Naujausios žinios

Rinkimų traukinys

Nomedos Drazdienės piešinys

Kuo rinkimai į tarybas artyn, tuo mano jau ir taip nužilusioj galvoj žilų plaukų daugyn. Matyt greitu metu patapsiu visai baltas, kaip tas šiąmetis sniegas. Kas tik netingi, tuose rinkiminiuose sąrašuose randasi. Ir randasi kaip grybai, net ir lietaus nereikia. Oi kaip man, nemaža gyvenimo mačiusiam, tai primena anuos tamsius laikus, kai toks plikas dėdulė skelbė, kad kiekviena virėja gali valdyti valstybę. Šis posakis vis dar populiarus ir dabar, tik mūsiškiai, turbūt genami žemdirbio prigimties, jį pekeitė į „Kiekviena melžėja gali valdyti valstybę“. O tų melžėjų, nors gink Dieve, nieko blogo prieš jas neturiu, nors vežimu vežk.

Štai mano nuolatinė gerbėja ir lankytoja Pranutė patenkinta lakstė po kaimynus rodydama nuotrauką su vienos iš partijų kandidatais. Pasirodo, kad jos anūkė, taip pat yra tame sąraše. Tai močiutei džiaugsmo pilnos saujos ir kišenės. Net uždususi bėgiojo po kaimynus rodydama ir aiškindama, kokia jos Staselė. Va, balsuosim už ją ir bus savas žmogus rajone. Jei kokia bėda, turėsim į ką kreiptis, turėsim jai (Pranutei) rankelę pabučiuoti, o jinai gal teiksis anūkei užsiminti apie tavo reikaliukus. Va taip, o jei kas nebalsuos, tai Pranutė žada nė ton kaimyno pusėn nepažvelgti, sugėdinti. Ar gali būti geresnis kandidatas į tarybą, nei jos Stasytė. Ir dar, va dabar galės tie mokytojai, kurie vargšei jos anūkėlei mokykloje pranašavo tokią kuklią ateitį, į vieną vietą įsikąst. Matai, jai sunkiai mokslai sekėsi, rašyti be klaidų nepavykdavo ir skaitė ji slebizavodama. Va dabar tie patys mokytojai turės kreiptis į jos Stasytę – „gerbiamąją Tarybos narę“. O jeigu dar pasiseks, gal Pranutę ir į darbą Stasytė įtaisys, kad ir kokia valytoja, kad tik arčiau valdžios. Pranutė net galvą ėmė sukti, kaip čia reiks rėdytis. Oi, Pranute, Pranute, ašai sau dūmoju, pažįstu aš tavo anūkėlę, gera mergaitė, bet gera mergaitė ne profesija. Iš tikrųjų mergužėlė vos ne vos pagrindinę mokyklą užbaigė palengvinta programa. Ir va, še tau, kad nori, kandidatuoja. Vėlgi, nieko prieš neturiu, bet už irgi. Ką veiks mūsų skaidriausioji valdovė, turėdama tokių Tarybos narių puokštę??? Betgi vėl, mintiju, o kam ten reikia ypatingų galių ir gilių išminčių. Jei, gink Dieve, būsi bent kiek išmanesnis už aukščiausiąją, mesi šešėlį, o šešėlio nelabai kas mėgsta. Pradėsi temdyti saulę, reiks daug kovoti dėl vietos po saule. O jei nebūsi išmanesnis, kaip toks Pranelės Staselės tipažas, gyvensi ramiai, šiltai ir pagarbiai, kaip sakoma. Visus ketverius metus tereikės rankytę pakelti, kai valdovė duos ženklą, ir dar reikės nebendrauti su tuo kuo nereikia bei skaityti tik „teisingą“ spaudą. Tiesa, gal karts nuo karto pagirti valdovę, pasakojant jos…

– Ei, ar užmgai? – iš minties gelmių mane ištraukė Pranė. – Sakau, ar balsuosi už mano mergaitę Stasytę rinkimuose, juk tavo galva, kad ir žila, bet dar verda? – spindėdama iš pasitenkinimo laižėsi Pranutė.

– Pranciška, o kas bus, jei skaidriausiąją mūsų valdovę ant Širvintų pakeis kita persona? Ar tavo Stasytė pagalvojo, kas tada bus?

Mano Pranciška sužaibavo, akis pavartė, lūpomis sučepsėjo ir pakėlusi pirštą ties smilkiniu pradėjo sukioti. Paskui apsisuko ir netarusi nė žodžio nušvilpė namo.

O kiek tokių pranciškų ir staselių mūsuose dabar yra. Ar žino tie „rimti“ ir „tinkami“ kandidatai, ką ten toj Taryboj reikia veikti. Nesigiriu ašai, nebuvau ten, bet dar iš tų laikų, kai teko dirbti savo varpinėje, pamenu pokalbius su rimtais vyrais iš tos pačios Tarybos. Kiek ten reikia perskaityti dokumentų, kokio ten reikia supratimo ir šalto proto, kad galėtum tinkamai tvarkytis savo rajone. Juk ketverius metus gyvensime su tokia valdžia, kurią išrinksime. Vargu ar melžėja, o gal ir virėja gali valdyti mūsų karalystę. Sakyčiau, būtų gerai, kad mes, kurie rinksime, turėtume išminties atskirti pelus nuo grūdų. Nebus laikas bėdoti ir skųstis, kai rinkimų traukinys bus nuvažiavęs. Išminties jums, mielieji, o kandidatams – savikritikos.

Nelabai staseles ir pranutes mylintis, bet skersai kelio nestojantis Varpininkas

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*