Naujausios žinios

„Širvis“ pasiruošęs istorijos iššūkiui – atskleisti 1920 m. kovų savanorių gijas dabarty

Valda PATINSKIENĖ

Paminklas „Motina“, 1919–1920 m. kautynėms atminti, paminklinis akmuo kun. K. Lajausko žuvimo vietoje, paminklas Musninkų valsčiaus savanoriams, paminklinė lenta savanoriams Kiaukliuose – istorijos gijos, menančios įsimintinus Širvintų krašto įvykius – lietuvių ir lenkų kovas. Aktualizuoti, garsinti, populiarinti, įamžinti to meto kovas ir savanorius, pajusti kovų pulsą dabarty – pastarųjų metų iššūkis. Vienoms Širvintų rajono bendruomenėms pavyko pastatyti paminklą arba pakabinti atminimo lentą, kitoms – liko siekiamybe. Kartais atrodo, kad svarbūs ir aktualūs istoriniai Širvintų krašto įvykiai lieka užriby, nes jiems įamžinti vis nėra noro ir pinigų, o viešųjų ryšių akcijoms ir trumpalaikiams renginiams paremti, suorganizuoti visada atsiranda ir jėgų, ir noro, ir lėšų. Labai keista, kad mūsų rajono istoriniai įvykiai vėžlio greitumu atranda vietą dabarty.

Siekdami atgaivinti praeities istorinius ir svarbius įvykius, „Širvio“ savanoriai 2019 m. sumanė įgyvendinti projektą „Širvintų–Giedraičių mūšis“. Profesoriaus Valdo Rakučio konsultacijos, istoriko Pauliaus Pacevičiaus istorinės įžvalgos, istorijos mokytojo Jono Stankevičiaus ir geografijos mokytojo Romo Mikalajūno komentarai, parengti straipsniai ir vaizdo įrašai susilaukė ne tik širvintiškių, bet ir istorikų susidomėjimo. Iš tiesų džiaugiuosi, kad projektas buvo įdomus ir reikalingas. Dar vienas dalykas džiugina – Širvintų rajone, Kernavėje planuojama įrengti 1919–1920 m. kovų muziejų.

Pernai savanorių sėkmingai įgyvendintas projektas išaugo į naują projektą – „Širvintų–Giedraičių–Musninkų mūšis. Savanorių gijos dabarty“, kurį iš dalies remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas. Jei nebūtume atradę to meto nepriklausomybės kovų giminaičių, tikriausiai tos kovos, istorikų įžvalgos ir visuomenininkų darbai vėl būtų nukeliavę užmarštin.

Šiemet sukanka šimtas metų Giedraičių–Širvintų–Musninkų kautynėms. Manome, kad yra labai svarbu pakalbinti Giedraičių–Širvintų–Musninkų kautynių savanorių artimuosius, pasidalinti prisiminimais apie savanorius, jų gyvenimo istorijomis, paviešinti su jubiliejumi susijusius renginius, sumontuoti kautynių maršruto vaizdo įrašą.

„Širvis“ nori sukurti internetinę erdvę, kur būtų dedama pagrindinė informacija, susijusi su Širvintų kraštui svarbiu istoriniu įvykiu 1920 m., galima bus viešinti istorines mūšio nuotraukas, prisiminimus, rašyti palinkėjimus ateities kartoms, susipažinti su mūšio maršrutu.

Taip pat viena iš projekto siekiamybių skelbiant ir garsinant kautynes, kad bendruomenės, kurių teritorijose vyko kautynės, pakabintų atminimo lentas savanoriams atminti ir pagerbti. Tikėkimės, kad ir Širvintose bus įamžinti Širvintų valsčiaus savanoriai, kovoję 1920 m.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*