Naujausios žinios

Rinkimai pagal įgaliojimus

Asociatyvi nuotrauka. Šaltinis: www.moadoph.gov.au

Jonė LIEPONĖ

Taip jau mūsų šalelėje yra, baigėsi vieni rinkimai, prasideda antri, o ir treti jau ruošiami. Štai neseniai išsirinkome savivaldą, va ką tik atšventėme prezidento rinkimus ir štai po mūsų rajoną sparčiu žingsniu ritasi seniūnaičių rinkimai. Vienur jie vyksta demokratiškai, seniūnaitis renkamas iš kelių kandidatų, kitur demokratiškai liaudis išrenka vieną pasiūlytą ar pasisiūliusį kandidatą. Bet yra mūsų rajone kaimas, kuriame žodžio „demokratija“ apskritai net nėra girdėję.
Kaimo neminėsiu, patys kaimiečiai save atpažins, o gal net ne vienas kaimas save šioje istorijoje atras. Prieš rinkimus seniūnaitijos, apie kurią jums pasakoju, pavadinimas, rinkimų data ir laikas, rinkimų vieta ir net kandidatas buvo skelbiamas Savivaldybės interneto svetainėje, bet neteko aptikti šios informacijos mano nuolatos skaitomame „Širvio“ laikraštyje. Nors Širvintų rajono savivaldybės tarybos 2019 m. birželio 27 d. sprendimo Nr. 1-60 mūsų rajono seniūnaičių rinkimų organizavimo ir atšaukimo tvarkos apraše 7 punkte numatoma, kad visa ši informacija dar būtų prieinama per vietines ar regionines visuomenės informavimo priemones. Negaliu tvirtinti, tik galiu numanyti, jei ši informacija ir buvo skelbiama per kokią visuomenės informavimo priemonę, tai net neabejoju per kurią, ir būtent tos, apie kurią mąstau, niekada neskaitau. Taigi, manęs informacija apie rinkimus niekaip nepasiekė.
Nors kaimynė pakuždėjo, kad data buvo vienokia pradžioje, vėliau prieš dieną pakeitė į vėlesnę, bet tebūnie tai užskaityta. Skelbiama buvo taip atvirai, viešinama taip aktyviai, kad į rinkimus susirinko viso labo 5 kaimo gyventojai iš kone 400. Na, verta paminėti, kad, kaip ir priklauso, seniūnijai atstovavo raštvedys bei seniūnas. Juos suskaičiavus, rinkimuose dalyvavo net 7 asmenys, iš kurių 5 potencialūs rinkėjai įskaitant kandidatą. Pagal anksčiau minėtą aprašą, rinkimai laikomi įvykę, jeigu rinkimuose dalyvauja ne mažiau kaip 5 procentai seniūnaitijos gyventojų, turinčių teisę rinkti seniūnaitį. Na mano minimoje seniūnaitijoje gyvena tikrai daugiau nei 100 balso teisę turinčių asmenų, oi gerokai, net gal kelis kart daugiau asmenų. Bet mano kaimynė ir vėl čia papasakojo, kad rinkimai laikomi įvykę ir net patvirtintas tas vienintelis kandidatas. Ieškojau informacijos mūsų oficialiame tinklalapyje. Deja, jos dar neradau. Gal visgi rinkimus kartos, juk pakartotiniuose net vienas balsas lems nugalėtoją. Bet štai atklydo iki manęs dar viena žinia, pasirodo, tas kaimas įsigudrino balsuoti per įgaliotus asmenis. Mat tie keturi atvykėliai, atskubėję rinkti savo numylėtinio į seniūnaičius, pasak kaimynės, turėjo dar po 3 įgaliojimus ant galvos atiduoti savo balsą už ką tik įgaliotasis nori. Čia tai pokštas, patys rašo aprašus, kaip rengti rinkimus, ir patys jų nesilaiko. Mat mūsų rajono tarybos patvirtintame apraše aiškiai juodu ant balto 9.1. punkte parašyta: „Išrinktas seniūnaičiu laikomas tas kandidatas, kuris surinko daugiausiai susirinkime dalyvavusių gyventojų balsų“ – pabrėžiu „susirinkime dalyvavusių“. Tai reiškia, kaip ir tikruose rinkimuose, jokie įgaliojimai negalioja ir negali galioti.
Įsivaizduokite, einu aš rinkti mylimo mero, o mane kaimynėlė sustabdo ir sako: „Brangioji kaimyne, būk gera, pabalsuok už mane, aš šiandien negaluoju, skauda koją, o balsą labai noriu už merą atiduoti ir pilietinę valią išreikšti.“ Sakau, valio, duok šen tą įgaliojimą, atliksiu, ką reikia. Ir štai atlieku, balsuoju, už ką tik manau esant tinkama. Kaip jums toks rinkimų scenarijus? Girdėjau, panašus veikia Šiaurės Korėjoje. Manau, greit prigytų ir Širvintų rajone.
Na manau, atsiras žmogysta gudresnis už tą išrinktąjį gudrųjį seniūnaitį ir apskųs sprendimą, kam reikia, o jau tada žinokitės. Rinkimai vėl gali būt organizuojami po 2 mėnesių, gal tuo tarpu ir rinkėjai pabus bei visus daržus apsitvarkę aktyviau rinks savo atstovą seniūnijoje ir Savivaldybėje.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*