Naujausios žinios

Stiprios liūtys teršia šulinių vandenį

Nuotrauka iš nvspl.lt

Šachtinių šulinių vandens kokybė priklauso nuo aplinkos užteršimo. O po liūčių į šachtinius šulinius su paviršiniu vandeniu gali patekti ir žmonių sveikatai pavojingos cheminės medžiagos ar ligų sukelėjai.

Širvintų rajone 31%, t.y. apie 5000 gyventojų, yra neprisijungę prie viešai tiekiamo geriamojo vandens tinklų, o geriamuoju vandeniu apsirūpina individualiai. Jie privalo patys rūpintis geriamojo vandens sauga ir kokybe, tinkamai įrengti ir eksploatuoti šulinius, saugoti juos nuo taršos.

Svarbu žinoti, kad į šachtinius šulinius vanduo patenka iš pirmojo nuo žemės paviršiaus vandeningojo sluoksnio, tai yra gruntinis vanduo.

Šachtinis šulinys turėtų būti įrengtas taip, kad į jį nepatektų krituliai, prie šulinio nesikauptų paviršinis vanduo. Šulinys turi būti su stogeliu arba dangčiu. Kad nebūtų teršiamas gruntinis vanduo, tekantis šulinio link, 25 m atstumu nuo jo neturėtų būti ūkinių pastatų, lauko tualetų, srutų duobių, mėšlidžių, trąšų, pesticidų, naftos produktų sandėlių, šiltnamių ar intensyviai tręšiamų daržų.

Primename, kad virinant vandenį mikroorganizmai žūva. Jei šachtinių šulinių vanduo užterštas chemine tarša, tai nei virinimas, filtravimas buitiniais filtrais sveikatai pavojingų cheminių medžiagų iš vandens nepašalina. Todėl šulinių vandenį reikėtų ištirti ne rečiau kaip vieną kartą per metus, pavasarį, bet geriausia – du kartus, pavasarį ir rudenį. Pastebėjus, kad pasikeitė geriamojo vandens skonis, kvapas ar spalva, ženkliai padidėjo vandens lygis šulinyje, reikėtų papildomai atlikti tyrimus. Ypač atsakingai turi elgtis asmenys kurių vandenį vartoja asmens sveikatos priežiūros, vaikų ugdymo įstaigos, maisto tvarkymo įmonės bei šeimos, kuriose yra mažamečių vaikų.

Jei šulinių vandenyje nustatoma mikrobiologinė tarša – randama žarninių lazdelių, enterokokų, klostridijų ar kitų patogeninių mikroorganizmų, prieš geriant tokį vandenį ar naudojant maistui gaminti, rekomenduojama bent vieną minutę jį pavirinti, o pačius šulinius nedelsiant išvalyti ir dezinfekuoti. Gyventojams, kurių šulinių vandenyje nustatomas per didelis nitratų ar nitritų kiekis, rekomenduojama maistui naudoti fasuotą vandenį, įsirengti specialius filtrus nitratams šalinti ar išgręžti naują, gilesnį gręžinį, jei yra galimybė – prisijungti prie viešai tiekiamo geriamojo vandens tinklų.

Arčiausiai mūsų rajono, vandens laboratorinius tyrimus atlieka Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas (NMVRVI) – J.Kairiūkščio g. 10, Vilnius, tel. (8 5) 278 04 70, tel. (8 5) 278 0481; UAB „Ukmergės vandenys“ – Gėlių g. 18, Ukmergė, tel.: 8-340-63172.

Širvintų valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vyriausioji specialistė – maisto produktų inspektorė Jolanta Jurkevičienė

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*