Naujausios žinios

Skaitytojai klausia

Andželika Bagočiūnienė

„Širvio“ skaitytojai redakcijai uždavė kelis klausimus dėl kelių eismo saugumo. Į šiuos klausimus atsakė  Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato Širvintų rajono policijos komisariatas.

Tamsiu paros metu keliuose sutinkame daug pėsčiųjų be atšvaitų. Kokios numatomos baudos už tokį pėsčiojo pažeidimą?

Pėsčiasis, eidamas tamsiu paros metu ar esant blogam matomumui neapšviestose vietose ir neturintis su savimi atšvaito, šviesą atspindinčios liemenės ar šviečiančio žibinto, pažeidžia Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso (toliau – LR ATPK) 131 straipsnį – pėsčiųjų ir kitų kelių eismo dalyvių padarytas Kelių eismo taisyklių pažeidimas. Šio straipsnio pirmoje dalyje nurodyta, kad pėsčiųjų važiuojamosios kelio dalies perėjimas arba ėjimas ja ten, kur draudžiama, taip pat asmenų, vairuojančių dviračius, pėsčiųjų, vadeliotojų ir kitų asmenų, kurie naudojasi keliais, nepaklusimas eismo reguliavimo signalams, kelio ženklų, ženklinimo reikalavimų, taip pat eismo tvarkos automagistralėse nesilaikymas, Kelių eismo taisyklėse pėstiesiems, vadeliotojams, dviračių vairuotojams nustatytų elgesio tamsiuoju paros metu arba esant blogam matomumui reikalavimų nesilaikymas – užtraukia baudą nuo 23 iki 40 eurų.

Kokia nelaimių dėl pėsčiojo be atšvaito kaltės Lietuvoje ir Širvintose statistika šiais metais?

Ypač skaudus įvykis įvyko šių metų spalio 10 d.  kai Jauniūnių sen., Medžiukų kaime naktį buvo partrenkta ir mirtinai sužalota 77-erių metų moteris. Šis įvykis parodė, kad kelionė tamsiu paros metu pėstiesiems gali baigtis tragiškai. Pirminiais duomenimis moteris buvo be atšvaito. Visgi, kiek yra jos pačios  kaltė, o kiek – vairuotojo, bus nustatyta ikiteisminio tyrimo metu.

Pateikti informaciją apie šalies statistiką nėra mūsų kompetencija, tačiau visą dominančią informaciją galite rasti Lietuvos kelių policijos tarnybos interneto svetainėje http://www.lkpt.lt/lt/statistika/index.php

Kokias prevencines priemones vykdote?

Vilniaus aps. VPK Širvintų r. PK kiekvieną savaitę vykdo po kelias prevencines priemones  Kelių eismo taisyklių pažeidimams nustatyti. Rugsėjo–spalio mėnesiais vien Vilniaus aps. VPK Širvintų r. PK Viešosios policijos skyriaus Kelių policijos grupės pareigūnai surengė 15 priemonių.

Vilniaus aps. VPK Širvintų r. PK Viešosios policijos skyriaus Patrulių būrio patruliams nurodyta patruliuojant gatvėse ir viešose vietose atkreipti dėmesį į pėsčiuosius, dviratininkus, vadeliotojus, ar jie laikosi jiems numatytų reikalavimų. Iki šių metų lapkričio 1 d. pagal LR ATPK 131 str. surašyti 195 administracinio teisės pažeidimo protokolai. Pernai per tą patį laikotarpį surašyti 122 administracinio teisės pažeidimo protokolai. Tai tik parodo, kad darbas šioje srityje intensyvėja, siekiama kuo didesnio saugumo visuomenėje.

Vasaros metu apie saugų eismą, žalingų įpročių žalą kalbėta vaikų vasaros stovyklose. Jų Vilniaus aps. VPK Širvintų r. PK Viešosios policijos skyriaus Prevencijos poskyrio pareigūnai aplankė penkias. Nuo rugsėjo 1-osios Prevencijos poskyrio pareigūnai lankosi mokymo įstaigose, bendrauja su mokiniais, mokytojais. Rugsėjo mėnesį aplankytos beveik visos rajono mokyklos, kalbėta apie saugų eismą, taip pat ir atšvaitų nešiojimą. Pareigūnai aplanko ir mažuosius rajono gyventojus, darželinukus ir pradinukus. Šiemet jie buvo lankomi kartu su policijos bičiuliu Amsiu, kuris padėjo mažiesiems pereiti per pėsčiųjų perėją ir įteikė atšvaitą.

