Naujausios žinios

Savivaldybės verslą sužlugdys vanduo

Asociatyvi nuotrauka

Tik įvažiavus į Širvintas mus pasitinka visiškai ne riboženklis, o du plakatai su užrašais, skelbiančiais, kad miestas vis gražinasi, ir kviečiančiais pramogauti paplūdimyje naujai įrengtame batutų parke. O tuo tarpu dauguma didžiųjų žiniasklaidos priemonių mirga pranešimais apie užterštus Lietuvos paplūdimius. Kaip gi Širvintose su paplūdimio kokybe?

Dar gegužės pabaigoje po miestelį pradėjo sklisti kalbos, kad mūsų miesto paplūdimio vandens kokybė nėra puiki. Mat Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras viešai skelbė duomenis apie žmonių lankomus paplūdimius visose Lietuvos savivaldybėse. Šio centro gegužės 29 d. duomenimis, Širvintų užtvankoje tyrimo metu buvo rasta žarninių enterokokų 100 ksv/100 ml. Tuo tarpu žarninių enterokokų kolonijas sudarančių vienetų 100 mililitrų turi būti ne daugiau kaip 100. Vadinasi, mūsų užtvankos vandens kokybė gegužę buvo ant ribos.

Tas pats centras jau birželio 18 d. paskelbė, kad iš 117 Lietuvoje veikiančių maudyklų kokybės rodiklius Savivaldybėse paskelbė apie 103 maudyklų savininkės. Širvintos apie vandens kokybę užtvankos paplūdimyje nepaskelbė. Tik birželio pradžioje teko girdėti, kad Širvintų rajono savivaldybės tinklalapyje buvo paviešinta žinutė apie tai, kad pliaže maudytis saugu ir kokybė atitinka visas normas. Kyla elementarus klausimas, ar Savivaldybės klerkai patys eis maudytis į paplūdimį, kurio užterštumas ant visiškos ribos, o birželio mėnesį kokybės tyrimo niekas nekartojo. O gal kartojo, bet viešai neskelbė?

Na jei kartojo ir neskelbė, vadinasi, nieko gero, brolyti, nelauk. Jau per praėjusią kadenciją supratome, kad geros žinios Savivaldybėje skelbiamos per visus įmanomus kanalus bei visais įmanomais būdais, o nepalankioms žinioms sklisti padeda tik VBS tarnyba. Kas dar nežino tokios tarnybos, tai pranešu, kad tai „viena boba sakė“ tarnyba. Ir štai ta tarnyba pranešė, kad netrukus po žinutės apie gerą vandens kokybę, paplūdimys buvo uždarytas ir maudytis jame buvo nerekomenduojama. Kas čia dabar, pagalvojau?

Ogi nieko čia ypatingo. Juk ir asilui aišku, kad, pradėjus verslą, labai svarbu pritraukti klientų. O paplūdimyje Savivaldybė užsuko nemenką biznelį. Atėjus į pliažą, turėdamas piniginėje visus mėnesio atostoginius, gali pramogauti iki valios. Čia vandenlentėmis gali pralėkti su vėjeliu, čia ant sėdmaišio kavutę sriubčioti užkąsdamas gardžiais ledais, čia ant vandens batutų pasiautėti su draugais ir vėl į kavinukę… Ir kaip žinia, ten nieko nemokamo nėra, nebent priėjimas prie vandens bei smėlis. Kuo daugiau žmogelių aplankys pliažą, tuo Savivaldybė skaičiuos daugiau pinigėlių. O jų dabar gi oi oi kaip trūksta. Nemažas sumas teko pakloti už neteisėtus veiksmus.

Kyla klausimas, kas mūsų valdantiesiems, beje, mūsų pačių išrinktiesiems, svarbiau – mūsų ir mūsų vaikų sveikata ar kapšas pinigų. Bandžiau šį savaitgalį žvilgtelėti į Savivaldybės tinklalapį, norėdama rasti naujų žinių apie paplūdimio kokybę. Deja, vienintelė žinutė apie maudyklos vandens kokybę buvo įkelta birželio 6 d. ir ji skelbė: „Kaip ir kiekvienais metais, Širvintų rajono savivaldybės administracija vykdo Širvintų paplūdimio – maudyklos vandens kokybės stebėseną. 2019 m. gegužės 28 d. atliktų Širvintų paplūdimio vandens tyrimų duomenys patvirtino, kad vandens kokybė atitinka Lietuvos higienos normos HN 92:2018 „Paplūdimiai ir jų maudyklų vandens kokybė“ reikalavimus. Todėl esant puikiam orui ir artėjant šiltam vasariškam savaitgaliui, kviečiame širvintiškius ir miesto svečius į Širvintų paplūdimį.“ Na žinutėje, aišku, žarninių enterokokų rastas kiekis nenurodytas. Matyt, nuspręsta taip išsisukti, kad neskelbtų visai Lietuvai blogų žinių apie mūsų vandens kokybę Širvintų rajone populiariausioje maudykloje, o kad netikėtai patys nenuliūstume – naujų tyrimų nebeatlieka.

Toks sprendimas, žinoma, įdomus, bet ar jis išgelbės verslą nuo žlugimo, juk tos pramogos visos ant vandens, o kai vanduo pavojingas žmogaus sveikatai, greičiausiai įstums versliuką į nuostolius. Įsivaizduojate, kas bus, jei po maudynių sutriks virškinimas kokiam aktyvaus tėvelio vaikui, o negalavimų priežastimi bus žarniniai enterokokai?

Dabar prisimenu, kaip mūsų garbinamoji valdovė vis keikė praėjusios kadencijos politikus tuo, kad išmetė didžiulius pinigus tvenkinio valymui, bet tuo tarpu pati tuo valytu tvenkiniu bando lopyti žiojėjančias biudžeto skyles. Deja, vanduo ne žmogus. Jis neįbauginamas, nepavergiamas, neapgaunamas, nepaklūstantis. Jis, būdamas gyvybės šaltiniu, neretai tampa ir pražūties priežastimi.

Jonė Lieponė

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*