Naujausios žinios

Rinkliavų metas

Kuo arčiau Kalėdos, tuo daugiau… Jei manot, kad šventinės nuotaikos, tai esate neteisūs. Kuo arčiau Kalėdos, tuo daugiau rinkliavų. Kad prašo skambinti viena ar kita labdaros organizacija – niekis. Vienas skambina, aukoja, kitas numoja ranka, trečias gal nenumotų, bet sąskaitoje vėjai švilpia, net euriuko neatsirastų. Vienoj kitoj parapijoj ir kunigai kalėdoti pradėjo, tai irgi nebaisu, mūsų kunigai sumų nenustato ir skolininkų sąrašų nesudaro, tad parapijiečiai rūsiuose nesislapsto. Kad ir kaip būtų keista, daugelį tėvų į neviltį varo rinkliavos švietimo įstaigose. Ir ne visur jos kuklios ir savanoriškos. Visokių  keistų faktų, kartais sunkokai paaiškinamų, tenka nugirsti.

Gimnazijos tinklalapyje puikuojasi gražus tekstas apie netradicinę biologijos pamoką, kai mokiniai galėjo ne tik pamatyti, bet ir pačiupinėti žaltį, gyvatę, ar vėžliuką. Tik neparašyta, kad tai kainavo. Norintys dalyvauti tokioje pamokoje turėjo kloti du eurus, arba drožti savais keliais. Vieni eurų neturėjo, kiti apsidžiaugė atsiradusiu laisvu “langu“, kurio metu užsiėmė nežinia kuo. Ar tai gerai? Dėkui Dievui, nesigirdėjo, kad būtų kas bloga nutikę, bet, kai gimnazistai valandą laiko „zylioja“ laisvi, gali ir nemalonios staigmenos sulaukti. Tokie pasipinigavimai mokymo įstaigose vyksta neretai ir tikrai stebina. Jei tai vyktų po pamokų, viskas paprasta ir aišku. Bet pasipinigavimai pamokų metu, manyčiau, netoleruotini. Kad taip geriau tam, kas pinigauja, suprantama. Bet kodėl su tuo taikstosi mokyklos? Kas dar turi interesų tokiame versliuke? Atsakymų laukia dauguma tėvų.

Progimnazijoje kitoks atvejis. Čia organizavo labdaros vakarą norėdami surinkti lėšų kėdėms nupirkti.(Ar biudžete pinigų yra tik Savivaldybės kabinetų apstatymui, o mokykloms nebelieka?) Bilietai nepigūs buvo: vienam asmeniui penki eurai. Vėlgi – labdara yra labdara, galiu – remiu, negaliu – atleiskit. Nenuostabu, kad tėvai suglumo ir pasipiktino, kai išgirdo, kad nedalyvavę renginyje tėvai vis vien turės sumokėti už bilietus. Nagi nagi, kad tik Kultūros centro atstovai tokios praktikos nenusižiūrėtų. Koncertų, ar spektaklių metu retai išperkami bilietai, tad irgi įpareigos gyventojus pakratyti kišenes: pirk bilietą, o į renginį gali ir neiti. Nežinia, ar patogias kėdes įsigys progimnazija, bet tų nureketuotų tėvų vietoj eičiau ant jų bent pasėdėti, juk užsidirbo.

Pradinės mokyklos ir darželiai rinkliavas vykdo, savaime suprantama, kalėdiniams vakarėliams. Ne tik dovanėlėms, bet ir kviestinių svečių pasirodymams. Kas nutiko? Dar prieš dešimt – penkiolika metų vaikučiai laukdavo Kalėdų senelio, ruošdavo pasirodymus jam ir tėveliams. Ruošdavosi entuziastingai ir džiugiai, netingėdami ir nemurmėdami. Šiandien nieko panašaus nėra, vaikučiai sėdi žiūrovų vietoje, stebi kažkokį „importuotą“ iš sostinės pasirodymą, tikrai ne visada įdomų ir kokybišką, gauna keistas dovanėles. Praėjusią savaitę viena mama rodė ketvirtoko iš senelio gautą stalinį kalendorių. Visa klasė tokius gavo. Šiandien suaugusieji tokiais nebesinaudoja, juk yra išmanieji telefonai ir planšetės. Ką su juo daryti dešimtmečiams? Atsakymą žino tie, kas seneliui maišą sukrovė. Suverskim kaltę jo padėjėjams. Teko pasikalbėti su viena darželio auklėtoja. Paklausta, kodėl vaikai neberuošia savo programėlių, o tėvai verčiami rinkti pinigus abejotinos kokybės spektakliukų pirkimui, ji paaiškino: šventės turi būti visiems. Kodėl auklėtojos turi „arti“ ruošdamos vaikus? Juk ir jos gali ramiai pasėdėti, spektaklį pažiūrėti ir ramiai eiti namo.

Ne vienas pasakys: negi gaila keleto eurų savo vaiko šventei? Ne gaila, bet nelengva. Jei šeimoje keli vaikai, o kiekvienas euras suskaičiuotas, tai susimokėti ne taip lengva ir paprasta. Minėtų ketvirtokų tėvelių vietoje tikrai būtų gaila septynių eurų už niekam nereikalingą kalendorių ir neįdomų (vaikų tikinimu) spektaklį. Visi laimingi: artistai gavo pinigus, mokytojams nereikėjo repetuoti su vaikais, mokiniams prasidėjo atostogos. Visi, išskyrus tėvelius. Jie nepasidžiaugė atžalų koncertu, tik suplojo pinigus nežinia už ką.

Vaikams šventės, auklėtojoms irgi. Kada šventė ateis rinkliavų išvargintiems tėvams? Gal kitąmet jie paskelbs laisvas nuo pasipinigavimo Kalėdas? Gal ir būtų keista, bet nenuostabu. Kantrybė irgi turi ribas.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*