Naujausios žinios

Šilumos vartotojai – šilumos kontrolieriai

Asociatyvi nuotrauka

Straipsnis buvo išspausdintas kovo 14 d. laikraščio „Širvis“ 10-ame šių metų numeryje

Vasario mėnesį laikraštyje „Širvis“ paviešinome skaitytojos komentarą-nuomonę apie šilumos vartotojų sąskaitose atsiradusią naująją eilutę už su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotą šilumos kiekį. Perskaičius nuomonę, susidarė įspūdis, kad gyventojai nėra gerai informuoti apie naują mokestį. Išnaršėme UAB „Širvintų šiluma“ svetainę ieškodami informacijos. Radome visą metodiką, kurią tūlas šivintiškis vargiai ar suprastų. Tad vasario 7 d. kreipėmės į įmonę prašydami atsakyti į šiuos klausimus:

„1. Kada ir kodėl atsirado nauja eilutė sąskaitose už šilumą?

  1. Kada ir kaip buvo informuoti šilumos vartotojai apie naują šilumos paskirstymo metodą ir mokestį?
  2. Ar visi šilumos vartotojai moka šį mokestį? Kas nemoka šio mokesčio?
  3. Kokia nauda vartotojams mokėti naują šilumos mokestį?
  4. Gal galėtumėte paaiškinti skaitytojams, kas yra nepaskirstytas karštas vanduo, kaip jis yra apskaičiuojamas, kaip jis apskritai susidaro?
  5. Mūsų duomenimis, viena iš priežasčių, kaip susidaro šis šilumos kiekis yra, kai gyventojai nedeklaruoja (ar neteisingai deklaruoja) suvartotą karšto vandens kiekį arba tai daro skirtingu metu. Vadinasi, jei sąskaitose atsiranda eilutė mokėjimo už su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotą šilumos kiekį, kažkuris šilumos vartotojas jau yra neatlikęs savo pareigos. Ką turėtų daryti sąžiningai deklaruojantys suvartoto karšto vandens kiekį ir už jį mokantys šilumos vartotojai? Kas jiems kompensuos patirtą finansinę žalą?“

Džiaugiamės, kad pagaliau, bedradarbiaujant Širvintų rajono savivaldybei, kovo 5 d. gavome atsakymus.

Pasak UAB „Širvintų šiluma“, 2017 m. rugpjūčio 1 d. įsigaliojo Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos (toliau tekste Komisija) šilumos paskirstymo metodai. Metoduose nustatyta, kad pastate suvartotas šilumos kiekis skirstomas į: šilumos kiekį butams šildyti, šilumos kiekį karštam vandeniui ruošti, šilumos kiekį karšto vandens temperatūrai palaikyti, šilumos kiekį bendrosioms reikmėms ir su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotą šilumos kiekį.

Išskyrus į atskirą eilutę su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotą šilumos kiekį, tapo svariu pagrindu patiems gyventojams labiau kontroliuoti name suvartojamą šilumą ir deklaruotą karštą vandenį.

UAB „Širvintų šiluma“ patarė smulkesnės informacijos apie šilumos paskirstymą daugiabučiuose gyvenamuose namuose ieškoti internete adresu www.regula.lt.

Ir, žinoma, visą mėnesį laukti atsakymai į redakcijos klausimus:

– Ar visi šilumos vartotojai moka šį mokestį? Kas nemoka šio mokesčio?

– Atsakydami į Jūsų klausimą, paaiškiname, kad su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis pateikiamas apmokėti tik karšto vandens vartotojams. Todėl vartotojai, kurių butai atjungti nuo karšto vandens tiekimo sistemos, tokio mokėjimo negauna.

– Kokia nauda vartotojams mokėti naują šilumos mokestį?

– Atsakydami į Jūsų klausimą, paaiškiname, kad:

Pirma, su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis pateikiamas apmokėti tik karšto vandens vartotojams.

Antra, šis kiekis apskaičiuojamas tiek šildymo, tiek ne šildymo sezonu.

Trečia, tuo atveju, jei sąskaitose atsiranda eilutė mokėjimo už su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotą šilumos kiekį, tai reiškia, kad daugiabučio kai kuriuose butuose nedeklaruotas faktiškai suvartotas karšto vandens kiekis. Vartotojams deklaravus suvartotą karštą vandenį, šilumos tiekėjas (karšto vandens tiekėjas) perskaičiuos visiems namo gyventojams pateiktas sąskaitas, atitinkamai jas sumažindamas.

– Gal galėtumėte paaiškinti skaitytojams, kas yra nepaskirstytas karštas vanduo, kaip jis yra apskaičiuojamas, kaip jis apskritai susidaro?

