Naujausios žinios

Sotus alkano neužjaučia

Straipsnis buvo išspausdintas rugpjūčio 8 d. laikraščio „Širvis“ 31-ame šių metų numeryje.

Nenumaldomai artėja šios Širvintų rajono savivaldybės tarybos bei Mero kadencijų pabaiga. 2019 m. vasario–kovo mėn. numatomi savivaldybių tarybų – merų rinkimai, kuriuose kiekvienas jūsų demokratiškai balsuodami galėsite išreikšti savo pasitikėjimą bei skirti atstovus į Tarybą bei Mero postą. Daugelio rinkėjų pasirinkimą lemia pažįstami, nuolat televizoriaus ekranuose ar rajono didžiosiose šventėse šmėžuojantys veidai, be ribų žarstomi pažadai, gražūs apdarai bei dirbtinai išspaustos šypsenos.

Ar kiekvienas susimąstome, kad nuo išrinktojo priimtų sprendimų iš dalies priklauso kiekvieno mūsų asmeninis gyvenimas ir ar žinome, kad Savivaldybės aukščiausios galvos, o ir bet kuris Savivaldybės ar seniūnijų darbuotojas, atlyginimus gauna ne iš dangaus, juos visus sunešame mes, jūs, jūsų vaikai ar jau dirbantys anūkai. Kiekvieną kartą prie balsadėžės vertėtų prisiminti, kad išrinktajam atlyginimas bus mokamas ir iš jūsų asmeniškai uždirbtų bei Valstybei sumokėtų mokesčių. Prieš balsuojant vertėtų pamąstyti, ar asmeniškai samdytumėm tokį darbuotoją ir ar mokėtumėm jam atlyginimą iš savo asmeninės kišenės? Jei atsakote sau, „taip“ – vadinasi, jūsų pasirinkimas tinkamas.

Šios kadencijos vadovai savo pažado taupyti ir mažinti išlaidas Savivaldybėje dirbančio aparato išlaikymui neištesėjo. 2015 m. II ketv., tik pradėjus dirbti naujai valdžiai, išlaidos 130-iai darbuotojų atlyginimams siekė 92 945 eurus, jau 2016 metais, palikusi tik 110 darbuotojų, jų išlaikymui skyrė kone 10 tūkstančių eurų mažiau, bet neilgai. Jau šiais metais Savivaldybėje dirba 124 darbuotojai, tik šešiais mažiau nei kadencijos pradžioje, ir jų išlaikymui išleidžiama 104 639 eurai. Ši suma yra net 11 694 eurų didesnė nei kadencijos pradžioje.

Ženkliausiai nuo kadencijos pradžios, 2015 metų, iki 2018 metų kilo Mero pavaduotojo alga. Nuo 1 205 eurų ji išaugo kone dvigubai – iki 2 286 eurų ir mažai besiskiria nuo Mero užmokesčio, kuris šių metų II ketv. siekė 2 545 eurus ir nuo 2015 m. II ketv. padidėjo 683 eurais. Beje, Širvintų rajono Mero alga mažai skiriasi nuo eilinio Seimo nario algos, kuri siekia 2 570,50 Eur. Administracijos direktoriaus alga nuo 2015 metų iki šių metų išaugo 713 Eur ir šių metų II ketvirtį siekė 2 214 eurų. Administracijos direktoriaus pavaduotojo atlyginimas šiais metais kilo ženkliau nei ankstesniais. Nuo kadencijos pradžios jis padidėjo 537 eurais ir šių metų II ketvirtį siekė 1 729 Eur,

Daugumos ne vadovaujančius postus užimančių darbuotojų algos nuo kadencijos pradžios kilo, nes šalyje buvo keliamas minimalios algos dydis, kitų specialistų algos kilo nuo 2 iki 500 eurų. Labai pastebimai išaugo vidutinis Skyriaus vedėjo pavaduotojo atlyginimas, kuris, kadencijos pradžioje siekęs 847 eurus, išaugo net 487 eurais ir šių metų II ketv. siekė jau 1 334 eurus. Nuo jų neatsilieka seniūnijų seniūnai, kurių algos kadencijos pradžioje buvo 895 eurai, šių metų II ketv. pakilo iki 1 110 eurų. Štai vyriausiojo specialisto alga nuo kadencijos pradžios iki II ketv. padidėjo vos 2 eurais, o vyresniojo specialisto alga patapo didesnė nei vyriausiojo. Ji siekia 925 eurus ir nuo kadencijos pradžios pakilo net 288 eurais. 204 eurais pakilo buhalterių alga, o štai projekto administratoriaus alga net 36 eurais sumažėjo.

Savivaldybės administracija darbo užmokesčiams išleidžia daugiau ne tik dėl ženkliai pakeltų vadovių atlyginimų, bet ir dėl sąraše atsiradusių naujų 2015 m. II ketv. neegzistavusių pareigybių. Sąrašas pasipildė teisininko, dokumentų tvarkytojo, informacinių technologijų techniko, Savivaldybės tarybos sekretoriaus, tarpinstitucinio bendradarbiavimo koordinatoriaus pareigybėmis, kurių vidutinės algos siekia nuo 469 iki 729 eurų per mėnesį.

O jei prisimintume, kad nuo kadencijos pradžios sąraše atsirado tokios pareigybės kaip Mero padėjėjas, Mero patarėjas, vaiko teisių apsaugos inspektorius, administratorius, viešojo administravimo specialistas, projekto administratorius, archyvaras, socialinių išmokų specialistas, sargas bei tualeto prižiūrėtojas ir jose dirba 16 asmenų. Verta paminėti, kad sąraše šiais metais jau nebematėme socialinių išmokų specialisto, kūrimo bei Savivaldybės kontrolieriaus pareigybių. Sargai, valytojos ir tualeto prižiūrėtojai tenkinasi nustatytu ar neženkliai didesniu už minimalią algą darbo užmokesčiu. O ar nebūtų mūsų visų svajonė, kad valdžios galvos, keldamos sau atlyginimą procentaliai, 10 procentų keltų ir mažiausiai uždirbančiųjų atlyginimus, jei lygintumėme Mero pavaduotojo algos pokytį nuo kadencijos pradžios, tai sargas jau galėtų gauti net šimtu eurų didesnį atlyginimą. Deja, sotus alkano neužjaučia.

Pateikiame lentelę, kurioje matysite kiekvienos pareigybės užmokesčio bei dirbančiųjų skaičių pokyčius. Informacija paimta iš Širvintų rajono savivaldybės tinklalapyje paskelbtos Administracijos informacijos, skiltyje „Darbo užmokestis“. Pateikti duomenys: kaip pakito dirbančiųjų atlyginimai nuo 2015 m. II ketvirčio iki 2018 metų II ketvirčio bei dirbančiųjų ir pareigybių skaičių pokytis. Širvintų rajono vadovų darbo užmokesčių dydžiai galimai pateikti nepaskaičiavus priedų už viršvalandžius, darbą savaitgaliais ar išvykas į komandiruotes. Atlyginimai pateikti neatskaičius mokesčių.

  Lentelę rasite paspaudę čia

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*