Naujausios žinios

Susitikimas su rašytojais Musninkuose

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų lapkričio 9 d. laikraščio „Širvis“ 43-ame numeryje.

Musninkuose bendruomenės „Spindulys“ kvietimu spalio pabaigoje viešėjo rašytojai Petras Naraškevičius ir Teodoras Četrauskas. Kultūrinės popietės metu svečiai dalijosi gyvenimo potyriais, keitėsi nuomonėmis, skaitė savo kūrybą, apžvelgė būsimą veiklą, atsakė į susirinkusių klausimus. Kiekvienas autorius atskirai jau yra buvę susitikimuose mūsų krašte, tačiau beveik bendraamžiai, pokario laikmečio vaikai, gimę mūsų rajone, jie turėjo galimybę pirmą kartą kartu susitikti, susipažinti ir betarpiškai bendrauti.

Petras Naraškevičius – publicistas, eseistas, daugelį metų paskyręs žurnalisto darbui, nuolat grįžta savo mintimis ir kūryba į gimtąsias vietas. Dar praėjusio amžiaus 6-ame dešimtmetyje išleista pirmoji miniatiūrų knyga „Į saulę“ buvo iš viso pirma miniatiūrų knyga pokario lietuvių literatūroje. Rašytojas išleido ne vieną miniatiūrų ir esė žanro knygą, jo straipsnius spausdino respublikinė ir regioninė spauda. Autorius filosofiškai, o kartu ir labai subtiliai, lyriniais etiudais žvelgia į žmogaus kasdienį gyvenimą, bendravimą su kitais, santarvę su gamta. Jam labai svarbu savo trumpuose kūriniuose keliais sakiniais išsakyti susikaupusią gyvenimo išmintį, džiaugsmus ir rūpesčius. Šiais, 2016 metais, Petras Naraškevičius išleido naują miniatiūrų rinkinį, kurį su meile dovanojo savo kraštiečiams renginio pabaigoje.

„Ieškai atsakymų į skaudžius klausimus, prisiminimuose nori surasti ar savąjį, ar svetimą žingsnį, tarp visokių gyvenimo spalvų nerasdamas ryškiausių, o paskui, neturėdamas su kuo pasitarti ir suvokdamas, kad patarėjų sunku surasti, imi dėlioti mintis taip, tarsi jos pačios turėtų tau padėti. Tada supranti, jog atsakymų į visus klausimus niekas ir niekada neturėjo, jog neramių minčių, dažnai turi kiekvienas, o ateinanti diena – ar šiaip, ar kitaip galvosi – yra didelė dovana, o ne tuščias laiko blyksnis.“( iš knygos „Širvintų grindinys“, 2014)

Teodoras Četrauskas – rašytojas, publicistas, vertėjas. Iš vokiečių kalbos išvertė daugiau kaip aštuoniasdešimt knygų, tarp kurių G. Graso, F. Kafkos, H. Hesės, M. Endės, O. Proislerio ir kitų autorių knygos. Pirmoji vertimo publikacija paskelbta 1972 m. Vienos knygos kupinos skaudžių laikmečio ir sudėtingų žmonių likimų, savo tapatumo paieškų istorijų, o paaugliams skirtose knygose pilna patrakėliškų ir šmaikščių pasakojimų, tad vertėjo jausmų amplitudė emociškai labai įvairi. Pats autorius parašė keletą vaikams ir suaugusiems skirtų knygų. Daugelis skaitytojų puikiai prisimena mažiesiems papasakotas Paršiuko Čiuko, Pykštuko ir Miciaus istorijas. Rašytojo kūryboje įžvelgiama ironijos ir subtilumo, humoro ir taiklaus pastabumo dermė.

Vieną iš savo kūrinių, romaną „Tarsi gyventa“, autorius skiria daug iškentusiai savo tėvų kartai, savo krašto žmonėms, paženklintiems skaudžių likimo smūgių, išgyvenusiems sudėtingą pokario laikmetį.

„Krivių, vaidilučių, Žalgirio, Pilėnų ainis yra praeities žmogus. Praeities didybė įsigėrusi į jo smegenis, kaulus, kraują, ji daro jį tokį uždarą, atlaidžiai šypsantį ir perdėtai reiklų. Kriviškas, vaidilutiškas žalgiriškas reiklumo tinklelis lengvai praleidžia praeities didžiavyrius ir beveik aklinas vadinamiesiems mūsų laikų herojams. Todėl šalis turi tiek nedaug naujų herojų, bet jį perėjusieji būna šio to verti ir paskui garbinami beveik kaip dievai, tarsi stebintis, kaip jiems tai pavyko.“ (iš knygos „Tarsi gyventa“, 2004)

Abiejų autorių kūrybos ištraukas renginio pradžioje balsu skaitė bendruomenės nariai ir svečiai – Aurimas, Audronė, Regina, Steponas, Juozas. Įdomu buvo išgirsti ir pajausti kiekvieno rašytojo kūrybinį savitumą, stebėti jų pačių reakciją į jau parašytą ir skaitytojų balsu ištartą literatūrinį tekstą. Matėsi, kad autorių veiduose atsispindėjo tam tikros emocijos, kas išgyventa, kas jau užrašyta ir išleista skaityti kitiems.

Susitikimo metu skambėjo jaunųjų atlikėjų muzikiniai intarpai – gitaros, klarneto, akordeonų trio muzika darniai papildė popietės nuotaiką. Klasikinius ir šiuolaikinius kūrinius atliko Aurimas Četrauskas, Erikas Ašaka, Nicolas Einoris ir Ugnius Romaška. Bendruomenės vadovas Alvydas Rolis rašytojams padėkojo už nuoširdų bendradarbiavimą. Renginį fotografavo Ramūnas Petrusevičius.

Musninkų bendruomenė „Spindulys“ 2016 m. vykdo projektą „Susitinka kartos – išlieka tradicijos“, šis susitikimas yra tęstinis projekto renginys.

Valentina Brazaitienė, Musninkai

Organizatorių nuotraukos

 

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*