Naujausios žinios

„Skaldyk ir valdyk!“

Jonė Lieponė

Laisvos prieigos nuotrauka

„Skaldyk ir valdyk!“ frazė priklauso vienam iš Romos imperatorių, bet nūdienai tiktų šios frazės tobulesnis prancūzų ekonomisto ir filosofo Pierre-Joseph Proudhon ironiškas išaiškinimas knygoje „Kas yra nuosavybė?“ „Skaldyk ir valdyk!“ frazę jis aiškina taip: „Divide et impera – skaldyk, ir galėsi įsakinėti; skaldyk, ir turtėsi; skaldyk, ir mulkinsi žmones, temdysi jiems protą, tyčiosies iš teisingumo!“.

Vadovaudamasi būtent P. Prutono išaiškinimu, šiuo metu mūsų rajoną valdo garbingoji, išaukštintoji 72 procentų rinkimuose dalyvavusių išrinkta numylėta merė Živilė Pinskuvienė. Ji tai daro su pasimėgavimu ir be skrupulų. O pradeda skaldyti visuomenę nuo vaikų. Taip teigiu turėdama svarią priežastį.

Žiūrėjau tiesioginę balandžio mėnesio tarybos posėdžio transliaciją. Viskas kaip įprasta, tik viena įsiminė – tiesiogiai transliuojamo tarybos posėdžio metu merė Ž. Pinskuvienė pakvietė vienos Savivaldybės darbuotojos sūnų ir vieno Tarybos nario mokinį bei iškilmingai įteikė apdovanojimą už mūsų rajono garsinimą. Vaikinas neliko skolingas. Jis, būdinga Šiaurės Korėjos mokinių intonacija bei frazėmis, padėkojo merei už įvertinimą ir pabrėžė, kad be merės palaikymo bei pagalbos jis tikrai nebūtų pasiekęs tokių aukštų rezultatų. Va jau mokytojui kalba nebuvo taip gerai pažodžiui iškalta. Na mokytojas, matyt, mažiau ir prisidėjo prie vaiko pasiekimų.

Kalbos kalbomis. Bet tuomet pagalvojau, visai ir nebloga mintis apdovanoti vaiką, kuris vienintelis garsina Širvintų vardą visoje Lietuvoje. Prie šios nuomonės likau iki „Sėkmės paukštės“ apdovanojimų. Stebėjau tiesiogiai ir šią respublikinių, regioninių, rajoninių olimpiadų ir konkursų nugalėtojų šventę. Apie šventę nedaugžodžiausiu. Nuoširdžiai sakau – graži buvo šventė. Tik va pabaiga vėl suglumino. Kaip čia dabar?! Vėl tas pats vaikas apdovanojamas ir vėl už tuos pačius nuopelnus. Tik šį kartą ne jis vienas buvo apdovanotas už Širvintų krašto garsinimą. Garbingi apdovanojimai įteikti dar keliems talentingiems, darbštiems ir aktyviems vaikams.

Verta paminėti, kad garbingiausia ponia renginyje nedalyvavo, sveikinimo žodžių neskaitė ir apdovanojimų neteikė. Visa tai atliko ne ką gražesnės Administracijos direktorė ir jos pavaduotoja. Kas čia vyksta, pagalvojau, kodėl, kokiu tikslu, kam? Klausimų gausa, atsakymas tik vienas. Mūsų „didžioji motinėlė“ nori ja likti amžinai ir ėmėsi taktiką „Skaldyk ir valdyk!“ perkelti į platesnę, pažeidžiamesnę erdvę – į vaikų būrį.

Juk, pripažinkite, nėra smagu sužinoti jau iš vaikystės, kad yra tarp mūsų lygūs, bet yra ir lygesni. Yra tarp mūsų teisūs, bet yra ir teisesni. Yra tarp mūsų nusipelnę, bet yra ir „labiau“ nusipelnę. Nei vaikams, nei jų tėveliams, nei mokytojams, nemanau, kad buvo „skanus“ teisesnio, lygesnio, labiau nusipelniusio apdovanojimas. Deja, daug žinomesni rajone ir net daugiau pasiekimų turintys vaikai nebuvo pakviesti į Tarybos posėdį ir „didžioji motinėlė“ rankos jiems asmeniškai nespaudė. O galėjo būti pakviesti, ir nuoširdžiai manau, kad to buvo vertas kiekvienas iš jų, garsinančių mūsų kraštą. Jei merė neplanavo dalyvauti renginyje ir „baisiai stipriai“ norėjo išgirsti pagyras bei padėką iš gabaus bei talentingo vienintelio jos akimis verto apdovanojimo vaiko lūpų, galėjo tai daryti atskirame susitikime, savo kabinete ir net tiesiogiai transliuoti. Juk įrašinėjo merės ir Administracijos direktorės žymųjį pokalbį – „interviu“. Iš jo gi visa Lietuva turėjo malonumą pasijuokti.

Tai kas įvyko Tarybos posėdyje, labai neskanu, neapgalvota, be galo niekinga vaiko atžvilgiu. Metu akmenį ir į mamos „daržą“. Kodėl ji mano, kad tik jos vaikas vertas tiesioginės transliacijos ir merės rankos paspaudimo? O gal dėl darbo vietos mama pasiryžusi viskam, net tokiam dalykui kaip vaiko išstatymui prieš susiskaldžiusią visuomenę. Kam jai to reikėjo? O gal nereikėjo, bet buvo daroma taip, kaip „didysis vadas“ liepė? Atsakymą, manau, turite kiekvienas individualų.

Išties graudu stebėti, kas vyksta mūsų rajone. Tyliai su šypsenomis bei puošnumu skaldoma Širvintų rajono bendruomenė. Ir tai jau daroma nuo mažumės, kad tik nebūtų per vėlu.

Tas, kuris tai daro, gerai žino, kad suskaldytai bendruomenei galės įsakinėti. Suskaldytos bendruomenės narius lengviau galės mulkint, temdyti jiems protus ir tuo pat metu, tyčiodamasis iš teisingumo, daryti savo pilkus darbelius ir likti nenubaustas. Juk bendruomenė viskuo patenkinta.

1 Comment on „Skaldyk ir valdyk!“

  1. Gaila kad straipsio autoriaus vaikai ar,draugu vaikai liko nepripažinti 🤣bet šita MOTERIS verta pagarbos nes gali rėžti teisybe i akis ,ir jai nereik itikt visuomenei kaip tai dabar daro bekiaušis prezidentas

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*