Naujausios žinios

Širvintų rajono savivaldybė mažųjų savivaldybių reitinge – 4-oji

Lietuvos laisvosios rinkos institutas jau penktus metus įvertino geriausiai besitvarkančias savivaldybes Lietuvoje. Iš didžiųjų šį kartą karūna atiteko Vilniaus miestui. Mažųjų savivaldybių lyderės pirmą kartą net dvi: Kauno ir Klaipėdos rajonai – abi savivaldybės surinko vienodai balų ir puikuojasi indekso garbingiausioje vietoje.

Lietuvos savivaldybių indeksas sudaromas pagal gyventojams ir verslui svarbiausias sritis, atskleidžiančias, kiek savivaldybėse yra ekonominės laisvės ir kaip efektyviai jos valdomos. Pavyzdžiui, kur palankiausia investuoti? Kur geriausiai ir efektyviausiai sutvarkyta švietimo sistema? Kur gyventojai turi didžiausias galimybes rinktis? Reitingai sudaryti du – 6 didžiųjų savivaldybių (pagal gyventojų tankį) ir 54 mažųjų, remiantis 2014 m. duomenimis. Rezultatams įtakos turėjo ir patobulinta tyrimo metodologija – šiemet į tyrimą įtraukta dar daugiau rodiklių.

Didžiųjų miestų savivaldybių reitingas. 6-ių miestų savivaldybių reitinge pirmauja Vilniaus miestas (73 balai iš 100 galimų). Toliau rikiuojasi Klaipėdos m. (68), Šiaulių m. (49), Panevėžio m. (43), Kauno m. (39), Alytaus m. (37) savivaldybės.

Mažųjų savivaldybių reitingas. Geriausiųjų penketuką (iš 54-ių mažųjų savivaldybių) sudaro: Kauno r. ir Klaipėdos r. (73 balai iš 100), Druskininkų r. (68), Širvintų r. (66), Palangos m. (64) savivaldybės.

Apie savivaldybių indeksą:
Lietuvos savivaldybių indeksas vertina, kiek savivaldybėse yra ekonominės laisvės ir kaip efektyviai savivaldybės valdomos. Vertinamos gyventojams ir investuotojams svarbiausios sritys, kuriose sprendimus priima savivaldybės. Tarp jų – komunalinės paslaugos transportas, švietimas, sveikata ir socialinė rūpyba, mokesčiai, biudžetas, turto valdymas, administracija bei investicijos ir plėtra. Indekso metodologija šiais metais buvo patobulinta. Siekiant tiksliau įvertinti savivaldybes, įtraukta daugiau sričių, pavyzdžiui, įtakos rezultatams turėjo „Transparency international” atliekamas savivaldybių skaidrumo tyrimas, gyventojų skaičiaus kitimas ir kitos.

Indekse teigiamai  vertinama savivaldybė, kuri:

  • taupo mokesčių mokėtojų pinigus, gyvena pagal savo pajamas, skaidriai naudoja biudžeto lėšas;
  • savo veikla neriboja vartotojų pasirinkimo, skatina konkurenciją tarp paslaugas teikiančių įmonių ar įstaigų;
  • mažina mokesčių naštą, užtikrina palankias sąlygas verslui;
  • efektyviai valdo turimą turtą ir privatizuoja tą turtą, kuris nėra būtinas pagrindinėms funkcijoms vykdyti;
  • atsisako nebūtinų, nepirminių savo funkcijų;
  • savo funkcijoms vykdyti pasitelkia efektyviau veikiantį privatų sektorių;
  • mažina administracinę ir biurokratinę naštą.

Širvintų r. savivaldybė, surinkusi 65,9 balo, šiemet užima 14 poziciją 54 mažųjų savivaldybių tarpe. Aukštą vietą labiausiai lėmė gerai įvertintos „Mokesčių“, „Turto valdymo“ bei „Sveikatos ir socialinė rūpybos“ sritys. Mažiau balų skirta už „Investicijas ir plėtrą“ bei „Administraciją“.

„Mokesčių“ sritis įvertinta geriausiai, kadangi 2014 m. savivaldybėje buvo nustatyti mažiausi mokesčiai už verslo liudijimus, taip pat vienas žemiausių pagrindinių nekilnojamojo turto mokesčio tarifų (0,5 proc. lyginant su 0,7 proc. vidurkiu*). „Turto valdymas“ irgi įvertintas aukščiausiu balu – 2014 m. Širvintų r. savivaldybėje parduodamų objektų sąraše esančių pastatų ir patalpų ploto santykis su visu savivaldybei priklausančiu pastatų plotu sudarė 24,6 proc. (vidurkis* – 7,5 proc.). Geram „Sveikatos ir socialinės rūpybos“ įvertinimui įtakos turėjo gyventojų, registruotų privačiuose pirminės sveikatos priežiūros centruose, dalis, kuri buvo viena didžiausių tarp vertintų savivaldybių (74,9 proc. lyginant su 26 proc. vidurkiu*). Prie savivaldybės šuolio aukštyn taip pat prisidėjo ženkliai sumažėjusi bedarbių dalis – nuo 10,6 proc. 2013 m. iki 8,4 proc. 2014 m.

„Investicijų ir plėtros“ srityje aukštesnį įvertinimą gauti sutrukdė mažas materialinių ir tiesioginių užsienio investicijų kiekis, tenkantis vienam gyventojui (atitinkamai, 914 EUR lyginant su 1166 EUR vidurkiu* ir 39 EUR lyginant su 1138 EUR vidurkiu*). Na, o internetinės svetainės patobulinimas pagerintų tiek „Investicijų ir plėtros“, tiek „Administracijos“ sričių įvertinimus.

Išsamiau skaitykite čia

Širvintų rajono savivaldybės tyrimą galite peržiūrėti čia  

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*