Apie poreikį dėvėti atšvaitus visuomenei primename kas kartą atėjus tamsiajam metų laikui. Informaciją skelbiame viešojoje erdvėje.

Gal numatėte kokią akciją nemokamai dalinti atšvaitus tamsiu paros metu? 

Tokia galimybė yra. Būtinai informuosime, planuodami kitą tokią priemonę.

Skambinęs skaitytojas teiravosi, kur kreiptis, jei kelyje Širvintos–Musninkai tamsiu paros metu ant gatvės sutinka laukinius žvėris. Kelio ženklų, įspėjančių apie žvėris,  šiame kelyje nematė.

Tokiu atveju asmuo turėtų kreiptis bendruoju pagalbos telefonu 112, įspėti apie susidariusią situaciją. Bendrasis pagalbos centras, įvertinęs aplinkybes, informuos atitinkamas institucijas – aplinkosaugininkus, policiją ar kt.

Kas atlygintų žalą, jei dėl išbėgusių žvėrių kaltės  bus apgadintas automobilis ar net sužalota važiuojančiojo sveikata?

Jei eismo įvykio nepavyko išvengti, apie kelyje nutrenktą gyvūną reikia pranešti bendruoju pagalbos telefonu 112 ir laukti atvyksiančios policijos, atitinkamai pažymėti įvykio vietą (įjungti avarines šviesas, pastatyti avarinį ženklą). Visi miškai yra išskirstyti medžioklės plotų vienetams. Nutrenktas žvėris priklauso to medžioklės ploto būreliui, per kurį eina kelias. Įvykus susidūrimui su žvėrimi, atvykusi policija praneša Aplinkos apsaugos departamento agentūrai, o ji susisiekia su to ploto, kuriame įvyko susidūrimas, būreliu. Pasišalinus iš įvykio vietos ir nieko neinformavus, konstatuojama, kad buvo įvykdytas administracinis pažeidimas (pasišalinimas iš įvykio vietos), o pasiėmus partrenktą žvėrį, galite būti apkaltintas neteisėtu svetimo turto paėmimu, kadangi laukiniai žvėrys yra valstybės turtas.

Greitesnio žalos atlyginimo už automobilio apgadinimą vairuotojas gali tikėtis, jei jo transporto priemonė apdrausta savanorišku KASKO draudimu. Apsidraudusieji privalomuoju civilinės atsakomybės draudimu, žalos atlyginimo gali tikėtis kreipdamiesi į teismą civilinio proceso tvarka.

Kas atsakingas, kad tokie ženklai būtų pastatyti kelyje, kuriame dažnai sutinkami laukiniai žvėrys?

Pa­siū­ly­mus, kur sta­ty­ti žen­klą, ga­li teik­ti vi­si: ke­li­nin­kai, po­li­ci­ja, miš­ki­nin­kai, ap­lin­ko­sau­gi­nin­kai, gy­ven­to­jai. Už kelio ženklo pastatymo iniciavimą yra atsakingas kelio savininkas. Dėl ženklo įrengimo iniciavimo siūloma kreiptis į kelio / gatvės savininką. Jeigu tai vietinės reikšmės viešasis kelias ar gatvė – į atitinkamą savivaldybę. Jeigu tai valstybinės reikšmės kelias – į atitinkamą valstybės įmonę. Už piliečio minimą kelią „Širvintos–Kernavė“ atsakinga VĮ „Vilniaus regiono keliai“. Lietuvos Respublikos susisiekimo ministro 2012 m. sausio 31 d. įsakymu Nr. 3-83 patvirtintose kelių ženklų įrengimo ir vertikaliojo ženklinimo taisyklių 74 punkte nurodyta, kad ženklas Nr. 131 „Laukiniai žvėrys“ turi būti įrengiamas prieš kelio ruožą, kuriame yra didelė tikimybė, kad per kelią gali eiti žvėrys.

Ačiū Širvintų rajono policijos komisariatui už atsakymus.

Skaitytojus kviečiame teikti  klausimus adresu info@sirvis.lt.

Ieškosime atsakymų kartu.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*