintų į Juodiškius važiavo pusantros valandos. Socialiniuose tinkluose pasipylė komentarai ir pasipiktinimai dėl nevalytų kelių, net nepažymėtų kelių ribų kuoliukais, kritikuojami seniūnai dėl netinkamai atliekamų savo pareigų. Tuo tarpu Širvintų rajono savivaldybės interneto svetainėje paskelbta padėka seniūnams ir ūkininkams, padėjusiems valyti kelius. Susidaro dviprasmiška situacija dėl kelių valymo: gyventojai peikia ir kritikuoja, Savivaldybės administracija – giria ir dėkoja.

Savivaldybė pataria užsiimti fizine veikla

„Laukite, nieko negalime padaryti. Ką tik netoliese pravažiavo. Kodėl nekėlėte triukšmo? Būkite kantrūs“, – sausio 27–29 dienomis rajono gyventojus labiausiai erzinę, kelininkų, Savivaldybės atstovų ir seniūnijos darbuotojų patarimai. Kai susidaro ekstremali situacija, pasak pašnekovų, norėtųsi, kad ir rajono valdžios atstovai reaguotų operatyviai.

web.143758164_416520123100893_2670286075591582950_n

„Mieli gyventojai, suprantame, kad dėl snygio daugelis patiria nepatogumų. Taip, keliai yra užsnigti ir vis dar sninga. Visos tarnybos dirba maksimaliu pajėgumu“, – rašoma Savivaldybės feisbuko paskyroje.

Kalbinti pašnekovai teigė, kad yra apstulbę dėl nevalytų kelių. Pasak jų, seniūnai ir Savivaldybė kratosi savo atsakomybių. Tuo tarpu Savivaldybės feisbuko paskyroje teigiama, kad kelius valo skirtingos įmonės. Be to, pranešime patariama, kad gyventojai prieš skambindami Savivaldybei ar seniūnui turėtų pasitikrinti patys, kam priklauso kelias, dėl kurio skundžiamasi: ar Savivaldybei, ar Lietuvos kelių direkcijai.
„Dar kartą primename, kad juos [kelius – red. patikslinimas] valo AB Kelių priežiūra Ukmergės tarnyba. Tačiau ir kelininkai pagal Kelių direkcijos nustatytus prioritetus pirmiausia privalo valyti magistralinius, didžiausio intensyvumo valstybinės reikšmės kelius, o tik tada regioninius bei rajoninius, – aiškinama feisbuko paskyroje. – Pasitikrinti, ar kelias, dėl kurio valymo turite nusiskundimų, priklauso Savivaldybei, ar Lietuvos automobilių kelių direkcijai, galite žemėlapyje nuorodoje https://gis.eismoinfo.lt/arcgis/home/webmap/viewer.html… arba šiame sąraše
https://www.e-tar.lt/…/dbdf0a10ed8911e88568e724760eeafa “.

Savivaldybė ragina gyventojus būti kantriems ir patiems išsivalyti kiemus.

„Mieli širvintiškiai, suprantame, kad kiekvienam svarbiausia – savi namai ir savas kiemas. Todėl prašome leisti UAB „Širvintų šiluma“ darbuotojams dirbti savo darbą ir valyti viešąsias teritorijas. Patikėkite, jūsų burnojimai ir išliejamos neigiamos emocijos nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro sunkiai dirbantiems žmonėms nepadės greičiau valyti sniego. Tuo tarpu turėdami laisvo laiko ir nusivalę bent jau takelį prie savo laiptinės Jūs tikrai galite padėti ir prisidėti!“

web.143590099_232633895123007_4819136299017691015_n

Skaitant savivaldybės žinutę feisbuke, susidaro įspūdis, kad ginamos ir užstojamos įmonės, prižiūrinčios kelius, gyventojai lieka užriby arba paauklėjami.

Paskyroje akį patraukė komentuotojos įkelta nuoroda į Alytaus miesto mero feisbuko paskyroje paviešintą žinutę, kuri visiškai priešinga nei Širvintų rajono savivaldybės. Joje rašoma: „Šį rytą išsikviečiau mūsų miesto gatves valančių įmonių vadovus.

Už puikų ir nepriekaištingą darbą, deja, nepagyriau.

Puikiai suprantu, kad pūga už lango, kokios jau senokai nematėme. Tačiau dar rudenį kelininkai tvirtino esantys puikiai pasiruošę net ir pačiai baisiausiai žiemai.

