Naujausios žinios

Turim, bet nerodom?

Straipsnis buvo išspausdintas gegužės 9 d. laikraščio „Širvis“ 18-ame šių metų numeryje.

Šių metų gegužė, kaip sakoma „verčia iš koto“. Tokio puikaus oro seniai nebuvo. Tiesa, ūkininkai ir daržininkai jau žvalgosi debesėlių – lietaus labai reikia. Bet tiems, kurie nori savaitgalį leisti laiką gamtoje ir smagiai paiškylauti, toks oras tarsi aukštesniųjų jėgų atsiųstas. Tai kurgi nukeliauti tokį gražų, žydintį savaitgalį?

Spaudoje randu įdomią informaciją: pasirodo, saulėtą ir šiltą savaitgalį Lietuvoje numatytas puikus renginys – „Atviros dienos kaime“. Tiesiog nuostabu: svečių laukia turizmo sodybos, amatininkai, pirtininkai, maisto gamintojai, bitininkai, ūkininkai, pilys ir dvarai, muziejai, bendruomenių centrai, kaimo restoranai, gamtos takai ir dar daug kitų atrakcijų. Na, štai, idealus savaitgalio planas. Į tolimesnes keliones nesinori traukti, bet juk ir mūsų rajone yra ką aplankyti ir pamatyti. Ir, žinoma, padegustuoti. Žinau, kad mūsų krašte yra ne vienas puikių sūrių gamintojas, bitininkas ir t. t., ir pan. Ne vienu dvaru didžiuojamės, ne vieną puikią ir svetingą kaimo turizmo sodybą girdėjome. Puolu ieškoti akcijos dalyvių sąrašo: tuoj sudarysiu maršrutą ir pirmyn. Per savaitgalį galima daug aplankyti ir pamatyti. Organizatoriai kviečia sudalyvauti konkurse: aplankykite kuo daugiau objektų, pasidalinkite nuotraukomis ir laimėkite poilsį Lietuvos kaime. Štai ir proga malonumą suderinti su nauda. Teliko pasikviesti kompanionus, sėsti į mašiną ir pirmyn.

Atidžiai nagrinėju minėtą sąrašą, ieškau mūsų rajono objektų. Randu „net“ du. Vienas jų šaunusis, nenuilstantis „Vikingų kaimas“. Puiku, bet ten aš svečiavausi ne kartą, dabar noriu kažko naujo ir nematyto. Pasirinkimo kaip ir neliko, sąraše vienui vienas punktas – mėsinių galvijų ūkis. Tai irgi įdomu, bet kurgi daugiau dalyvių? Kur dvarai, svetingos sodybos, ūkiai? Kur bendruomenės, kurios tikrai turi įdomios veiklos pavyzdžių? Atrodytų, tokia puiki proga pasireklamuoti, susilaukti lankytojų, kurie galbūt ir patys sugrįš, ir dar kitus atsives. Tai kodėl nedalyvaujam? Atsitiktinai radau pernykštį dalyvių sąrašą: ten mūsų rajono dalyvių buvo tikrai daugiau. Kas nutiko šiemet? Neįdomu, neverta? Niekas nekviečia? Klausimų daug, atsakymų ieškoti nėra kur.

Pateiktame dalyvių sąraše mirga kaimynių rajonų objektų pavadinimai. Molėtai, Anykščiai, Ukmergė, Vilnius – jiems įdomu ir verta, o mums – ne? Nelabai tikėtina. Ko trūksta? Paskatinimo, stūmio į nugarą, ar spyrio į žemesnę vietą? Gal mūsiškiams reikia, kad kažkas pasidomėtų vietoj jų, primintų, paorganizuotų? Kituose rajonuose yra likę turizmo centrai ar įkurti panašia veikla užsiimantys amatų centrai – mūsų rajone to nėra. Bet aktyvūs verslininkai neturėtų laukti, kol kažkas jiems padės, jie turėtų imtis ieškoti ir patys veikti. Tai kodėl tos veiklos nesimato?

Teko koreguoti savaitgalio planus. Taip, aplankiau ir tą vienintelį, beje, iki tol negirdėtą ūkį – buvo įdomu pažinti naują traukos objektą. O tada traukėm į kaimyninius rajonus ir apkeliavom jų siūlomus objektus. Savaitgalis buvo fantastiškas, bet toks… nepatriotiškas. Aš norėjau lankyti Širvintų krašto sodybas ir ūkius, ragauti jų produkciją, grožėtis jų amatais, klausytis įdomių istorijų. Deja…

Turim, tikrai turim ką parodyti, kuo pasidžiaugti. Kodėl nerodom, kodėl nekviečiam? Vienos sodybos šeimininkė pasakojo, kad pas ją atvykę užsieniečiai prašo parekomenduoti kitas įdomias vietas. Ji rekomenduoja Kernavę, nes daugiau tiesiog nežino ką pasiūlyti. Tai kaip čia yra? Turim ką parodyti, bet geriau nerodysim? Ar tai tokia strategija – likti paslaptingiems ir įsileisti tik tuos lankytojus, kurie užklysta netyčia? O paskui dejuoti, kad niekas mūsų nežino, nepažįsta ir nelanko. Juk visais laikais svečiai užsukdavo tik pakviesti ir laukiami. Tai kas pasikeitė?

Jonė Lieponė

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*