Naujausios žinios

Širvintiškiai vijo žiemą

Print

„Žiema, žiema, bėk iš kiemo! Jei nebėgsi, išvarysim, su botagais išbaidysim!“ – šaukė širvintiškiai per Užgavėnes prie Kultūros centro. Šiemet Širvintos alsavo Užgavėnėmis nuo vasario 9 d., kai I. Šeiniaus gatvėje išdygo įvairių įstaigų, bendruomenių Morės, Užgavėnių būtybės, Velniūkščiai, Čiūčelos, Gavėnai, Diedeliai, net ir kanalizacijos undinė rado sau vietą.

Galvoju, kad tūlas laukia šios tradicinės šventės, ypatingai vaikai, bent jau ilgą laiką taip būdavo. Kiek tik menu, tą dieną visada gausu triukšmą keliančių persirengėlių, juokdarių ir išdaigininkų, kurie vaikščioja po kaimus ar miestus, įstaigas. Juos dažniausiai sekioja ir nepersirengę vaikėzai, kiti Užgavėnių dalyviai. Dažniausiai per Užgavėnes persirengiama žydais, elgetomis, čigonais, jaunavedžiais, daktarais vengrais. Gausu ir kaukių, vaizduojančių gyvulius. Tai arklys, ožys, gervė; malpa (beždžionė), kiti gyvuliai. Demoniškas būtybėms atstovauja giltinė, velnias, raganos. Užgavėnės, be Kanapinio ir Lašininio, jų kovos, Morės sudeginimo ant laužo – ne Užgavėnės. Visa tai simbolizuoja nenorinčio pasitraukti mėsėdžio arba žiemos (Lašininio) kovą su žmonių išsiilgtu pavasariu arba pasninku (Kanapiniu). Tačiau bėgant metams, Užgavėnės transformavosi, senieji ritualai ir tikėjimai pasimiršo ir tapo nebeaktualūs. Išliko keli šventės akcentai – Kanapinio ir Lašininio kova, Morės deginimas, blynai. Būkim biedni, bet teisingi, nebeaplanko čigoniukai ir žydukai, nebeprašo blynų, saldainių arba pinigų, o jeigu ir prašo, tik retas. Vargu, ar kiekvienuose namuose tą dieną kepami blynai ir stengiamasi kuo sočiau, riebiau ir dažniau privalgyti. Tikiu, kad vyresnio amžiaus žmonės vis dar puoselėja šias tradicijas, bet dėl jaunimo labai abejoju. Net per renginį užkliuvo, kad vienas kitas persirengęs, vienas kitas kaukėtas. Žinoma, Kultūros centro darbuotojai buvo pasiruošę: surengė smagų koncertą, prigalvojo žaidimų, apgalvojo kiekvieną smulkmeną, prikvietė būrį savanorių. Jie visada pasistengia, kad Užgavėnės būtų įdomios, smagios ir spalvingos. Žiū kviečia į įdomią rungtį, o norinčių neranda, tuomet įkalbinėja. Keista, regis, ateiname linksmintis, šėlti, kad žiema greičiau paliktų žemę, kad pavasarį pažadintume. Tačiau šėlstančių nebeliko, dauguma – žiūrovai. Vadinasi, jau primiršta Užgavėnių šventės prasmė, nemokama atsiriboti nuo kasdienių rūpesčių ir darbų.

Galiausiai šventės dalyviai išdrąsėjo, kai Kanapinis su Lašininiu stojo į kovą virvės traukti: vieni talkino Lašininiui, kiti – Kanapiniui. Dar didesnė pramoga – Morės deginimas. Čia netrūko vėpsinčių ir šaukiančių: „Žiema, žiema, bėk iš kiemo!“ O pačiai belieka pridurti: „Jei nebėgsi, išvarysim, su botagais išbaidysim!“

 Lino Blusevičiaus nuotraukos

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*