Naujausios žinios

Širvintų rajono žemaitukai džiugino Tarptautinės romų dienos eitynių dalyvius

Straipsnis buvo išspausdintas balandžio 18 d. laikraščio „Širvis“ 15-ame šių metų numeryje.

Balandžio 8-ąją – tarptautinę romų dieną Vilniaus senamiestyje pirmą kartą vyko muzikinės teatralizuotos eitynės su žirgais bei karietomis. Su traukiančiais karietą žemaitukais arkliais šiose eitynėse dalyvavo ir džiugino susirinkusius Širvintų rajono gyventojai Česlovas Marcinauskas ir Lina Petrylienė.

Romų platformoje rašoma, kad tarptautinė romų diena minima nuo 1971 m., kai pirmą kartą Londone susirinko Pasaulinis romų kongresas. Kongreso metu buvo įkurta romams atstovaujanti tarptautinė organizacija „Union Romani Internationale“, o balandžio 8-oji paskelbta Tarptautine romų diena. Oficialiai ši diena buvo paskelbta po 19 metų – 1990 metais. Tai buvo padaryta per ketvirtąjį Pasaulinį romų kongresą Lenkijoje.

Lina Petrylienė pasakojo, kad eitynės buvo įspūdingos, išsiskiriančios savo triukšmingumu, spalvingumu, gera nuotaika bei aktyviais dalyviais. Susirinko keli šimtai šventės dalyvių. Eitynėse dalyvavo fakyrai, raiteliai, šokėjai, muzikantai ne tik iš Vilniaus. Buvo atvykusių iš kitų Lietuvos miestų ir net iš užsienio.

Eitynes organizavo Lietuvos romų bendruomenė, kurios pirmininkas yra ansamblio Sare Roma meno vadovas Ištvanas Kvik. Jo teigimu, šią dieną mini apie 40 milijonų romų visame pasaulyje. Šiuo metu Lietuvoje gyvena daugiau kaip 2 tūkst. romų, daugiausia – Vilniuje. Eitynių dalyviai su dainomis, šokiais, žirgais ir karietomis linksmu čigonišku ritmu Arklių bei Pilies gatvėmis judėjo link Katedros aikštės, kur dalyvių laukė tradicinės romų tautos vaišės. Katedros aikštėje šventę tęsė romų tautybės atlikėjų koncertas.

Pasak renginyje dalyvavusių romų, eitynių tikslas – pakeisti neigiamą visuomenės požiūrį į čigonus, leisti žmonėms pajusti romų tautos grožį per kitą prizmę, per dainas, šokius bei tradicinius romų patiekalus. Eitynėse dalyvavę romai kalbėjo apie meilę Lietuvai, kurioje jie gimę ir augę. Jie taip pat apgailestavo, kad tarpusavio supratimo kol kas trūksta ir keisti nusistovėjusį požiūrį į romus galima tik per pozityvą.

Nuotraukos iš Linos Petrylienės asmeninio archyvo

 

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*