Naujausios žinios

„Šeinius+Scheynius“ – dviejų kartų pėdos fotografijose

Nuotrauka sirvintuvb.lt

Gražiu metų laiku (prieš 130 metų, balandžio 3 dieną) gimė rašytojas, diplomatas, žurnalistas Ignas Šeinius. Tik jo dėka Švedijoje tapome žinomi kaip tauta. O mes, apsilankę Kultūros centro parodų salėje, galėjome susipažinti su Ignu Šeiniumi kaip fotografu. Minint rašytojo gimtadienį, parodų salėje eksponuojamos ne tik rašytojo darytos daugiausia šeimos nuotraukos, bet ir fotomenininkės gyslelę turinčios proanūkės Linos Scheynius darbai. Paroda atkeliavo iš Kauno, kur nuo 2005 metų rengiamas fotomeno renginių festivalis „Kaunas Photo“. Šiuose festivaliuose demonstruojamos visame pasaulyje išsibarsčiusių lietuvių foto darbai. Šiemet šioje parodoje atstovauja mūsų kraštietis rašytojas, diplomatas, žurnalistas Ignas Šeinius ir jo proanūkė Lina Scheynius.

Susitikimą pradėjo mokytoja lituanistė, I. Šeiniaus premijos laureatė Roma Vareikienė. Ji pristatė atvykusius svečius: diplomato Igno Šeiniaus anūką Igną Scheynių, „Kaunas Photo“ vadovą ir kuratorių Mindaugą Kavaliauską, VDU Humanitarinių mokslų profesorę dr. Sigutę Radzevičienę, Mažvydo bibliotekos atstovę Emiliją Banelytę. Susirinkusieji turėjo galimybę išgirsti antrąja kalba Ignui Šeiniui tapusios švedų kalbos skambėjimą. Anūkas Ignas papasakojo apie senelį ne kaip rašytoją, žurnalistą ar diplomatą, o kaip apie gerą, puikų žmogų. „Didelė garbė dalyvauti jūsų bendruomenėje. Jūs Igną Šeinių pažįstate kaip rašytoją, diplomatą. O jis buvo žmogus su daugybe talentų. Ypač fotografijos srityje. Fotografavo šeimą, draugus. Čia, parodoje, tik maža dalis jo darbų. Dėkoju Mindaugui, kuris sumanė šią parodą. Prieš metus jau aptarėme šią mintį. Tikiuosi, kad ir jums patiks mano senelio darbai, jis taps dar labiau artimas. Šiuo metu fotografija užsiima brolio duktė Lina“, – kalbėjo svečias iš Švedijos.

Mindaugas Kavaliauskas prisiminė, kaip pradėjo bendrauti su žinomo Lietuvoje žmogaus proanūke Lina Scheynius. Po pokalbių ir tarimųsi Lina atsiuntė nemažai senelio ir savo darytų nuotraukų. Lina save vadina „vieninteliu obuoliu, nuriedėjusiu nuo savų“. Fotopasaulyje Lina jau žinoma kaip talentinga ir socialinėje erdvėje gausybę jos talento gerbėjų turinti menininkė. Jos darbai neturi pavadinimų, jos darbai neturi nei pradžios, nei pabaigos. Į prosenelio Igno minėjimą gimtinėje ir parodą „Šeinius+Scheynius“ Lina neatvyko, nes nusprendė visus metus neskraidyti lėktuvais, taip prisidėti prie kovotojų už švarią gamtą. Dabar ji gyvena Londone.

M. Kavaliauskas puikiai įvertino Linos nuotraukas. „Jose vaizdai emociški, spontaniški, gero skonio, dinamiški, jautrūs. Fotografijose jaučiamas natūralumas, meilė gyvajai gamtai“, – kalbėjo fotomenininkas. O Igno Šeiniaus nuotraukose artimosios aplinkos žmonės – šeimos nariai. Tiesa, ypač įdomi Antano Smetonos nuotrauka, kurioje prezidentas laisvalaikiu laisvai pozuoja draugui. Tarp prezidento Antano Smetonos ir diplomato Igno Šeiniaus buvo stiprios bičiulystės momentų, pasitaikydavo ir nesutarimų, tačiau I. Šeiniaus autoritetas buvo pripažintas ne tik Lietuvoje, bet ir Švedijoje.

Profesorė dr. Sigutė Radzevičienė padėkojo parodos rengėjams už pakvietimą dalyvauti I. Šeiniaus gimtadienio minėjime ir parodoje. „Ignas Šeinius – mūsų gilioji jungtis su Švedija. Jis švedams pranešė, kad yra tokia Lietuva, – kalbėjo profesorė. – Jis buvo kultūrininkas su savo lietuviška filosofija, mąstantis širdimi“. Anot profesorės, I. Šeiniaus darbus galima vertinti kaip fantastikos romanus, pagal kuriuos būtina ir reikia sukurti filmus.

Susitikimo pabaigoje koncertavo Vilniaus styginis kvartetas. Jis pilnutėlėje salėje atliko J. Naujalio „Svajonę“, M. K. Čiurlionio „Bėkit, bareliai“, J. Pakalnio, F. J. Haidno ir A. Dvoržako kūrinius styginiam orkestrui.

Igno Šeiniaus ir Linos Scheynius foto paroda veiks iki gegužės 10 dienos.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*