– Atsakydami į Jūsų klausimą, paaiškiname, kad nepaskirstytas karštas vanduo – tai skirtumas tarp geriamojo vandens kiekio, išmatuoto daugiabučio namo įvade prieš karšto vandens šilumokaitį, ir butų karšto vandens skaitiklių rodmenų sumos.

Atitinkamai su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis – pastato karšto vandens tiekimo sistemoje suvartotas, bet vartotojams pagal butuose įrengtus karšto vandens apskaitos prietaisus nepriskirtas apmokėti šilumos kiekis.

Pagal iki 2017m. rugpjūčio 1 d. galiojusius Komisijos rekomenduojamus šilumos paskirstymo metodus visas pastate suvartotas ir įvadiniu šilumos apskaitos prietaisu užfiksuotas šilumos kiekis buvo skirstomas į keturias dalis: šilumos kiekį butams šildyti, šilumos kiekį karštam vandeniui ruošti, šilumos kiekį karšto vandens temperatūrai palaikyti ir šilumos kiekį bendrosioms reikmėms. Su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis nebuvo išskiriamas į atskirą sąskaitos eilutę ir vartotojams šildymo sezono metu buvo priskiriamas apmokėti kartu su šilumos kiekiu šildymui, o ne šildymo sezono metu – kartu su šilumos kiekiu karšto vandens temperatūrai palaikyti („gyvatukas“).

Nauji Komisijos rekomenduojami šilumos paskirstymo metodai, išskiriant su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotą šilumos kiekį, tapo svariu pagrindu patiems gyventojams labiau kontroliuoti name suvartojamą šilumą.

– Mūsų duomenimis, viena iš priežasčių, kaip susidaro šis šilumos kiekis yra, kai gyventojai nedeklaruoja (ar neteisingai deklaruoja) suvartotą karšto vandens kiekį arba tai daro skirtingu metu. Vadinasi, jei sąskaitose atsiranda eilutė mokėjimo už su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotą šilumos kiekį, kažkuris šilumos vartotojas jau yra neatlikęs savo pareigos. Ką turėtų daryti sąžiningai deklaruojantys suvartoto karšto vandens kiekį ir už jį mokantys šilumos vartotojai? Kas jiems kompensuos patirtą finansinę žalą?

– Nepaskirstytam karštam vandeniui paruošti suvartotas šilumos kiekis sąskaitoje gali būti nurodomas tiek su „+“, tiek su „–“ ženklu. Jei tam tikrą mėnesį vartotojų deklaruotas karšto vandens kiekis buvo mažesnis nei faktiškai pastate suvartotas, susidarys teigiamas su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis, kurį apmokės visi vartotojai proporcingai jų butų naudingajam plotui. Jei nustatytas ar deklaruotas anksčiau nedeklaruotas karšto vandens kiekis viršys faktiškai tą mėnesį pastate suvartotą karšto vandens kiekį, susidarys neigiamas su nepaskirstytu karštu vandeniu suvartotas šilumos kiekis – tokiu atveju pagal naudingąjį plotą jis bus išdalijamas visiems karšto vandens vartotojams, grąžinant susidariusį skirtumą, t. y. mažinant mokėtiną sumą už paslaugas.

Smulkesnę informaciją teikia UAB „Širvintų šiluma“ atsiskaitymo skyrius telefonu (8 382) 51 591.

Vis dėlto šilumos vartotojai eilinį kartą tampa savo malonumo aukomis – nori gyventi šiltai, mokėk už visus, kas nemoka arba būk savo šilumos prievaizdu. Be to, mokestis iki pasirodant naujajai metodikai buvo paslepiamas po mokesčiu už gyvatuką. Nors specialistai teigia, kad naujai įvesta metodika vartotojams suteikia galimybę stebėti ir analizuoti gyvenamojo namo gyventojų karšto vandens sunaudojimo ir deklaravimo pokyčius, tačiau akivaizdžiai peršasi išvada, kad šilumos vartotojai palengvina šilumininkų naštą – imsis ieškoti nesąžiningų kaimynų, deklaruojančių mažiau karšto vandens, nei išleidžia.

1 Comment on Šilumos vartotojai – šilumos kontrolieriai

  1. Manau,kad čia tik šilumos tinklų atsirašinėjimas.daugiabučiame name
    ar gali kiekvienas sukontroliuot gyventojas kiek kas deklaruoja .Šilumos tinklai
    turi savo apeivius kurie tikrina skaitliukus.Lai jie dirba savo darbą.
    Nuo kada sąžiningai mokantys mokesčius turi mokėti už kitų skolas

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*