Naujausios žinios

Susitikimai Krunuose. Raimondas ir Šarūnas

Janina Pukienė

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų liepos 20 d. laikraščio „Širvis“  29-ame numeryje.

Į Krunus „Širvį“ atvedė smalsumas. Rūpėjo pamatyti garsųjį kaimą ir jame statomus neįprastus „šiaudinius“ namus. Sekam nurodymu: kairėje pusėje, pamiškėje bus mėlynas namas. Taip, nepastebėti jo neįmanoma. Kas domėjosi tokių namų statyba ir lankėsi internetiniame puslapyje Kruna.lt žino ir mėlynąjį namą, nes būtent jo nuotrauka puošia puslapį. Nuo kelio iki namo veda gražiai nušienautas platus takas, priešais namą žydi gėlės, o terasoje kabančiuose vazonuose auga ne petunijos ar sulfinijos. Čia rausvas uogas nokina braškės. Neįprasta, bet gražu ir… skanu. Mus pasitinka jauni basakojai vyrai: namo šeimininkas Raimondas ir jo kolega Šarūnas. Rašau kolega, nes jie abu yra statybininkų brigados „Kruna“, statančios namus iš šiaudų, nariai. Komandą sudaro keturi statybininkai ir architektas. Dirba visoje Lietuvoje.

Pasigrožėję gėlėmis ir braškėmis sueinam vidun. Po dienos karščio čia maloniai vėsu. Raimondas pasakoja, kad visos naudotos statybinės medžiagos yra natūralios ir ekologiškos. Grindims irgi naudoti šiaudai, langai mediniai. Natūralūs ir dažai. Klausiam to, kas, išgirdus apie šiaudų naudojimą statybai, daugumai pirmiausia šauna į galvą: ar tokiose sienose nesiveisia pelės? „Tikrai ne, – patikina vyrai. – Kad taip nenutiktų, šiaudai kelis kartus aptinkuojami moliu. Yra sukurtos specialios technologijos. Tokių namų statyba populiari Vokietijoje, patys ten vykom pasižiūrėti, pasimokyti. Šiaudinio namo pelės tikrai nesugrauš.“

Teiraujamės, kokie tokio namo pranašumai, gal jis pigesnis. Pasak statytojų, dauguma taip galvoja. Bet iškart galim tvirtai pasakyti – šiaudinio namo statyba nėra pigesnė. Taip, šiaudai nebrangūs, kai kurie ūkininkai juos ir veltui atiduoda, bet čia daugiau kainuoja darbas, juk kone viskas atliekama rankomis. Pranašumai čia kiti. Anot Raimondo ir Šarūno, namas iš natūralių medžiagų yra „gyvas“. Sakoma, sienos „kvėpuoja“. Tai teisingas apibūdinimas, nes per tokias sienas oras laisvai „vaikšto“, jos tarsi kvėpuoja. Gyventi ekologiškame name yra didelė vertybė, čia žmogus geriau jaučiasi, yra sveikesnis.

Raimondas ir Šarūnas pasakoja, kad ir Krunuose ne visi statosi šiaudinius namus, keletas yra karkasinių. O stogai visi dengti nendrėmis.

Vyrai užaugo miestuose. Raimondas – žemaitis, kilęs iš Viekšnių, Šarūnas – vilnietis. Tai kas gi juos atvedė į kaimą? „Noras gyventi švariai, sveikai, turėti erdvės, – atsako vyrai. –Kaimas mums nebuvo svetimas, turėjom senelius, lankydavom juos, patikdavo kaime būti. Nusibodo Vilniuje kvėpuoti išmetamosiomis dujomis, stumdytis ankštuose butukuose. Išgirdom apie Krunus, atvažiavom, pasižiūrėjom, patiko. Turbūt buvom pribrendę tokiems pokyčiams. Yra ne viena šeima, kuri vis ruošiasi čia gyventi, bet dar nesiryžta. Vadinasi, dar anksti. Prievarta tokiems pokyčiams nepasiryši, tam reikia subręsti. O mes čia jau ketvirti metai ir viskas yra gerai. Statybos įmonė sėkmingai gyvuoja, o mūsų tikslas yra dar plėstis, kad „Kruna“ taptų darbdave atvykstantiems naujakuriams.“

Antrajame aukšte pastebim teleskopą. Raimondas pasakoja, kad labai mėgsta stebėti žvaigždes, tik laiko tam vis pritrūksta. Jis svajoja kada nors pastatyti Krunuose mini observatoriją, kurioje galėtų lankytis mėgėjai paspoksoti į žvaigždes.

Atsisveikinam su svetingais vyrais, linkėdamos jiems sėkmės. Lai pildosi visi jų norai ir planai. Lai klesti ekologiškų namų statybos verslas, tai naudinga mums visiems.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*