Šitas pasiruošimas bus įvertintas atitinkamai. Ne premijomis, o baudomis.

Nuo vakar telkiamos papildomos brigados iš kitų miestų, kurios padės sutvarkyti išvartytus medžius, lūžusias šakas, siunčiama papildoma technika miesto keliams ir šaligatviams valyti.

Tikiuosi, antro tokio susitikimo nereikės. Jei situacija negerės – sutartis nutrauksime. Taip su viena prastai dirbusia įmone pasielgėme pernai.
O gyventojams linkiu kantrybės – juk ne taip dažnai žiemą turime tikrą žiemą.“

web.143415318_900654997407256_6824141022022815060_n

Ir iš tikrųjų, ne kasdien sulaukiame tokios žiemos, galbūt kažkas iš mūsų žavėjosi, džiaugėsi ir net nesuko galvos dėl nepraeinamų ar sunkiai išbrendamų kelių. Klampojo sau, žavėjosi ir vargo nematė. Žinoma, reikia padėkoti ir pasidžiaugti kai kuriose seniūnijose puikiai savo darbą atlikusiais ūkininkais. Dirbo vyrai net ir naktį, o ir kelius nuvalė ne dėl pliuso, o kaip sau, graužte nugraužė. Širvintų savivaldybės tinklalapyje pateikti tie, kurie savo technika vadavo mus iš užklupusios stichijos:

„Alionių ir Jauniūnų seniūnijų seniūnas Sigitas Bankauskas:

Seniūnijoje turime apie 90 km. vietinės reikšmės kelių, kuriuos vakar vėlai vakare jau baigėme išvalyti. Pagrindiniai keliai pravažiuojami. Dėl gamtos stichijos teko šalinti ant kelių nuvirtusius medžius. Beveik visame rajone nutrūkus elektros energijos tiekimui, ilgiau be elektros teko gyventi Miegučių kaimo gyventojams. Bet vakar avarijos padariniai buvo pašalinti.

Jauniūnų seniūnijoje vietinės reikšmės kelių yra 137 km. Pagrindiniai keliai buvo išvalyti vakar, o šiandien iki vakaro tikimasi pabaigti valyti sniegą visur. Alionių ir Jauniūnų seniūnijose kartu su seniūnijos traktorininku dirba ir didžiulį darbą atlieka UAB „Žaidžiame“.

Širvintų seniūnijos seniūnė Rima Jasevičienė sako, kad didžiausios rajono seniūnijos, kurioje – net 183 km. vietinės reikšmės kelių, intensyviausio eismo pagrindiniai keliai išvalyti jau vakar. Sudėtingesnės sąlygos buvo likusios keliuose į Šiaulių, Trejokų kaimus, kuriuose sniego valymo darbai vyksta šiandien. Taip pat šiandien jau pradėti valyti pagrindiniai seniūnijos keliai ir antrą kartą. Dėkojame dieną-naktį padedantiems ūkininkams Ąžuolui Jankauskui ir Justinui Inčiūrai. Pasak seniūnės, su šiais žmonėmis „ir kalnus galima nuversti“.

Musninkų ir Kernavės seniūnijų seniūnė Birutė Jankauskienė:

Musninkų seniūnijoje yra 75 km. vietinės reikšmės kelių. Pagrindinius, intensyviausius kelius, miestelį pavyko išvalyti jau vakar, o šiandien turėtume pabaigti ir likusius mažesnius keliukus: į Narvydiškius, Liuliškiai–Krapiliškis, Bareikiškiai–Žadžiai, Stanisluvką ir Kaimynų kaimą.
Kernavės seniūnijoje yra apie 50 km. vietinės reikšmės kelių, kurių didžiąją daugumą pavyko nuvalyti vakar. Šiandien tikimasi sniegą nuvalyti kelyje Ardiškis–Dailydžiai–Kalnynai, kuriame darbų atlikti negalima dėl nutrūkusių elektros laidų. Šių gyvenviečių žmonės nuo sausio 26 d. gyvena be elektros. ESO avarijos padarinius pažadėjo pašalinti šiandien, tuomet nedelsiant bus išvalytas ir kelias.

Seniūnija savo pajėgomis tvarko išvirtusius medžius. Šiandien darbai vyksta Valiukiškių kaime.

