Naujausios žinios

Šv. Jurgio atlaidai Zibaluose. Tradicijos tęsiamos!

Agnė Grybauskienė

Kiekvieną pavasarį zibališkiai laukia Šv. Jurgio atlaidų. Jie sujudina miestelio ramų gyvenimą. Žiūrėk, vienam miestelio gale kažkas bruzda, tai klausyk, kitam gale tariasi, planuoja… Jurginės tarsi tikrojo pavasario pradžia. Seniau žmonės gyvulius iš ankštų tvarkų išgindavo į laukus būtent per Jurgines. Laikai keičiasi, gyvulių auginimo tradicijos keičiasi, kinta ir Šv. Jurgio atlaidų šventė Zibaluose. Išliko tradicinės iškilmingos mišios, kurias šiais metais aukojo svečias – Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijos dvasios Tėvas kun. Saulius Bužauskas, kurį pakvietė Zibalų parapijos klebonas, kunigas Egidijus Kazlauskas. Prisiminėme senąją tradiciją – šventinti relikvijas su Šv. Jurgiu.

Zibalų bendruomenė kvietė po iškilmingų Šv. Mišių svečius ir parapijiečius pratęsti Šv. Jurgio atlaidų šventę bendruomenės namų kieme, pabūti kartu, pakalbinti senai matytą, pabendrauti.

Svarbiausia šventės dalis – ragauti sudėtinę kiaušinienę. Tai išlikusi senoji tradicija, nes arkliaganiai per Šv. Jurgio dieną iš savo šeimininkų susirinkdavo kiaušinių ir gamindavo sudėtinę arkliaganių kiaušinienę.

Ši diena dar buvo laikoma arklių diena, nes buvo tikima, kad per Jurgines negalima nieko dirbti laukuose su arkliais, juk tai – jų šventė. Arklius rytą, dar prieš saulėtekį, prausdavo, kad būtų sveiki ir stiprūs, smilkydavo verbomis ir kitomis apeiginėmis žolių puokštėmis. Bažnytkaimiuose, kur būdavo Šv. Jurgio atlaidai, vykdavo didelės arklių mugės.

Šv. Jurgis laikomas gyvulių globėju. Šiemet šventėje dalyvavo pati įžymiausia karvutė Sigutė, iš ekologinio Arūno Martinėlio ūkio, kuri dalyvavo dizainerio Juozo Statkevičiaus 2017 m. pavasario-vasaros kolekcijos pristatyme. Taip simboliškai paminėjome gyvulių išleidimą į laukus.

Tikimės, kad Šv. Jurgis globos mūsų ūkininkus, negandos aplenks apsėtus laukus, ūkinius pastatus ir sulauks gausaus derliaus.

Laikas pakeitė ir senąją tradiciją Jurginių rytą sėti rūtas, kad gražiai žydėtų ir ilgai žaliuotų. Parapijos netekėjusios merginos buvo kviečiamos sodinti rūtų krūmelį su intencija – gražinti savo bendruomenės namų aplinką ir tuo pačiu puoselėti savo kiemą.  Įdomiausia tai, kad pernai sodintas krūmelis padėjo pamatyti naują erdvę miestelyje, kurią padėjo atsirasti Keliaujančių Architektų Dirbtuvės ir bendruomenės vaikai. Ją įrengė, paliko bendruomenei džiaugtis ir puoselėti. Renginio vedėjos ir klausė, ką šis rūtų krūmelis padovanos šiais metais? Atsakymą sužinosime per kitas Jurgines.

Džiugesio būtą, kai pradėjome skaičiuoti svečius, atvykusius į šventę.

Klebonas kun. Egidijus Kazlauskas, labai džiaugėsi aktyvėjančiu bendruomeniškumu. Prisiminė pasakojimą apie panašų vaišių stalą, kaip Zibalų Jurginėse. Pragare ir Rojuje prie stalų sėdi žmonės, stalai lūžta nuo vaišių, o visų rankose dviejų metrų šakutės. Skirtumas tas, kad Pragare žmonės tomis ilgomis šakutėmis bando pavalgyti patys ir visi lieka alkani, nes jos per ilgos. O Rojuje jie maitina vieni kitus, todėl yra visi sotūs. Kunigas paragino visus dalintis ir rūpintis vienas kitu.

Vilniaus Šv. Juozapo kunigų seminarijos dvasios Tėvas kun. Saulius Bužauskas sveikino visus ir linkėjo gausaus derliaus, skanios kiaušinienės ir atsisakyti ydų, puoselėti dorybes.

Palaikymą ir draugišką žodį tarė Avižonių krašto bendruomenės atstovas Vidmantas Mateika, Kiauklių kaimo bendruomenė linkėjo nesustoti.

Seniūnas Sigitas Bankauskas ir didelis būrys ūkininkų iš kitų Lietuvos rajonų džiaugėsi švente.

Ūkininkas Arūnas Martinėlis visus vaišino ypatinga žirnienę, pagaminta iš savo ūkyje auginamų ekologinių žirnių, pagardinta ūkyje auginamų mėsinių galvijų dešrelėmis. Seniūnaitė Dalia Bulonienė vaišino gardžia žolelių arbata.

Šie metai ypatingi Lietuvai, nes minime Valstybės atkūrimo 99-ąsias metines. Labai norėjome surinkti 99 kiaušinius ir juos iškepti Lietuvos Valstybės garbei. Kvietėme žmones atsiliepti ir padėti įgyvendinti šią idėja. Bendruomenės nariai buvo aktyvūs ir sunešė daugiau nei du šimtus kiaušinių. Tad visi kas norėjo galėjo kartoti kiaušinienės tiek, kiek norėjosi. Kiaušinienę kepė patyrę kepėjai: Zenonas Vaitkūnas, Valdas Bulonas, Leonas Bulonas, Simas Chadauskas. Kiaušinienę gardino pačirškintais spirgais iš Narbuntų ūkio, svogūnais ir Virginijos prieskoniais (specialiai sukurtais pagardinti kiaušinių patiekalus).

Muzikinį žodį tarė: Širvintų rajono Kiauklių filialo moterų vokalinis ansamblis Vilkesa, vadovė Burokovienė; Mečislovas Giedrys; Širvintų rajono Motiejūnų filialo Avižonių kaimo kapela, vadovė Ramūnė Savickienė; Birutė, Audronė ir Vytautas Vaitiekūnai.

Linksmybės tęsėsi ilgai: rinkom skaniausios kiaušinienės receptą; skaičiavome, kiek yra auginančių arklius, karves ir kitus gyvulius; šokome, dainavome. Ir įamžinome šventės akimirkas nuotraukose.

Reikia tarti didžiausius padėkos žodžius Zibalų pagrindinės mokyklos l.e.p direktorei Sigitai Kaminskienei už techninę pagalbą organizuojant šventę, renginio vedėjoms Agnei Grybauskienei, Aldonai Vaitkūnienei; visiems Zibalų kaimo bendruomenės tarybos nariams ir tiems, kurie prisidėjo vaišėmis, pagalba šventės metu.

Kitais metais nepasididžiuokite, atvykite į svečius! Prižadame, kad kiaušiniene pavaišinsime ir pašokdinsime!

Agnė Grybauskienė

K.Bulonaitės, I. Baikauskienės, A. Grybauskienės, N. Tuškevičienės nuotraukos.

1 Comment on Šv. Jurgio atlaidai Zibaluose. Tradicijos tęsiamos!

  1. Buvo labai linksma.Lauksime kitų JURGINIŲ.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*