Naujausios žinios

Taupymas budinčių globotojų algų sąskaita

Andželika Bagočiūnienė

Asociatyvi nuotrauka

Rugsėjo mėnesio Širvintų rajono savivaldybės tarybos posėdyje buvo patvirtintas sprendimo projektas „Dėl Globos centro veiklos ir vaiko budinčio globotojo vykdomos priežiūros organizavimo ir kokybės priežiūros tvarkos aprašo patvirtinimo“. Internetu stebint Tarybos posėdį, įsižiebė viltis, kad pagaliau ir mūsų rajonas suprato, kad taupydami budinčių globotojų algoms, mes paprasčiausiai nesugebėsime pritraukti patyrusių, kompetentingų bei atsidavusių šiam darbui mūsų rajone gyvenančių žmonių. Atsivertus sprendimo projektą, viltis, deja, išblėso.

Ypatingų pokyčių priimta nebuvo. Nebuvo patvirtinti nei papildomi pagalbos pinigai, nei laikomasi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos rekomendacijų. Esminis pokytis toks, kad pagrindinis budinčio globotojo atlygis pagaliau siekia minimalią šalies algą, kas jau buvo rekomenduojama nuo pat globos centrų įsikūrimo pradžios, ir pridedama vienkartinė 200 eurų išmoka įsikūrimui. Ir tą mokės tik vieną kartą per visą budinčio globotojo veiklos periodą. Mano giliu įsitikinimu, šis punktas „20.3.vienkartinę 200,00 Eur dydžio įsikūrimo išmoką, skirtą globos vietai įkurti vaiko priežiūrą vykdančio budinčio globotojo šeimoje (gyvenamojoje vietoje), kuri išmokama pirmą kartą globotojo šeimoje apgyvendinus pirmąjį (-uosius) vaiką (-us). Įsikūrimo išmoka išmokama vieną kartą, nepriklausomai nuo prižiūrimų vaikų skaičiaus, jų amžiaus ir priežiūros laikotarpio. Budinčiam globotojui įsikūrimo išmoka mokama tik pirmąjį kartą pasirašius sutartį su globos centru.

Ji nemokama paskesnį kartą pasirašant sutartį su tuo pačiu budinčiu globotoju“ prasilenkia su logika ir šios išmokos prasme.

Vienkartinė įsikūrimo išmoka mokama ir kituose aplinkiniuose rajonuose, bet jos mokėjimas yra prasmingas bei logiškas. Įsikūrimo išmokos tikslas padėti budinčiam globotojui pritaikyti gyvenamąsias patalpas atvykstančiam vaikui. Todėl ji mokama budinčiam globotojui už kiekvieną atvykstantį vaiką. Tarkime, budintis globotojas gali globoti vaikus nuo gimimo iki 7 metų. Atvykta du broliai, kurių amžius vieneri ir septyneri metai. Budintis globotojas gauna dvi vienkartines įsikūrimo išmokas abiems vaikams. Būkime skurdūs, bet teisingi, kad naujagimio ir pirmoko poreikiai ženkliai skiriasi ir pirmokas tikrai nemiegos naujagimio lovytėje ar neruoš pamokų dvimečio kėdėje prie dvimečiui pritaikyto stalo. Todėl, atvykus vaikui, labai svarbu, kad Savivaldybė padėtų savo budinčiam globotojui pritaikyti vaikui skirtas erdves pagal jo amžių, sveikatos būklę ir poreikius. Sutikite su manimi, kad už 200 eurų visiems atvykstantiems pas budintį globotoją įvairaus amžiaus vaikams įsikurti tikrai iššūkis, kurio neįmanoma įgyvendinti. Matyt, mūsų Tarybos nariai mano, kad budintis globotojas iš savo atlyginimo turi visa tai padaryti. Tik keista, kodėl jie nemano, kad iš savo atlyginimo jie galėtų prisidėti prie Savivaldybės rengiamų projektų, tada Savivaldybei nereikėtų imti ilgalaikių paskolų. Tobula išeitis, ar ne?

Priedai prie algos taip ir nepasivijo Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktų rekomendacijų. Širvintų rajono savivaldybės taryba patvirtino, kad, kai budinčio globotojo šeimoje yra apgyvendintas 1 vaikas, prie 1 MMA dydžio atlygio yra mokama 100,00 Eur priemoka, kai – 2 vaikai, prie 1 MMA dydžio atlygio yra mokama 200,00 Eur, kai 3 vaikai – 300,00 Eur, kai 4 vaikai – 400,00 Eur, o kai šeimoje yra apgyvendinti 5 vaikai, prie 1 MMA dydžio atlygio yra mokama 500,00 Eur priemoka. Tuo tarpu kone visos Lietuvos savivaldybės vadovaujasi ministerijos nustatytomis rekomendacijomis ir, jei nemoka didesnių, tai bent moka lygiai tokias, kaip numatė ministerija ir atlygį budinčiam globotojui didina ne mažiau kaip po 0,25 minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį už kiekvieną faktiškai prižiūrimą vaiką, tai yra 151,75 Eur, už du vaikus jau būtų 303,50 Eur, už tris – 455,25 Eur, už 4 – 607 Eur, už penkis vaikus – 758,75 Eur. Sutikite, vienam žmogui tai ženklus skirtumas, o Savivaldybei, turinčiai vos kelis budinčius globotojus, šiek tiek skurdesnis vienas balius ar menkiau išpuošta kalėdinė eglutė vardan mūsų rajono vaikų gerovės.

Širvintų rajonas taupo net tų budinčių globotojų algoms, kurie pasiryžę prižiūrėti vaikus su negalia. Su tokių budinčių globotojų trūkumu susiduria visos Lietuvos globos centrai. Tai tapo vienu didžiausiu iššūkiu ir nereta savivaldybė budintiems globotojams, kurie pasiryžta globoti vaiką su negalia, didina priedus dvigubai ir net daugiau. Ministerija už kūdikį ar neįgalų vaiką arba už vaiko priežiūrą kriziniais atvejais numačiusi po 0,5 minimalios mėnesinės algos dydžio per mėnesį priedą. Tai yra 303,50 Eur. Tai yra, jei budintis globotojas prižiūri kūdikį arba bet kokio amžiaus neįgalų vaiką jo priemoką prie algos rekomenduojama dvigubinti. Tuo tarpu mūsų Savivaldybė, matyt, manydama, kad budintiems globotojams, kurių darbas vyksta ištisomis paromis, numetė kaip kauliuką dar vieną šimtinę. Tai yra moka 200 eurų vietoje rekomenduojamos sumos.

Susidaro įspūdis, kad nė vienas Tarybos narys net negali suvokti, koks atsakingas, įtemptas ir labai svarbus Lietuvai darbas – auginti mūsų ateities piliečius, kurie patyrė pačią skaudžiausią netektį – prarado biologinę šeimą. O budintys globotojai nuolatos išgyvena adaptacijos ar išsiskyrimo periodus. Dauguma mano, kaip ir buvo nesenoje praeityje, mūsų rajone deklaruojama, kad tai svajonių darbas. Tik niekaip negaliu suprasti, kodėl į vieną Seimo nario kėdę veržiasi net vienuolika norinčių, o va į „išsvajotą ir puikiai apmokamą“, garbingą budinčio globotojo darbą mūsų rajone gyvenančių kandidatų vis neatsiranda ir pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos pateiktus atsakymus paslaugas tenka pirkti iš kituose rajonuose gyvenančių budinčių globotojų.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*