Seniūnė nuoširdžiai dėkoja seniūnijų darbuotojams Jonui Kancerevičiui, Zigmui Romaškai ir jauniesiems ūkininkams Justinui bei Aurimui Inčiūroms, be kurių galingos technikos ir intensyvaus darbo net naktimis nebūtų pavykę per tokį trumpą laiką išvalyti tokio kiekio kelių.

Gelvonų ir Čiobiškio seniūnijų seniūnas Lionginas Juzėnas:

Gelvonų seniūnijoje yra apie 70 km. vietinės reikšmės kelių. Juos pradėta valyti iš karto prasidėjus snygiui, o šiandien kai kurie jau valomi ir antrą kartą. Seniūno teigimu, nepravažiuojamų kelių seniūnijoje nėra, tačiau kai kuriuos būtina valyti antrą kartą, kad pravažiuotų ir lengvosios mašinos. Kelius valyti seniūnijai padeda ūkininkas Virginijus Kiecorius, o savo iniciatyva stichijos padarinius padeda šalinti ir Česlovas Valavičius, Jonas Rutkauskas, Donatas Ručinskas.

web.143508742_1934696233336404_5270459034307277675_o

Čiobiškio seniūnijoje pagrindiniai keliai buvo išvalyti vakar. Šioje seniūnijoje nemaža dalis gyventojų ilgokai neturėjo elektros, tačiau ESO didžiausius gedimus jau pašalino. Pasak seniūno, dar reikės išvalyti mažesnius keliukus į Babriškio, Grebliaučiznos kaimus. Seniūnijai geranoriškai talkino ūkininkai Robertas Šimanskas, Saulius Avlasevičius bei kiti geranoriški žemdirbiai, savo technika tuojau po snygio valę kelius ir padėję vietos gyventojams.

Zibalų seniūnijos seniūnas Ramūnas Jasevičius:

Vietinės reikšmės kelių seniūnijoje yra apie 70 km. Pagrindinius kelius pavyko išvalyti jau vakar, intensyviausi yra pravažiuojami, tačiau darbai tebevyksta intensyviai. Šiandien valomas kelias į Rubikonių kaimą bei į atokesniuose vienkiemiuose gyvenančių vienišų žmonių sodybas. Seniūnijai teko šalinti ir ant kelių nuvirtusius medžius.

Sniegą valyti seniūnijoje padeda ūkininkas Vilmantas Meško, o geranoriškai prisideda ir ūkininkai Arūnas Martinėlis, Antanas Jankūnas, Rimas Bulonas, Ramūnas Kisielius.

Širvintų mieste kelius valo UAB „Širvintų šiluma“ ir UAB „Ecoservice“.

Dėkojame bendruomeniškiems gyventojams, noriai prisidedantiems prie miesto tvarkos, valant savus kiemus, įvažiavimus bei pėsčiųjų takelius.“

Pabaigoje galime pasvarstyti, kaip atrodytų ši situacija, jei mūsų valdžios moterys neatostogautų. Jau esame įpratinti, kad visame kame, visokiose svarbesnėse situacijose dalyvauja ir pirmosios rajono damos. Neatsitiktinai merės pareiškimas dėl lapo nukritimo be jos žinios tapo sparnuota fraze. Tikėtina, kad gatvės blizgėtų, o keliai būtų ir nubarstyti, ne tik, kad nuvalyti. Šį kartą tikrai be jos žinios tiek privertė sniego, kad traktoriumi vežk – neišveši, kastuvu kabink – neiškabinsi. O ir patys kelių ir gatvių tvarkytojai, panašu, kad atsipalaidavo ir per daug nepersistengė, vadovavosi liaudies išmintimi: „Dievas – aukštai, valdžia – toli“. Ką gi, šį kartą išgyvenome ir be valdžios nurodymų ar pagrasinimų, išbridome, nusikasėme, pravažiavome ar išsistūmėme. Sąmoningumo mums visiems trūko: ir tiems, kurie laukė nurodymo iš viršaus, ir tiems, kurie tik burnojo, o nesiėmė jokių veiksmų. Gyveni žmogus ir mokaisi, supranti, kad ir vėl teisūs liaudies išminčiai sakydami, kad roges reikia ruošti vasarą, o ratus žiemą.

Nuotraukos iš feisbuko paskyrų

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*