Naujausios žinios

Širvintose kaip Amerikoje

Asociatyvi nuotrauka. Šaltinis: www.tint.com

Jonė Lieponė

Neilgai Amerikai reikėjo laukti pasekmių, kai jau kurį laiką pati aukščiausia šalies valdžia neatsakingai ir nekukliai svaidėsi neapykanta dvelkiančiomis replikomis apie svetimtaučius. Per savaitę visiškai beprasmiškai nuo įniršusio šaulio žuvo ar buvo sužeisti dešimtys žmonių, tarp kurių yra mažų vaikų.
Praėjusios savaitės pradžioje Misisipės valstijoje „Walmart“ prekybos centre šaulys nušovė du žmones ir sužeidė policininką. Prieš kelias dienas iki to įvykio šiaurės Kalifornijoje 19-metis šaulys paleido ugnį į vieno maisto festivalio dalyvius ir nužudė tris žmones, iš kurių du vaikai. Nuo dviejų iki 82-ejų. Po pasaulį pasklido ir pasipiktinimo bangą sukėlė paskutinis įvykis Teksaso valstijos mieste El Pase, kur automatu ginkluotas užpuolikas prekybos centre „Walmart“ nušovė 22 žmones ir 24 sužeidė.
Daugelis žymių amerikiečių, vieni atviru tekstu, kiti delikačiai parinkdami frazes, pradėjo kalbėti apie tai, kad visi šie šaudymai – tai pasekmė antiimigracinės retorikos, kuria į kairę ar į dešinę svaidėsi naujai į valdžią atėjęs Amerikos vadovas. Kai kurie šaudymus iš neapykantos prekybos centruose sieja su Amerikos prezidento D. Trumpo pareiškimais dėl musulmonų ir tamsiaodžių.
Mūsų rajonas, kad ir mažiausias, bet neapykantos skleidimo srityje neatsilieka nuo Amerikos. Širvintų rajone, kaip ir Amerikoje, kone kiekviename mūsų didžiausios rajono galvos pasisakyme gali išgirsti neapykantos pilną retoriką vaikų globėjams, opozicijai, ne jai priklausančios spaudos atstovams ar net komentatoriams, kurių nuomonė visiškai neatitinka formuojamos valdančiosios daugumos nuomonės.
Prisiminkime neseną 2018 metų balandžio mėnesio įvykį su ištrintais merei neįtikusiais veidais nuotraukoje. Kai kuriems ne širvintiškiams papasakojus, kad kelių asmenų veidai iš bendros nuotraukos vidurio buvo ištrinti, negalėjo patikėti, žiūrėjo į pasakotoją, o akyse tiesiog rėkė klausimas: „Tu turbūt juokauji?“ Ne, tai buvo iš tikro mūsų mažiausiame Lietuvos rajone ir šis įvykis jį išgarsino labiau nei tikėtasi. Apie tokį kone Šiaurės Korėjoje naudojamą metodą pasakojo šalies televizijos bei skaitomiausi žinių portalai. Kai kurie interviuotojai klausė, jei iš nuotraukų ištrina, ar jūs nebijote dėl savo ar artimųjų gyvybių? Tuomet šis klausimas skambėjo juokingai, šiuo metu jis nekelia net šypsenos.
Būtent Amerikoje įvykę šaudymai įrodo, kiek daug gali padaryti žodis. O jei tas žodis išsprūsta iš paties aukščiausio, žmonių išrinkto vadovo lūpų, tampa dvigubai svaresnis, dvigubai įtaigesnis, o ypač žmonėms, kenčiantiems nuo psichinių sutrikimų.
Mūsų rajone neapykantos kurstymo tiek daug, kad persismelkę jos komentatoriai švaistosi neapykantos kupina retorika į kairę ir į dešinę. Visų mano skaitytų ir į atmintį įstrigusių komentarų tikrai neišvardinsiu, čia reiktų atskiro leidimo. Pateiksiu paskutiniuosius „Širvintų krašto“ portale liepos 30 dieną po paskelbtais Tarybos posėdžio vaizdo įrašais pasirodžiusius komentarus:
[tekstai netaisyti – red. pastaba]
„gal kas“ parašė:
„2019-08-01 18:45
Šiandien žiūriu ir stebiuosi, kai vaikų žaidimų aikštelėje vaikstineja visokie skundikai, šmeižikai ir kenkėjai. Kai pagalvoji, tai kam reikejo visaip pulti ir dergti merę, jeigu po to sau ramiausiai su vaikais vaikstineja. Na bet pas mus kai kas neturi nei krislelio sąžinės.“
Ramutė parašė:
„2019-08-01 18:51
Būtų įdomi situacija, jeigu tiems, kurie skundė įvairius projektus ir darbus, nebūtų galima jais vėliau naudotis. Kadangi visos Širvintos keičiasi ir atsinaujina, o beveik visi darbai ir naujos erdvės, projektai buvo skųsti, tai jie turbūt negalėtų išeiti iš namų, nes juk ir gatves asfaltavo, ir šaligatvius tiesė, ir parkus , skverus rengė, ir paplūdimį tvarkė :) :) :) Bet gal nebloga būtų praktika, mažiau tuščių ir nepasitvirtinusių skundų būtų“
Ką turėjo omenyje komentatoriai, galime kiekvienas asmeniškai interpretuoti. Merės pavaldžiame portale rugpjūčio 7 d. straipsnyje „Pusė „krašto naujienų“ – juodžiausias melas“ rašoma: „„Širvintų krašto“ tinklalapyje prieš miesto šventę buvo paskelbta apklausa, kurioje, jei gerai pamename, iš beveik trijų šimtų balsavusiųjų, apie penktadalis teigė, jog nemažai atiduotų, kad ši šventė neįvyktų. Tai reiškia, jog kas penktas mūsų rajono žmogus trokšta, kad nieko nebūtų, o kas vyksta – žlugtų, sugriūtų, susidurtų su problemomis, apsijuoktų.“
Remiantis tekstu, kas penktam širvintiškiui reikia susimąstyti dėl savo vaikų saugumo ir pasvarstyti, ar jam saugu vaikštinėti mieste įrengtose vaikų žaidimų aikštelėse su vaikais. Ar tikrai saugu kas penkto širvintiškio vaikams vaikščioti Širvintų miesto gatvėmis, mokytis mokyklose, lankyti darželius, jei jau ir vaikai kliūva, abejoju.
Esu tikra tik dėl vieno, jei bent plaukelis nukris nuo vaikų, kurių tėvai nėra merės „rudnosiukai“, dėl to tėveliai nenutylės, kreipsis į nepalankias valdančiajai daugumai žiniasklaidos priemones ir apie neapykantos apraiškas sužinos visas rajonas, visa Lietuva ir net visa Europa. Kaltininkų toli ieškoti nereikės. Pakaks užeiti į Širvintų rajono savivaldybės pastatą.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*