Naujausios žinios

Tiesioginių išmokų paramos administravimo naujovės

Nuotrauka V. Šmitienės

Įsibėgėjus ES tiesioginių išmokų paramos teikimui už 2015 metais deklaruotus žemės ūkio naudmenų, kitus plotus ir gyvulius bei siekiant kaip įmanoma anksčiau pasirengti 2016 metų paramos administravimui, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro 2015 m. gruodžio 4 d. įsakymu Nr. 3D-897 patvirtintos Paramos už žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus bei gyvulius paraiškos ir 2016–2020 metų tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės taisyklės. Šiomis taisyklėmis įtvirtintos nuostatos galios 2016 metų paraiškų teikimui ir bus pagrindas visam likusiam finansiniam laikotarpiui iki 2020 m.

2015 metai buvo sudėtingi tiek pareiškėjams dėl naujųjų reikalavimų („aktyvus ūkininkas“, „žalinimas“ ir kt.), tiek paramą įgyvendinančioms institucijoms dėl šių naujų bendrųjų ES reikalavimų pritaikymo atsižvelgiant į nacionalinius ypatumus. Institucijoms teko nemenka našta – patikrinti, kaip įgyvendinami naujieji reikalavimai, nesukeliant nereikalingų nepatogumų paramos gavėjams.

Įvertinus visus keblumus, iškilusius paramos administravime 2015 metais, ir taip pat naujuosius plotų deklaravimo ypatumus, susijusius su naujaisiais kraštovaizdžio elementais (medžių grupės, miškeliai, tvenkiniai, kūdros, palaukės, grioviai), 2016 metų paramos administravimo nuostatose įtrauktos šios pagrindinės naujovės:

Bendrieji reikalavimai, taikomi visiems pareiškėjams

„Aktyvaus ūkininko“ (aktyvus žemės ūkio veiklos subjektas) reikalavimų neprivalės atitikti tie pareiškėjai, kurių 2015 metais gauta ES tiesioginių išmokų suma neviršijo 5000 eurų.

Tiesiogines išmokas galima gauti tik už reikalavimus atitinkančius naudmenų plotus, todėl plotai, už kuriuos 2016 metais bus prašoma paramos, privalėjo būti sutvarkyti (jeigu būtina – atlikti medžių, kelmų, krūmų, akmenų valymo darbai, o darbų atliekos pašalintos iš lauko ir kt.) iki 2015 m. gruodžio 1 d.

Deklaruojamuose naudmenų plotuose turi būti auginami žemės ūkio augalai (įskaitant pievas) arba laikomas pūdymas, o už piktžolėmis apaugusius žemės ūkio augalų plotus ariamojoje žemėje parama nėra skiriama.

Nustatyti aiškūs sodų ir uogynų deklaravimo kriterijai.

Žemės ūkio veiklos vykdymo kriterijai

Ganyklas arba pievas nušienauti bus privalu iki rugpjūčio 1 d. Šis reikalavimas taikomas ir sodų bei uogynų tarpueilių, kuriuose yra pieva, priežiūrai.

Svarbūs pasikeitimai numatyti prižiūrint ganyklų arba pievų plotus: pievose, įskaitant sodų ir uogynų tarpueilius, privalu nupjautą žolę sutvarkyti (išvežti iš lauko; supresuoti; šieną sudėti į kūgius), tačiau taip pat leistina žolę susmulkinti ir tolygiai paskleisti visame lauko plote. Pareiškėjams žolėdžių ūkinių gyvūnų laikytojams (ne mažiau kaip 0,3 SG hektarui), kurie deklaruojamuose plotuose intensyviai gano, siekiant įrodyti, jog laukas yra nuganomas, bus privalomi gyvulių buvimo lauke požymiai – besiganantys gyvūnai, ekskrementų liekanos, išguldyta žolė ir pan., tačiau nebus reikalavimo privalomai nuganyti visą lauką ar nušienauti iki rugpjūčio 1 d.

Piktžolių atsiradimo prevencija turi būti užtikrinama ne tik ganyklose ir pievose, bet ir soduose bei uogynuose.

Sodų ir uogynų tarpueilius, kuriuose yra ariama žemė, privalu periodiškai įdirbti (mechaniškai arba chemiškai) taip, kad juose būtų sunaikintos piktžolės. Taip pat svarbu, kad soduose ir uogynuose iš deklaruojamų laukų ploto būtų pašalinti negyvi medžiai ir krūmynai, arba jų liekanos.

Išmokos jaunajam ūkininkui reikalavimai

Pretenduoti į papildomą išmoką taip pat galės ir juridiniai asmenys, valdomi išimtinai ne vyresnių kaip 40 metų amžiaus fizinių asmenų.

