Naujausios žinios

Tradicinės Karatė paslaptys pradėjo „skleistis“ ir Širvintų rajone

Straipsnis buvo išspausdintas  balandžio 12 d. laikraščio „Širvis“ 15-ame šių metų numeryje.

„Kase Ha Shotokan Karatė“ meną Širvintose nuo 2016 metų pradžios pradėjo skleisti ir šio meno mokyti 3 DAN sertifikuotas karatė instruktorius-mokytojas (sensei) Donatas Dauginis. Šiam menui mokytojas Donatas Dauginis skyrė daugiau kaip 20 metų ir karjerą toliau tęsia. Mokytojas Donatas Dauginis Shotokoan karatė meno mažuosius širvintiškius moko lopšelyje-darželyje „Saulutė“, lopšelyje-darželyje „Buratinas“, Čiobiškio vaikus – Čiobiškio pagrindinėje mokykloje bei įvairaus amžiaus grupių narius savo įkurtoje Karatė Dojo (salėje) Kabaldoje.

Mokytojas Donatas Dauginis sutiko trumpai pasidalinti tradicine ir bene seniausia japonų kovos meno „Kase Ha Shotokan karatė“ istorija:

„Tokios karatė, kokią dabar pažįstame, ištakų, atsigręžus šimtmečius atgal, reikėtų ieškoti Japonijos Okinavos saloje. XVII amžiaus pradžioje japoniškasis Sacumos klanas į savo rankas perėmė visą Riukiu salyną. Tuometinio Okinavos vietininko Shimazu sprendimu buvo stipriai apribotos salos gyventojų teisės bei laisvės. Situacija, susijusi su ginklais, buvo dar labiau sugriežtinta. Drausta ne tik juos nešiotis, bet ir apskritai laikyti namuose: atsitiktinai rastas net ir surūdijęs kardas būtų galėjęs užtraukti ypatingai liūdnas pasekmes. Susiklosčius tokioms aplinkybėms, pradėjo kurtis slaptos organizacijos. Į vieną jų susibūrė ir garsiausieji karatė meno ištakų okinavatė meistrai. Ši slapta sąjunga rūpinosi konspiratyviu „te“ (modernus terminas „kara te“ išvertus iš japonų kalbos reiškia „tuščia ranka“, o „karate do“ – „tuščios rankos kelias“) mokymu, žinias perteikiant tik kruopščiai patikrintiems ir absoliučiai patikimiems asmenims. Taigi, stengdamiesi apsaugoti savo gyvybę nuo ginkluotų karių, Okinavos valstiečiai ėmėsi gintis iš kasdienio naudojimo daiktų sukurtais įrankiais, derindami tokią savigyną su kruopščiai priderintomis „te“ žiniomis.

Per laiką susiformavo įvairios karatė stilių kryptys, kurių, beje, pavadinimai buvo suteikiami pagal kilmės vietoves. Laisvė karatė, kada vėl buvo galima ją praktikuoti nesislapstant, atėjo tik XIX amžiaus pabaigoje Okinavai oficialiai tapus Japonijos prefektūra: politinė įtampa slūgo, vyko įvairios ekonominės bei visuomeninės permainos, vietiniai pradėjo taikytis prie japoniškų tradicijų.

Itin didelį indėlį kovos meno istorijoje XX amžiuje paliko Gichin Funakoshi, kuris susistemino okinavietiškąjį karatė bei išskyrė jo struktūrą, galiausiai virtusį į dabar ir Širvintų rajone mokomą tradicinį „Kase Ha Shotokan Karatė“ meną. Gichin Funakoshi, Okinavos mokytojų koledžo profesorius ir Okinavos kovų menų asociacijos prezidentas, yra žinomas kaip modernios karatė įkūrėjas. 1922-aisiais metais jis buvo pakviestas pademonstruoti naują karatė stilių pirmojoje nacionalinėje atletikos parodoje Tokijuje. Įkvepianti meistro G. Funakoshi asmenybė turėjo didelę įtaką pasirodymui, kuris tapo sensacija. Gausybė prašymų pasiekė meistrą, kol 1936-aisiais metais jis įkūrė Shotokan mokyklą. Ši data laikoma Shotokan stiliaus vystymo pradžia.“

2016 metais Širvintų rajonas taip pat yra įrašomas į šią gausią „Kase Ha Shotokan Karatė“ šeimą. Širvintų karatė komanda yra pirmoji Lietuvoje, kuri tęsia šios karatė genijaus meną. Mokytojui Donatui Dauginiui tikrai yra didžiulė garbė pirmajam pristatyti šį judėjimą ne tik Širvintų rajone, bet ir Lietuvoje.

Pirmųjų pasiekimų nereikėjo ilgai laukti. 2017 m. balandžio 8 d. Karatė Dojo Kabaldoje vyko kvalifikacinis Shotokan karatė 8 KYU ir 9 KYU diržų egzaminas. „Kase Ha Shotokan“ 9 KYU (oranžinis diržas) egzaminą laikė 5 vaikai, iš kurių jauniausiam 5-eri metai. „Kase Ha Shotokan“ 8 KYU (raudonas diržas) laikė 8 vaikai, iš kurių jauniausiam 6-eri metai, bei 3 suaugę: du vyrai ir viena moteris. Kadangi egzaminui buvo ruoštasi ilgai ir atsakingai, visi išlaikė egzaminą.

Pokalbio pabaigoje mokytojas Donatas Dauginis pažymėjo, jog „žmogus, praktikuojantis Karatė, sugeba taip tiksliai sukoordinuoti savo kūną ir dvasią, jog gali išvystyti milžinišką jėgą, net jei jis yra nedidelio ūgio ir smulkaus sudėjimo. Dėl šios priežasties Karatė tapo žinoma kaip efektyvi savigynos sistema. Fizine prasme, tai yra labai dinamiškas kovos menas, puikiai treniruojantis ir vystantis visus kūno raumenis, koordinaciją, lankstumą bei judrumą. Disciplinos ir meditacijos pagalba, karatė taip pat tobulina žmogaus mentalines ir dvasines savybes, vystomi protiniai sugebėjimai. Karatė dėka, žmoguje vykstantys pasikeitimai padaro jį stipresnį ir atsparesnį visoms gyvenimo situacijoms. Mokydamasis karatė meno, žmogus tampa ramesnis, šaltakraujiškesnis ir labiau pasitikintis savimi“.

„Kase Ha Shotokan karatė“ mokytojas Donatas Dauginis kviečia visus norinčius išmokti nugalėti ir nenorinčius būti nugalėtais sportuoti kartu (www.karatesirvintos.lt)

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*