Naujausios žinios

Tarptautinis instrumentinio folkloro festivalis „Griežynė“ – Kernavėje

Straipsnis buvo išspausdintas rugsėjo 12 d. laikraščio „Širvis“ 35-ame šių metų numeryje.

Tarptautinis instrumentinio folkloro festivalis „Griežynė“ – seniausias tokio žanro renginys Rytų Baltijos regione. 1992 m. jį organizavo ir kas dvejus metus Vilniuje rengia du instrumentinio folkloro mylėtojai bei atlikėjai Algirdas Klova ir Arūnas Lunys. Didysis Tarptautinio instrumentinio folkloro festivalio „Griežynė“ koncertas kaip įprasta vyko Vilniuje, o šeštadienio popietę festivalio dalyviai atkeliavo į Kernavę bei pakoncertavę Lietuvos pirmojoje sostinėje nuskubėjo į Širvintas. Šio festivalio metu dalyviai ir svečiai demonstravo gražiausius ir vertingiausius repertuaro kūrinius. Be autentiškų lietuvių liaudies melodijų šiemet festivalio žiūrovai galėjo išgirsti tradicines melodijas atliktas kapelos „Wojciechowska“ iš Lenkijos, taip pat folkloro kolektyvų bei dalyvių iš Latvijos, Estijos, Škotijos ir net Kinijos ir lietuvių pamėgto kurorto Kretos liaudies muziką.

Kernavės žiūrovai išvydo sutrumpintą festivalio programą, kurioje pasirodė ne visi festivalio dalyviai, o atlikėjams buvo skirta po 4 minutes kūriniams atlikti. Nors trumpai, bet tiesiai į širdį. Visi atlikėjai tiesiog sužavėjo savo meile atliekamai muzikai.

Programos pradžioje pasirodė Lietuvių tradicinė kapela „Duja“. Kapelos repertuarą sudaro Aukštaitijos, Žemaitijos, Suvalkijos ir Dzūkijos regionų tradicinė instrumentinė muzika bei dainos.

Šis kolektyvas 2005 m. buvo apdovanotas „Aukso paukšte“ už tradicinės muzikos puoselėjimą. Jos vadovas Arūnas Lunys, grojantis bandonija, yra vienas iš šio festivalio sumanytojų. Kapeloje taip pat smuiku griežia Alfredas Mickus, basetle groja Ramūnas Čičinskas, o Vaidas Mikutavičius pritaria įvairiais mušamaisiais instrumentais. Juos scenoje pakeitė atlikėjos iš Estijos. Viena jų – kanklininkė Tuule Kann, kurį laiką studijavusi Lietuvoje. Savo pasirodymuose Tuula naudoja įvairių grojimo stilių kaneles. Kernavėje atlikėja grojo kanklėmis, kurios pagamintos Lietuvoje. Kita atlikėja iš Estijos – Helin Pihlap, Tuule Kann mokinė.

Vėliau scenoje pasirodė atlikėjas iš Baltarusijos – dūdmaišininkas Denisas Suchi. Renginio vedėjo A. Klovos teigimu, Denisas Kernavėje koncertavo paties gamintu dūdmaišiu. Vienišą muzikantą pakeitė puikus jaunų žmonių ketvertukas iš lietuvių pamėgto kurortinio kampelio Kretos – grupė „Cretan Brioche“. Šį kolektyvą į Lietuvą pakvietė Lietuvos graikų draugija „Patrida“. Kolektyvas atliko senosios Kretos liaudies dainų improvizacijas. Grupėje Kretos liutniomis groja Miltos Boumis ir Simonas Mercouris, lyra – Vassilis Chatzimakris, o perkusiją muša vienintelė moteris grupėje –Christina Baltatzi.

Vėliau scenoje pasirodė vėl vienišas dūdmaišininkas Calum Brown. Tai pats tikriausias dūdmaišininkas iš Škotijos, kuris buvo pasipuošęs tautiniu vyrišku Škotijos kostiumu. Šis atlikėjas – vienas geriausių jaunųjų Škotijos dūdmaišininkų, daugelio šio instrumento konkursų ir čempionatų dalyvis ir nugalėtojas, Nacionalinio jaunimo dūdmaišininkų orkestro narys. Calum Brown atlikėjui atvykti padėjo UAB „Rolma“.

Svečią iš Škotijos scenoje pakeitė artimiausi mūsų kaimynai latviai. Latvių grupės dalyviai Jānis Gipters, Nikolajs Zaharovs, Iveta Dukalska dviem armonikomis ir būgneliais susirinkusiems Kernavėje sugrojo fokstrotą ir maršą. Vėliau į sceną buvo pakviestas smuikininkas Dovydas Pivoriunas. Nors vardas bei pavardė lietuviški, bet atlikėjas atvyko iš Jungtinių Amerikos Valstijų. Jis toje šalyje gimė italės ir lietuvio šeimoje. Visuomet gyvenęs už Atlanto, smuikininkas puikiai supranta lietuvių kalbą, tik, pasak renginio vedėjo, kuklinasi kalbėti.

Pirmą kartą šiame festivalyje dalyvauja atlikėjos iš Kinijos Li Zhang ir Yijing Wu, kurios skambino įspūdingo dydžio panašiais į kankles instrumentais pavadinimu guzheng. Šioms atlikėjoms į Lietuvą padėjo atvykti Vilniaus universiteto Konfucijaus institutas.

Tarptautinį instrumentinį folkloro festivalį „Griežynė“ Kernavėje iškilmingai užbaigė kapela „Wojciechowska“ iš mūsų kaimyninės šalies Lenkijos. Ši kapela susikūrė 1926 m. Nuo pat pradžių kapelą sudarė Vojciechovo apylinkių muzikantai. Šios kapelos atliekama muzika tradicinė ir linksma. Armonikieriaus Leszek Iwaniak armonika gyvuoja jau apie šimtą metų, o klarnetą atlikėjui Leszek Mirosław padovanojo prosenelis. Kapeloje trimitą pučia Andrzej Kędzierski ir būgną muša Stanisław Mirosław. Šių metų festivalį padėjo surengti Lietuvos nacionalinis kultūros centras, Vilniaus mokytojų namai, Širvintų ir Kauno r. savivaldybės. Festivalio organizatoriai atsisveikino su žiūrovais Kernavėje, kviesdami juos susitikti Širvintų mieste bei po to jau tik po dvejų metų.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*