Naujausios žinios

Šimtmečio miestelėnai

Nomedos Drazdienės piešinys

Straipsnis buvo išspausdintas rugpjūčio 15 d. laikraščio „Širvis“ 32-ame šių metų numeryje.

Jau esu minėjęs, mielieji, kad mes, lietuviai, labai jau mylim rinkimus. Tik organizuojam jų mažokai. Štai filmuose ne kartą regėjau, kad kiekvienoje miestelio šventėje būtinai vyksta rinkimai. Ir ne vieni. Išrenka kokią šventės karalienę ar karalaitę ir, savaime suprantama, gardžiausią pyragą. Ir daugiau aistrų sukelia pastarojo rinkimai nustelbdami karalienes ir karalaites. Džiugu, kad ir mūsų miestelis rodo pavyzdį ir organizuoja rinkimus. Bet mes jau nesismulkinam, pyragų karaliaus per šventę nerenkam, ne. Mes užsimojom nei daug, nei mažai – išrinkti šimtmečio miestelėną. Šimtmetis jums ne juokas, čia pamąstyti reikia. Ašai ir pamąsčiau, net tris dienas skendėjau apmąstymuose, kol penkias verčiausias kandidatūras sugalvojau. Pabalsavau ir ramiai laukiau rezultatų: įdomu buvo, ar mano nuomonė nuo kitų balsuotojų labai skirsis, ar mano kandidatūros priimtinos ir kitiems. Ir štai, visiškai netikėtai, visa rinkimų sistema verčiasi aukštyn kojomis, valdovė ima reikalą į savo rankas, sudaro rimtą komisiją, kuri siūlys kandidatūras, o mes balsuosim iš naujo, nes mūsų balsai anuliuojami. Kas nutiko? Negi netinkamos personos buvo siūlomos? Ar atvirkščiai, tos, labiausiai reikalingos, nebuvo pasiūlytos, tai reikėjo griebtis veiksmų? Kas dabar žino?

Susipažinau su valdoviškosios komisijos pakoreguotu kandidatūrų sąrašu ir likau apšalęs iš nuostabos. Galite įsivaizduoti, manęs, Varpininko, ten nėra. Kaipgi taip, mielieji, ką gi jūs visi veikėte, negi nė vienam netoptelėjo mintis mano garbų asmenį įregistruoti? Susinervinau, kaip sakoma, juodai. Svarbiausia, kad ašai pats tarp tų penkių kandidatūrų ir save kukliai penktuoju buvau įrašęs. Tai ką, negi vėl trynimai kokie vyko? Nemiegojau visą naktį, bet rytą atsikėlęs ir dar kartą kandidatų sąrašą panagrinėjęs, kiek apsiraminau. Ne ašai vienas likau už borto, su manimi dar visa krūva iškilių asmenybių ten atsidūrė. Ką turiu omenyje? Taigi kad ir „fantastiškąjį ketvertą“. Iš viso ketverto tik viena valdovė tenai spindi. Įdomu, ar rinkėjai likusių fantastiškų moterų nemėgsta, ar čia valdovės griežtas nurodymas tuo klausimu duotas ir liepta jai konkurencijos nesudaryti? Ir partijų pirmininkai kažkodėl ten nepateko, čia jau visiškas nesusipratimas, mielieji. Tiesa, vieną lyg ir mačiau, bet, kaip sakoma, išimtys tik patvirtina taisyklę. Iš viso, vadams mažai ten dėmesio skiriama. Štai eilinių mokytojų pasitaiko vienas kitas, o mokyklų vadovų iš paties miestelio nei vieno nesimato. Nei klebono, nei pašto viršininko, nei zakristijono – šviesiausių žmonių sąraše nerasta ir ne kitaip. Seniūnas sąraše tik vienas, patys turbūt atspėjote, kuris. Aišku, tai tas, darbščiausias, dvi seniūnijas valdantis ir niekaip nepailstantis. Tiesa, neseniai dar viena seniūnė – devyndarbė atsirado, dviejų seniūnų kėdes užtūpė, bet jos į šimtmečio žmogaus rinkimus niekas nenominavo.

Kadangi renkam šimtmečio miestelėną, tai ašai su visa pagarba įrašiau jau mus palikusias, bet miesteliui nemenkai nusipelniusias asabas. Dabar, kai valdovės dekretu tas asabas rinkti uždrausta, tai esu visai pasimetęs. Mielieji, turiu jums pasakyti, kad kai kurios kandidatūros, mano giliu įsitikinimu, tinka ne šimtmečio miestelėno rinkimams, o anksčiau prie komisariato buvusiai lentai pavadinimu „jų ieško policija“ atgaivinimui. Kaip tokios kandidatūros galėjo pro garbios valdoviškos komisijos cenzūrą prasmukti, ką?

Kalbant tarp mūsų, man rinkimų rezultatas jokių abejonių nekelia ir, kas verčiausias (ir taps!) šimtmečio miestelėnu tapti, seniai aišku. Ką jau čia šimtmečio, toji persona ir viso tūkstantmečio, tiksliau jo pusės, nes tiek mūsų miestelis gyvuoja, kelrodžiu gali būti, tokie neginčytini jos nuopelnai ir žygdarbiai. Tikiuosi, aišku ir jums, nereikia papildomai konsultuoti prieš biuletenio užpildymą. Beje, buvo numatyta balsuoti tik patikimiausiose bibliotekose, bet, po instruktažo, tvarką pakeitė ir leido balsuoti visur, kas nepavėlavo, tas užbalsavo, belieka laukti rezultatų.

Taigi, mielieji, užsimojom smarkiai, rinkom šimtmečio miestelėną. Tik kodėl atrodo, kad geriau jau miestelio šventės metų būtume už skaniausią pyragą nubalsavę?

Jūsų Varpininkas – rinkiminių pyragų mėgėjas

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*