Naujausios žinios

Šiandien minima Pasaulinė kraujo donoro diena (vaizdo įrašas)

Šiandien, birželio 14-ąją, pasaulyje yra minima Tarptautinė donoro diena. Tai – gera proga priminti kraujo donorystės misijos reikšmę.

Kraujo donorystė – socialinis reiškinys, kai žmogus (vadinamas kraujo donoru) savanoriškai suteikia savo kraujo. Taip vienu sakiniu Vikipedijoje apibūdinama kraujo donorystės esmė. Už šių trumpų, šykščių žodžių glūdi be galo svarbi ir gyvybiškai reikalinga misija. Jau seniai buvo bandoma imtis kraujo perpylimo. Pirmą kartą kraujas sėkmingai perpiltas buvo dar 1818 metais. Vėliau sekė daugybė nesėkmingų bandymų, atlikta daug tyrimų, kol kraujo perpylimai tapo savaime suprantami. Žmogaus kraujas yra unikalus, iki šiol, deja, nėra sukurta dirbtinio pakaitalo, todėl kraujo donorystė išlieka labai svarbi ir būtina. Lietuvoje per metus prireikia tūkstančių litrų kraujo. Visai neseniai žiniasklaidoje pasirodė nerimą keliantys pranešimai, kad Santaros klinikos pritrūko kraujo. Ir dabar televizijose nuolat sukasi klipai su raginimais tapti kraujo donoru, padėti kitiems, o gal ir sau. Juk negali žinoti, kada tau pačiam ar tavo artimam žmogui prireiks kraujo ir išgirsi: deja, neturime. Todėl, nedera net svarstyti, ar reikia tapti kraujo donoru, tai turėtų būti savaime suprantama pilietinė pareiga. Beje, kraujo dovanojimas visiškai nekenkia sveikatai, atvirkščiai, gali būti net naudingas. Kokiu būdu? Jis trukdo geležies kaupimuisi organizme, sumažina pavojų širdies ligomis sergantiems žmonėms, skatina raudonųjų kraujo ląstelių atsinaujinimą. Dar liko abejonių dėl kraujo donorystės? Vykit jas šalin!

Mūsų rajono gydymo įstaigose anksčiau Donoro dienos vykdavo reguliariai. Šiuo metu padėtis kiek kitokia. Paklausėme Pirminio sveikatos priežiūros centro ir Ligoninės vadovų apie kraujo donorystės organizavimą. Ligoninės direktorius atsakė, kad jo vadovaujama įstaiga glaudžiai bendradarbiauja su Nacionaliniu kraujo centru ir visos akcijos, susijusios su kraujo donoryste, yra koordinuojamos. Paskutinį kartą kraujo ėmimo akcija čia vyko 2016 m. lapkričio 14 d. Kita planuojama vasaros pabaigoje.

Pirminio sveikatos priežiūros centro direktorė L. Braškienė pranešė, kad Donoro diena šioje įstaigoje vyko prieš trejus metus – 2014 m. birželio 13 d. Ji informavo, kad PSPC, kaip partneris, dalyvaus birželio 22 dieną rajono savivaldybės organizuojamoje kraujo donorystės akcijoje.

Kol medicinos įstaigos nerodo didelio aktyvumo, iniciatyvos imasi neabejingi piliečiai. Nedidelė, bet aktyvi Šiaulių kaimo, esančio Janiūnų seniūnijoje, bendruomenė per pusantrų metų organizavo jau penkias kraujo donorystės akcijas. Tarptautinės Donoro dienos proga apie tai pasakoja bendruomenės pirmininkė Ieva Pumputienė.

– Gerbiamoji pirmininke, kaip gimė ši puiki iniciatyva? Kas buvo idėjos autorius?

– Idėją pasiūlė Šiaulių kaimo seniūnaitė Sonata Balevičienė. Iš pradžių mintis neatrodė reali, bet nutarėm pabandyti ir jau įvyko penkios akcijos.

– Ar daug rūpesčių kilo organizuojant pirmąją akciją?

– Jokių rūpesčių – pakako vieno skambučio į Nacionalinį kraujo centrą ir buvo uždegta žalia šviesa, procesas pajudėjo. Siūlau imtis to ir kitoms bendruomenėms, tai aktualu visiems.

