Naujausios žinios

Rugsėjo 28-oji – pasaulinė pasiutligės diena

Rugsėjo 28-ąją pasaulyje bus minima pasiutliges diena. Pasauline akcija siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šią problemą, didinti žmonių supratimą apie pavojingos ligos prevencijos svarbą. Pasiutligė yra virusinė liga, kuria užsikrėsti gali gyvūnai ir žmonės. Liga dažniausiai plinta per įkandimus, tačiau užkratas su infekuoto gyvūno seilėmis taip pat gali patekti per pažeistą odą ar gleivinę. Kiekvienais metais dėl šios ligos miršta daugiau nei 55 tūkstančiai žmonių, daugiausia Afrikoje ir Azijoje, pusė iš jų – vaikai. Daug mirčių nuo pasiutligės atvejų nepranešama, todėl tikėtina, kad mirtingumas yra dar didesnis. Pagrindinė kovos su šia liga priemonė – vakcinavimas.

Visi naminių gyvūnų savininkai privalo kartą per metus paskiepyti savo augintinius – šunis, kates, šeškus nuo pasiutligės. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nuo 2006 m. kasmet pavasarį ir rudenį vykdo oralinę laukinių gyvūnų vakcinaciją nuo pasiutligės. Tyrimų rezultatai rodo, kad liga iš Lietuvos traukiasi. 2009 metais buvo nustatyti 63 protrūkiai, 2010 metais – 33, 2011 – 14, šiais metais registruoti tik 5 šios pavojingos ligos atvejai. 2015 m- 2 atvejai.

Norint apsisaugoti nuo pasiutligės, rekomenduotina: – vengti kontakto su laukiniais, valkataujančiais gyvūnais, net jeigu jie atrodo labai draugiški; – pastebėjus keistai besielgiančius laukinius ar naminius gyvūnus, pranešti artimiausiai valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai; – įkandus svetimam, nepažįstamam gyvūnui, žaizdą nuplauti vandeniu su muilu, dezinfekuoti ir kuo greičiau kreiptis į medikus.

Pagal gautus pranešimus iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento Širvintų skyriaus duomenis, šiais metais medicinos pagalbos kreipėsi 32 Širvintų rajono gyventojų, nukentėjusieji nuo įvairių naminių gyvūnų. Daugiausiai nukentėjusių nuo gyvūnų – Širvintų mieste. Kiekvienais metais dažniausiai žmonės nukenčia nuo šunų, kačių įkandimų.

Pasiutligė yra ūmi virusinė liga, kuria žmonės užsikrečia, kai jiems įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis naminis ar laukinis gyvūnas ir su gyvūno seilėmis pasiutligės virusas patenka į žaizdą.

Inkubacinis pasiutligės periodas trunka nuo 12 dienų iki kelių mėnesių, priklausomai nuo užkrato patekimo vietos (kuo arčiau galvos, tuo inkubacija trumpesnė), nuo į žaizdą patekusio užkrato kiekio, įkandimo vietos įnervavimo ypatumų, apkandžiotojo imuninės sistemos. Pirmieji pasiutligės simptomai panašūs į gripą: karščiavimas, galvos skausmas, didelis silpnumas. Iki šiol nėra veiksmingo pasiutligės gydymo. Įkandus bet kokiam gyvūnui, rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, kur gydytojas įvertinęs situaciją ir galimą riziką užsikrėsti pasiutlige, skirs profilaktinį vakcinacijos kursą.

Pasaulinės pasiutligės dienos proga Širvintų valstybineje maisto ir veterinarijos tarnyboje 2016-09-28 privati veterinarijos gydytoja Liusė Bagdonavičienė nemokamai vakcinuos šunis nuo 10 iki 12 valandos. Pasiteiravimui telefonas 868897965.

Širvintų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos

vyriausioji veterinarijos gydytoja-inspektorė

Birutė Marytė Bernotienė

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*