Žalinimo išmokos reikalavimai

Patikslinta azotą kaupiančių augalų mišinių deklaravimo tvarka. Pareiškėjams, deklaravusiems daugiau kaip 15 ha ariamosios žemės, mažiausiai 5 proc. jos dalies privalu deklaruoti kaip ekologiniu atžvilgiu svarbią vietovę (EASV). EASV sąrašas išplečiamas, t. y. prie jau esamų EASV elementų (pūdymo ir azotą kaupiančių augalų) pridedami: posėlis arba žolinis įsėlis, trumpos rotacijos želdinių plotas, medžių grupės ar miškeliai, tvenkiniai ir kūdros, palaukės, grioviai. Tiesioginių išmokų paramos už šiuos plotus gauti negalima (išskyrus palaukes, pagal nuostatose numatytą tvarką).

Susietosios paramos už plotą reikalavimai

Patikslinta numatant, kad šiltnamiuose, siekiant gauti susietąją paramą už plotą, produkcija turi būti auginama žemėje arba substratuose ant žemės, kad augalų šaknys turėtų sąlytį su žeme. Už šiltnamių gamybinės veiklos pradžios nustatymą pagal sėjos ar daigų sodinimo aktą atsakinga Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos.

Susietoji parama už vaisius ir uogas, daržoves, sodus ir uogynus bus skiriama už plotą, kai deklaruodamas pareiškėjas tiksliai nurodys, ką šiuose plotuose augina. Pareiškėjas nebegalės pretenduoti į susietąją paramą už plotus, deklaruotus kaip „Kitos daržovės“, „Kiti sodai ir uogynai“.

Paraiškos teikimo ir apdorojimo tvarka

Paramos paraiškų priėmimas vyks iki einamųjų metų birželio mėn. 6 dienos. Pavėluotai paramos paraiškas galima bus teikti iki einamųjų metų liepos 1 d.

Įbraižytų laukų grafiniai persidengimai turėtų būti sprendžiami paraiškos teikimo metu (seniūnijos ar konsultavimo biuro darbuotojų pagalba), nes, jei persidengiantis plotas yra mažesnis kaip 0,1 ha, parama už tokius persidengiančius plotus nemokama nė vienam pareiškėjui. Esant didesniems plotų persidengimams, lieka galioti ankstesnė žemės valdymo teisės dokumentų pateikimo tvarka.

Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų ribų elektroninio įbraižymo tvarka

Elektroninis žemėlapis papildytas dviem naujais sluoksniais: vandens telkinių apsauginių juostų ir dirvos erozijos sluoksnis (šlaitų, statesnių nei 12 proc., sluoksnis).

Įbraižant deklaruojamus laukus nebus galimybės kirsti kontrolinių žemės sklypų ribas ar įbraižyti laukus paramai netinkamuose plotuose, išskyrus tuos atvejus, kai įbraižomi plotai apželdinami mišku. Netinkami paramai plotai, kuriuos ketinama deklaruoti 2016 m. paraiškoje kaip tinkamus, buvo privalu sutvarkyti nuo liepos 1 d. iki gruodžio 1 d., nuvykus į seniūniją ir pažymėjus juos kaip išankstines kontrolinių žemės sklypų ribas. Nuo šių metų gruodžio 1 d. iki 2016 metų balandžio 1 d. pareiškėjų pažymėtas išankstines ribas tikrins VĮ Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras ir jas įkels į deklaravimui skirtą kontrolinių žemės sklypų rinkinį. Taigi, deklaruodamas plotus, įbraižyti laukus pareiškėjas galės tik nekirsdamas kontrolinių žemės sklypų ribų.

Pareiškėjams kitais metais nebereikės deklaruoti sraigių ir sliekų augimviečių kaip plotų, reikės tik pateikti informaciją gyvulių registre.

Paramos paraiška

Pirmoji lentelė, kurioje nurodoma informacija, susijusi su deklaruojamais laukais, papildyta nauja dvylikta skiltimi (papildoma informacija apie deklaruojamus plotus), kurioje nurodoma papildoma informacija, susijusi su deklaruojamais plotais, t. y. deklaruojamiems laukams, atitinkantiems klasifikatoriuje numatytą žymėjimą, žymimas vienas iš numatytųjų požymių, būtinų pabrėžti deklaruojamo ploto specifiką, kai deklaruojama: apsauginė juosta, skirianti nesertifikuotus laukus nuo ekologiškų ir (arba) pereinamojo į ekologinę gamybą laukų; žemės ūkio augalai pašarams; pieva, skirta gaminti žolinę produkciją parduoti; miežiai salyklui, linai sėmenims; atitinkami pirmamečiai žemės ūkio augalai, daržovių sėklojai ir pasodai, pirmamečiai ir antramečiai sodai; žemės ūkio augalai sėklai.

Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų klasifikatorius

Atnaujinti ir pakeisti žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų kodai bei papildyta naujais atsižvelgiant į 2015 metų deklaravimo patirtį. Klasifikatorius detalizuotas taip, kad pagal kiekvieną deklaruotiną naudmenų ar kito ploto kodą būtų įmanoma pasižiūrėti galimą paramos schemą ar priemonę deklaruojamam plotui.

Pateikta Paramos suderinamumo matrica, kuri iliustruoja paramos priemonių ir schemų tarpusavio suderinamumą.

zum.lrv.lt

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*