– Kaip vyksta akcijos planavimas?

– Akcija planuojama prieš pusantro mėnesio. Su NKC suderinam datą, jie pagamina ir pristato informacinius plakatus, o sutartą dieną jų darbuotojų brigada dirba pas mus: tikrina ir ima kraują.

– Kaip dažnai vyksta akcijos?

– Kas tris mėnesius. Kadangi donorų daugumą sudaro tie patys žmonės, dažniau organizuoti neišeina, nes medikai rekomenduoja kraują duoti kas tris mėnesius.

– Kas tie stabiliausi donorai?

– Pirmiausia, žinoma, idėjos autorė S. Balevičienė, organizatorė I. Pumputienė, kuri, beje, tapo donore pradėjusi organizuoti akcijas, taip pat Danutė Stungienė, Janina Gečienė, Vilma ir Vitalijus Dambrauskai – visų ir nesuminėsi.

– Ar tai vien jūsų bendruomenės nariai?

– Žinoma, ne. Daugumą sudaro seniūnijos gyventojai, bet atvažiuoja kai kas ir iš Širvintų.

– Kiek per vieną akciją būna kraujo donorų?

– Įvairiai, bet vidurkis yra maždaug 15 asmenų.

– Kur vyksta kraujo donorystės akcija?

– Pirmoji akcija vyko rajono kultūros centro Šiaulių filialo patalpose, du kartus – Bartkuškio daugiafunkciame centre ir du kartus – Janiūnų seniūnijoje. Bandom ieškoti vietos, kur žmonėms būtų patogiausia atvykti.

– Kaimo teritorijoje atstumai nemaži, gal ne visi norintys dalyvauti gali atvykti?

– Tereikia noro, o galimybių visada atsiras. Jei bus tokia situacija, lai skambina, tikrai organizuosim pavėžėjimą.

– Ar kraujo donorams yra kokių reikalavimų?

– Kraują gali duoti tik pilnamečiai, t. y. asmenys, sulaukę 18 m. Yra ligų, kuriomis sergančiųjų kraujas perpylimui netinka. Medikai paima kraujo mėginį, po tyrimo paaiškėja, ar asmuo gali duoti kraujo.

– Su kokiomis problemomis susiduriate organizuodami donorystės akcijas?

– Didelių problemų kaip ir nebūna. Tiesa, buvo kilusi problema dėl informacinių plakatų pristatymo. Pasirodo, didelio formato vokas „pasiklydo“ Lietuvos pašte, negavom jo laiku. Dabar NKC patys, pakeliui važiuodami, pristato plakatus – problemos nebeliko. Esame dėkingi spaudos leidiniams „Širvis“ ir „Krašto naujienos“ – jie yra mūsų informaciniai rėmėjai, skelbia apie planuojamas akcijas.

– Ar Lietuvoje yra daugiau tokių iniciatyvių bendruomenių, organizuojančių kraujo donorystės akcijas?

– Specialiai tuo nesidomėjom, bet neteko girdėti.

– Gerbiamoji pirmininke, dėkui Jums už pokalbį ir sėkmės toliau organizuojant tokias reikalingas pilietines akcijas.

„Širvio“ redakcija paklausė Nacionalinio kraujo centro, kiek reikšminga ir reikalinga yra Šiaulių bendruomenės akcija. Mums atsakė NAC donorų organizatorė Jūratė Končiuvienė. „Nacionalinis kraujo centras dėkingas Ievai Pumputienei ir bendruomenės nariams už paramą kraujo donorystei. Nuo 2016 m. Šiaulių bendruomenėje surengtos penkios kraujo donorystės akcijos, kurių metu 83 donorai dovanojo kraujo ligoniams. Šių metų gegužės 31 dieną I. Pumputienė Šiaulių bendruomenės nariams surengė ekskursiją į Nacionalinį kraujo centrą. Pasveikinkite visus donorus Pasaulinės donoro dienos proga“.

Gerbiamieji donorai, nuoširdžiausi sveikinimai jums, jūsų misija labai svarbi mums visiems. Ačiū.

Šiaulių kaimo bendruomenės pirmininkės Ievos Pumputienės ir Nacionalinio kraujo centro gydytojo Vaido komentarus galite pamatyti čia:

Valda Patinskienė ir Andželika Bagočiūnienė

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*