Naujausios žinios

Švaistūnai. Kieno sąskaita?

Straipsnis buvo išspausdintas  sausio 31 d. laikraščio „Širvis“ 4-ame šių metų numeryje

Prabėgo šventinis, kalėdinis laikotarpis su rajono valdžios rengtais labdaringais vakarais. Pritariu, reikia padėkoti tiems žmonėms, kurie prisideda prie sunkiau gyvenančių žmonių kasdieninių poreikių, supranta ir pasidalina su stokojančiais, jie verti pasitikėjimo ir pagarbos. Bet svarbu ir tai, kiek per tą labdaringą vakarą surenki, kiek išleidi renginio organizavimui ir kiek lieka tiems, kam iš tikrųjų tie pinigai paaukoti. Bet čia viskas vyksta laisva valia ir už privačius pinigus, o mums, manau, svarbu žinoti, kaip rajono vadovai panaudoja socialinei paramai skirtus didelius Europos Sąjungos struktūrinių fondų, Valstybės ir Savivaldybės biudžeto pinigus. Šį kartą pažiūrėkime į socialinį būstą.

Apie šių lėšų paskirstymą tarp Vilniaus apskrities savivaldybių buvo rašyta. Savivaldybės, norėdamos padidinti socialinių būstų fondą, turėjo galimybę rinktis racionaliausią alternatyvą: naujo pastato statybą, turimo pastato pritaikymą socialinio būsto paskirčiai, taip pat butų ir gyvenamųjų namų pirkimą. Mūsų Savivaldybė pasirinko naujo, 18 butų pastato P. Cvirkos gatvėje (prie Pirminės priežiūros sveikatos centro), statybą. Šiandien pastatas jau stovi, kai Savivaldybė sumokės visą sutarties sumą – 1 122 410, 77 eurų, ateis įkurtuvių metas. Kodėl buvo nuspręsta statyti ir kodėl taip brangiai sumokėta. Valstybės kontrolė 2017 m. kovo mėn. paskelbė audito ataskaitą „Ar užtikrinamas būsto prieinamumas mažas pajamas turinčioms šeimoms“. Su ataskaita galite susipažinti adresu https://www.vkontrole.lt/pranesimas_spaudai.aspx?id=23127. Šioje ataskaitoje Valstybės kontrolė išskiria kelias savivaldybes, tarp jų ir Širvintų (26, 27 psl. ir 7 ataskaitos priedas), kurios, teikdamos paraiškas, neatliko geriausios alternatyvos analizės arba ją atliko formaliai, todėl pasirinko brangų socialinių būstų plėtros būdą: statybą arba rekonstrukciją. Mūsų kaimynai, Elektrėnų savivaldybė, atnaujina ir pritaiko pastatą, kuriame bus 36 socialiniai butai ir perka 6 butus. Už likusią sutaupytą sumą įsigys dar apie 10 butų. Visi savivaldybių perkami ar naujai įrengiami socialiniai būstai iš Europos Sąjungos struktūrinės paramos turi būti su patogumais.

Palyginkime. Širvintų rajono savivaldybės projekto vertė – 1 123 947,70 eurų, už kuriuos pastatys 18 socialinių butų (1 butas apie 62 441,54 Eur), Elektrėnų savivaldybė už 1 117 647, 70 eurų įsigys apie 50 butų (1 butas apie 22 352,85 Eur). Ukmergiškiai už panašią sumą (1,2 mln. eurų) planuoja nupirkti 35 socialinius butus. Ar dar Lietuvoje atsiras nors viena tokia savivaldybė, kuri taip neracionaliai ir neefektyviai panaudojo socialiniam būstui skirtus pinigus. Apie šiuos projektus ir skiriamas lėšas galite paskaityti Lietuvos savivaldybių internetiniuose puslapiuose.

Statybos procesas prasideda nuo techninio projekto parengimo ir rangovo parinkimo. Čia Širvintų savivaldybė taip pat nepralenkiama švaistūnė. Savivaldybė parinko rangovą (statybininkus), kuriems pavedė parengti techninį projektą ir pastatyti pastatą. Pavesdama statybininkams parengti techninį projektą, Savivaldybė surašė techninę užduotį, kurioje nurodyta: techninio projekto parengimas, esamo pastato (315 kv. m.) nugriovimas, daugiabučio gyvenamojo namo pastatymas (3 aukštai, ne mažiau 18 butų, apie 808 kv. m.), aplinkos sutvarkymas (bendras sklypo plotas 1904 kv. m. ). Toliau viena pastraipa, kuri vaizdžiai parodo Savivaldybės vadovų kompetenciją, jų požiūrį ir atsakomybę už socialiai remtiniems žmonėms skirtų pinigų panaudojimą: „Rangos darbų metu atliekama pilna vidaus apdaila, įrengiami klozetai, praustuvai, dušo kabinos, sanmazguose ir virtuvės zonose klijuojamos plytelės. Sienos dažytos, grindys laminatas (su grindjuostėmis). Elektrotechnika išvedžiota su jungikliais ir rozetėmis. Šviestuvai kiekvienoje patalpoje“. Čia ir viskas. Toliau padėties šeimininkai yra statybininkai, kurie projektuoja, parenka statybines medžiagas, įrangą, kaip jiems patogiau ir pigiau, ir patys stato. Su rangos sutartimi ir technine specifikacija susipažinti galite ČIA.

Ar Savivaldybės vadovai, mokėdami asmeniniais pinigais ir statydami namą sau, parašytų techninę užduotį statybininkams taip: už 1 122 410,77 eurų pastatykite 808 kv. m. namą (1 389,12 Eur už kv. m.), kuriame visose patalpose būtų elektra, sienos padažytos ir t. t. Ar jie moka skaičiuoti tik tuos pinigus, kurie patenka į jų kišenes? Ar jie mano, kad visus reikalus galima sutvarkyti pasitelkus melą, įžūlų veikimą, šeimos (valdžios) laikraštį „Širvintų kraštas“?

Dar vienas akivaizdus švaistymo pavyzdys. Savivaldybės pinigais, už 29 210,92 eurų, suremontuotas 37 kvadratinių metrų, 2 kambarių butas su kokline krosnimi, šuliniu ir būdele lauke Šešuolėliuose. Kas nustatė tokią kainą už tokius darbus? Kodėl apie šio socialinio būsto remonto darbų pirkimą nebuvo paskelbta viešai? Kokią naudą gavo 7 asmenų šeima? Ar jų gyvenime atsirado prošvaistė, kad rytoj bus lengviau, ar pagerėjo jų buitis? Ar nebuvo galima už tokią pinigų sumą pakeisti šios šeimos gyvenimo kokybės iš esmės, net nekeičiant šios šeimos gyvenamosios vietovės? Pervažiuokite Šešuolėlių miestelio gatvėmis ir pamatysite, kad pasirinkimas yra.

Tarybos narys  Vytas Šimonėlis

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*