Naujausios žinios

Skandinavai sutinka mokėti už atliekų transportavimą, kad gyventų švarioje aplinkoje?

Virginijus SARPAUSKAS

Daugeliui pažįstamas noras gerai gyventi. Patogu. O sunkumai užaugina stiprius žmones, priverčia sukrusti, domėtis ir ieškoti. Būtent taip aš pasijuntu, kai sunkiai randu informaciją Širvintų savivaldybės interneto svetainėje. O gal mūsų savivaldybė paslaptinga lyg kokia moteris? Nes išties, savivaldybėje dirba beveik vien moterys. Gal čia kaip gyvenime, viena sako, kita kalba, o trečia galvoja.

Kaip jau rašiau, pavėluotai ir po ilgų paieškų svetainės skiltyje „SKELBIMAI“, antrinėje skiltyje „Informacija apie išvadas dėl poveikio aplinkai vertinimo“ radau „Informacija apie atrankos išvadą dėl UAB „RetroPlast“ PŪV poveikio aplinkai vertinimo. Skelbimo tekste rašoma, kad: „Išsamiau susipažinti su atrankos išvada ir atrankos dokumentais… tinklalapyje: http://gamta.lt/files/PAV%20atranka%20RetroPlast.pdf“. Ir, tarsi Savivaldybėje dar nebūtų atėjęs XXI amžius, internetinė nuoroda nėra aktyvi. Čia tikriausiai apie mus pagalvota, kad būtų sunkiau, kad stipresni būtume. Nukopijavus nuorodą ir įdėjus į naršyklės paiešką, atsidaro PDF dokumentas. Daugelis jį jau esate matę, jo ištraukas naudojo kelios žiniasklaidos priemonės. Sudomina pati svetainė http://gamta.lt, kurioje pateikiama pati atrankos išvada. Per kelias akimirkas išmokstu naudotis svetaine ir „Poveikio aplinkai vertinimas (PAV)“ 2017 m. skiltyje randu 2017-11-21 dienos įrašą (28.7)-A4-11937. O šiame įraše ne vienas, mums jau žinomas dokumentas, o DEŠIMT dokumentų… Ir jie kur kas įdomesni. Taip jau yra, kad iš dalies pateikta informacija nėra melas. Pats formalus „Visuomenės informavimo faktas“ atliktas. Kodėl kiti dokumentai nenurodomi savivaldybės svetainėje, belieka tik spėlioti. Nė kiek neabejoju, kad pati Savivaldybė turi visus šiuos dokumentus.

Vasario 9 dieną su bendraminčiais lankiausi Skaidiškėse, domėjausi „Retroplast“ veikla. Po šios kelionės nutariau pasidomėti, kaip Skaidiškių bendruomenė ir žmonės vertina gamyklą. Jeigu teisingai supratau, tai bendruomenę įsisteigti paskatino gamyklos darbo pradžia. Skaidiškių bendruomenė taip pat nesutiko su perdirbimo veikla gyvenvietės teritorijoje. 2015 m. spalio 30 dieną bendruomenė parašė raštą Nr.5.6-3703 Lietuvos Respublikos generalinei prokuratūrai. Įmonė Skaidiškėse pastatus nuomojasi. Iš pastatų išvaizdos susidaro įspūdis, kad nėra investuojama, ir tikėtina, kad bendrovė neplanuoja čia ilgai užsibūti. Nesulaukusi svetingo priėmimo Skaidiškėse, įmonė „Retroplast“ įsigijo sklypą prie pat Širvintų miesto ribos. Kodėl taip elgiamasi – aš nesuprantu. Ar įmonės savininkai konsultavosi su Širvintų rajono valdžia? Norėdamas tai sužinoti, 2018 m. vasario 26 dieną parašiau paklausimą Širvintų rajono merei Živilei Pinskuvienei ir Administracijos direktorei Ingridai Baltušytei-Četrauskienei. Ir kaip jau ne pirmą kartą, jokio patvirtinimo, kad paklausimas gautas, nesulaukiau. Nenustebsiu, jeigu nebus atsakyta. Paklausimą siunčiau el.laišku, taip pat nusiunčiau visiems tarybos nariams.

Kodėl įmonė renkasi būtent šią vietą? Tikriausiai jai ši vieta atrodo patogi. Ir jos dėl to negalima kaltinti. Ne katinas kaltas, jeigu mato lašinius ir palei juos sukinėjasi. Čia jau šeimininko rūpestis, kad katinas lašinių nepasiektų. Šeimininkas katinui turėtų parodyti, kur katinui priklausantis ėdalas.

33 procentai įmonės „Retroplast“ akcijų priklauso Norvegijos įmonei „PolymerTrade AS“. Kaip jau rašyta, 80 procentų plastiko bus atvežama iš Skandinavijos šalių. Visų keturių Skandinavijos šalių bendras plotas 1 216 389 km². Lietuvos plotas 65 286 km², Širvintų rajono 906 km². Širvintų rajonas 1 342 kartus mažesnis už Skandinaviją, o įmonei reikalingas 3,1 ha plotas yra 39 238 354 kartais mažesnis už Skandinavijos šalis. Sunku patikėti, kad ten neatsiranda tokio mikroskopinio žemės gabalėlio. Kad reikia surinkinėti plastiko atliekas, transportuoti jūra iki uosto. Kelionė jūrų keltu. Vėliau sunkiasvoriais automobiliais per visą Lietuvą. Ir, nuvažiavus tūkstančius kilometrų, atvažiuoti ne kur nors į mišką ar kitą atokią vietą, o būtent prie Širvintų miesto ribos. Neįtikėtina.

Jeigu verslas taip „myli“ Širvintas, tai galėtų tai daryti kiek kitokiu būdu ir kitoje vietoje. O Širvintų valdžia galėtų rūpintis, kaip prisikviesti IT įmones, bioinžinerijos įmones arba įmones, kuriančias ekologišką produktą.

Siūlau pasižiūrėti dokumento „Oro taršos vertinimo ataskaita“ nuotraukas adresu: http://gamta.lt/files/Oro%20tar%C5%A1os%20vertinimo%20ataskaita.pdf

Nekomentuoju. Spręskite patys. Gal gyvenimo Širvintose perspektyvos sudomintų norvegus, švedus, danus ir suomius? Galėtų įsigyti sklypus tarp Beržės upelio ir Pievų gatvės ir statytis namus. O mes išvažiuotume vietoje jų, gyventi jų namuose, toli nuo plastiko perdirbimo gamyklų ir dirbti už jų atlyginimus… Utopija? O gal būtent dėl to jie sutinka mokėti už atliekų transportavimą už jūrų – marių, kad patys gyventų švarioje aplinkoje?

Dar kartą noriu paklausti Širvintų merės Živilės Pinskuvienės ir Administracijos direktorės Ingridos Baltušytės-Četrauskienės, ar turite ką pasakyti žmonėms? Ar Jums patinka šios nuotraukos?

Ačiū.

P.S.: Siunčiu visoms trims rajono žiniasklaidos priemonėms.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*