Naujausios žinios

Širvintų rajonas pateko į afrikinio kiaulių maro buferinę zoną

Širvintų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Leonardas Šmaukšta

Buferinė afrikinio kiaulių maro (AKM) zona – tai apsauginė teritorija, kurioje taikomi griežčiausi biologinio saugumo reikalavimai kiaulių laikymo vietose ir vykdoma sustiprinta šių ūkių kontrolė. Valstybinės maisto ir veterinarojos tarnybos direktoriaus 2017 m. gegužės 24 d. įsakymu į išplėstą AKM buferinę zoną įtrauktas ir Širvintų rajonas, kadangi 2017 m. gegužės 12 d. prie Astruvkos miško esančiame žirnių lauke nušautam šernui nustatytas AKM. Tai medžiotojų klubo „Čiobiškis“ medžioklės plotai. Pirmą kartą Širvintų rajone AKM buvo nustatytas prieš du metus, Petriškių k., Jauniūnų sen. rastam negyvam šernui. Kad AKM virusą platina šernai šiandieną, tikriausiai, niekam nekelia abejonių, todėl tik tinkamai įgyvendinti biologinio saugumo reikalavimai tiek kiaulių ūkyje, tiek medžiokles metu, gali padėti apsisaugoti nuo užkrato.

Buferinėje AKM zonoje ūkininkai, kurie nevykdo ar negali įvykdyti biologinio saugumo reikalavimų, turi paskersti laikomas kiaules savo reikmėms iki 2017 m. rugsėjo 30 d. Kiaules galima skersti laikymo vietose arba patvirtintose skerdyklose. Dėl amžiaus netinkamas skersti kiaules reikės nugaišinti ir perduoti šalutinių gyvūninių produktų tvarkytojams. Visais atvejais turi būti paimti kiaulių kraujo ir organų mėginiai AKM tyrimams, todėl ūkininkai apie numatomą kiaulių skerdimą, išvežimą į skerdyklą arba nugaišinimą turi pranešti Širvintų valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai (VMVT) tel. (8 382) 57145, 57190 arba mob.tel. 861219382.

Paskerstų kiaulių mėsą savo reikmėms bus leidžiama vartoti tik nenustačius AKM. Ūkininkai, kurie vykdys šiuos reikalavimus, galės pretenduoti į išmokas už ankstyvą kiaulių paskerdimą, tačiau, pasinaudoję valstybės parama, turės įsipareigoti dar metus laiko nelaikyti kiaulių.

Ūkininkai auginantys kiaules savo reikmėms turi įgyvendinti pagrindinius biologinio saugumo reikalavimus:

  • registruoti kiaulių laikymo vietas (bandas) ir kas ketvirtį deklaruoti jose laikomų kiaulių skaičių;
  • paršelius įsigyti iš sveikų ūkių su veterinarijos pažymėjimais;
  • įrengti dezinfekcinius barjerus prie įėjimo į kiaulių laikymo vietas, užpildytus veterinariniais biocidiniais produktais;
  • aptverti tvartą;
  • keisti drabužius ir avalynę prieš įeinant į tvartą;
  • šerti kiaules tik termiškai apdorotais augaliniais pašarais;
  • neišleisti kiaulių į lauką.

Praeitą savaitę Lietuvoje AKM patvirtintas 19 šernų (2 sumedžiotiems ir 17 rastų gaišenų) Kaišiadorių, Ukmergės, Panevėžio, Anykčšių ir Biržų rajonuose. Iš viso nuo 2017 m. pradžios nustatyta 200 vietų, kuriose AKM patvirtintas 397 šernams (29 sumedžiotiems ir 368 gaišenoms).

Širvintų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininkas Leonardas Šmaukšta

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*