Naujausios žinios

Šimtmečio grožis

Nomedos Drazdienės piešinys

Straipsnis buvo išspausdintas  sausio 10 d. laikraščio „Širvis“ 1-ame šių metų numeryje

Sulaukiau Naujųjų išvakarėse ašai netikėto, bet labai mielo svečio iš kaimyninio miestelio. Išmaukęs porą taurių šampano, jisai pradėjo šlovinti ir garbstyti mūsų valdovę. Atseit labai jau dėmesinga ponia esanti. „Pirmą kartą tokį dalyką matau, – postringavo nuo putojančio gėrimo įkaitęs svetelis, – kad gretimos karalystės valdovė kaimynus sveikintų. Kur tai matyta! Visas mūsų miestelis ūžia ir jūsiškės valdovės sveikinimo atvirukais atsigėrėti negali – tokie jie gražūs. Va čia – valdovių valdovė ir ne kitaip!“

Nustebau neregėtai. Mūsų miestelėnai tik vienas kitas tokius valdovės sveikinimus gavo, dauguma nei žinelės, nei žodelio neišgirdo. Ašai, nemenkai nusipelnęs miesteliui ir pačiai valdovei, per langelį ne vieną originalų siūlymą teikęs, nesulaukiau iš josios nei atviruko, nei meilaus žodelio, jau nekalbant apie kokią kuklią (dar geriau – nekuklią) dovanėlę, o štai kaimynus valdovė pasveikino, begalę atvirukų tam paaukojo. Kirba toksai nekuklus klausimėlis: negi miestelio biudžeto pinigėliai nuplaukė kaimynų sveikinimams, o mums patiems angeliškų atvirukų nebeliko? O gal tai pranašingas ženklas? Ar gali būti, kad kitą kadenciją valdovė skaidriausioji mintija kaimyninį miestelį užvaldyti? Miestelis nemažas, už mūsiškį tikrai didesnis. Taigi ir garbės daugiau, ir regalijas prašmatnesnes įsigyti galima. Ir vardinės partijos narių skaičių bus iš ko plėsti, perspektyvos gundančios. Mūsų miestelyje energingoji valdovė kitą kadenciją nebeturės ko veikti, viskas bus pastatyta, sutvarkyta, renovuota, rekonstruota ir trinkelėmis išklota. Tai gal, sakau, teisingai valdovė nusprendė kraustytis į gretimą miestelį? Sėkmės jai per artėjančius rinkimus!

Bala nematė tų rinkimų, jie dar toli. Šiandieną valdovė dar mūsų miestelyje viešpatauja. Štai prieš pat šventes knygą apie miestelį išleido. Miestelėnai jos labai laukė, šimtmečio knyga pavadino ir pinigėlius jos įsigijimui jau bene pusmetį taupė, nūnai knygos brangios, o jau valdoviškos, su valdovišku užmoju išleistos, tai tiesiog neįkainojamos. O štai Pranei pasisekė, ji tą šimtmečio veikalą veltui gavo, sakė per pensininkių – politikių prieššventinį sambūrį pati valdovė jai padovanojo ir net autografą užrašė. Parsinešė Pranciška tą knygą ir paliepė man suskaičiuoti joje esančias nuotraukas. Norėjo, matote, patikrinti mano pastabumą ir gebėjimą rasti tas fotografijas, kuriose nebūtų valdovės šviesusis veidas užfiksuotas. Ašai, žinoma, viską suskaičiavau, viską patikrinau ir galiu pasakyti tik tiek: moteriškas pavydas čia kaltas, ne kitaip. Pavydi Pranutė valdovei nežemiško grožio, tai ir rodosi jai, kad to grožio knygoje per daug. Pirma, Pranut, grožio per daug nebūna, antra – tikrai ne visose nuotraukose valdovės veidas šmėkščioja, toli gražu ne visose. Juk nėra jos nei prie paminklų kapinėse bei koplytstulpių, nesifotografavo ji prie bažnyčių bei koplyčių, nesimato ir paplūdimyje tinklinio žaidžiančios, ar su pradinukais saugiai pereiti gatvę besimokančios. Netgi garsiojo baltojo pikniko nuotraukoje, kad ir kaip žiūrėjau, bet valdovės nepamačiau – ne visur ji fotografavosi, tikrai ne visur. O kad ir visur būtų, tai kas čia tokio? Štai prieš tai buvęs valdovas tokią pačią (tik skaityti ten daug daugiau yra ko) knygą išleidęs buvo, tai vos vieną savo nuotraukėlę įdėjo ir viskas. Nes negražus jisai buvo, tai kam tos nuotraukos, kas į jas bežiūrėtų. O čia kitas reikalas – čia grožis, kaip be jo, kaip pasauliui neparodyti ką turim gražiausio – savąją valdovę.

Mane nustebino toje knygoje visiškai kitas dalykas: kodėl miestelėnai ją šimtmečio knyga pavadino? Juk čia ne tik šimtmečio, čia nei dešimtmečio, nei penkmečio jokių duomenų nėra. Čia tik einamosios kadencijos valdoviškų darbų ataskaita ir josios nežemiško grožio įamžinimas. Tai kuo čia dėtas šimtmetis? Gal jūs, mielieji, ką nors žinote, tai papasakokit ir man. Susitinkam lygiai po savaitės, toje pačioje vietoje, tuo pat metu. Iki pasimatymo.

Jūsų Varpininkas – grožio ir kitų reikalų ekspertas

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*