Naujausios žinios

Už viešumą svarbesnis sąmoningumas

Straipsnis buvo išspausdintas  lapkričio 14 d. laikraščio „Širvis“  44-ame šių metų numeryje.

Širvintų rajono savivaldybėje šiemet vasarą šiukšlių išvežimo paslaugą pradėjo teikti nauja įmonė. Kartu su ja į rajoną atėjo ir nauja šiukšlių išvežimo tvarka. Visi be išimties gyventojai gauna sąskaitas už šiukšlių išvežimą pagal dviejų dalių mokėjimo sistemą, visiems buvo pakeisti konteineriai. Tik štai redakciją vis pasiekia nepatenkintųjų žinutės, kad konteinerių dydis parinktas šeimai iš oro. Viena šeima iš penkių asmenų, iš kurių trys mažamečiai vaikai, gyvenanti kaimo teritorijoje gavo mažą konteinerį, kurį pagal naują tvarką iš kaimų išveža tik kartą per mėnesį. Jie nuolatos pripildo šį gautąjį konteinerį gerokai greičiau nei per mėnesį, o vėliau šiukšles kaupia maišuose šalia jo. Žiemą gal nieko blogo ir nesijaustų, bet šių metų Lietuvai nebūdinga vasara parodė, kad šiukšlių geriau prie namo nekaupti. Blogas kvapas bei musių gausa kėlė pyktį ir nepasitenkinimą naujai įvestu vieno karto per mėnesį šiukšlių išvežimo grafiku. O va miestiečiai liko privilegijuoti. Jiems šiukšlės vasarą nesmirda, nes jų konteineriai tuštinami dukart per mėnesį. Šios tvarkos įvedimo pradžioje teko stebėti, kaip autobusų stotelėse kyla šiukšlių kalnai. Šuo metu stotelių šiukšlinimo reiškinys sumažėjo. Bet, matyt, šiukšlės niekur nepasidėjo.

Štai Širvintų r. savivaldybės administracija su atliekų vežėju UAB „VSA Vilnius“ paskelbė naudingą gyventojams nemokamą didžiųjų atliekų surinkimo akciją. Būtent šios akcijos metu kaimuose ir pasirodė, kad iš tiesų šiukšlės niekur nedingsta, jos ramiai tūno gyventojų sandėliukuose, rūsiuose, palėpėse ir laukia tokių akcijų.

Pagal grafiką paskelbtose seniūnijų aikštelėse gyventojai gali krauti stambias atliekas taip švarindami savo kiemus bei namus, tik, matyt, jų aplinką teršia ne tik stambios, bet, deja, per laiką sukauptos ne tokios stambios šiukšlės, kuriomis šios akcijos metu ir bandoma atsikratyti.

Internete buvo išplatinta nuotrauka, kaip Juodiškių kaime sporto aikštelę papuošė krūva nerūšiuotų ir tikrai ne tik stambiagabaričių šiukšlių. Į krūvą, kuri pradėjo kauptis dar nepastačius atliekų surinkimo konteinerio, pradžioje buvo metami seni televizoriai, kėdės, sofos, vėliau atsirado vis įvairesnių ir smulkesnių šiukšlių. Jau lapkričio 6 dieną, kai antrą kartą nuvykome į vietą, aikštelėje buvo pastatytas didžiųjų atliekų surinkimo konteineris. Jis jau buvo pilnut pilnutėlis šiukšlių, kurių, deja, su kaupu voliojosi ir aplink jį. Tądien išsiuntėme paklausimą Širvintų rajono savivaldybės administracijai klausdami, ar akcija tinkamai organizuojama bei įgyvendinama. Jau kitą, lapkričio 7, dieną gavome atsakymą iš Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus su nuotrauka, kurioje Juodiškių kaime tik prieš dieną stūksojusios didžiulės įvairių atliekų krūvos kaip nebūta. Galima tik pasidžiaugti už tokį operatyvumą, bet visgi kyla klausimas, o kur seniūno S. Bankausko akys? Ar jos mato kitaip nei faktą nufotografavę gyventojai, ar dviejų seniūnijų darbus jau nepajėgia aprėpti?

Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus rašte teigiama, kad aplinką bjauroja patys gyventojai. Nepaisydami taisyklių, ją teršia. Didžiųjų atliekų surinkimo akcija suteikė gyventojams, negalintiems pristatyti didžiųjų atliekų į Širvintų r. didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelę, esančią Šniponių kaime, tinkamai atsikratyti šiomis atliekomis. Šios akcijos metu į aikšteles galima vežti senus baldus, namų ūkio santechnikos įrenginius, senus langus, duris, dujines virykles, kitus didelius namų apyvokos daiktus. Apie tai informacija buvo paviešinta skelbimuose internete, seniūnijų skelbimų lentose bei atliekų surinkimo vietose.

„Atliekoms surinkti buvo pastatyti specialūs konteineriai. Gyventojų užfiksuotose nuotraukose Juodiškių kaime matyti, kad gyventojai į didžiųjų atliekų konteinerį suvertė daug neleistinų atliekų: automobilių ardymo detalių, padangų, pavojingų atliekų, plastiko, buitinių atliekų, netgi supuvusių daržovių. Tenka tik apgailestauti, kad žmonės taip neatsakingai žiūri į atliekų tvarkymą. Patys priverčia atliekų, patys viešina nuotraukas. Visuomenė pati turėtų būti suinteresuota kurti saugią ir švarią aplinką, saugią kaimynystę. Ši akcija – viena iš pagalbos gyventojams priemonių. Atliekų vežėjas jau surinko ir visas aikštelėje suverstas atliekas. Tačiau norime atkreipti dėmesį, kad, pasibaigus akcijai, visi pažeidėjai, netinkamai išmetantys atliekas, bus baudžiami teisės aktų nustatyta tvarka,“ – rašoma Širvintų rajono savivaldybės atsakyme.

Musninkų seniūnijoje taip pat yra vieta, kuri, gyventojų bei pravažiuojančiųjų teigimu, neaišku kam skirta. Gyventojai, matydami krūvas išmestų toje vietoje senų automobilių padangų, teiravosi redakcijos, ar ir jie ten gali atsikratyti savosiomis automobilių padangomis. Juk kaip tik pats automobilio „batų“ keitimo metas.

Širvintų rajono savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos ir aplinkosaugos skyriaus teigimu, Musninkuose padangos kaupiamos patvirtintoje didžiųjų atliekų aikštelėje, seniūnijai priklausančioje teritorijoje. Ten saugomos surinktos pamiškėse ir pakelėse bešeimininkės padangos iki tol, kol jos bus išvežtos utilizuoti. Į šią aikštelę gyventojai savo padangų vežti negali, jie kasmet 5 automobilių padangas gali nemokamai priduoti Šniponių k. esančioje atliekų surinkimo aikštelėje. Šalia aikštelės yra skelbimas, kad ji skirta didžiosioms atliekoms ir tik akcijos vykdymo metu. Gyventojai ne vieną dešimtmetį šviečiami, kaip reikia rūšiuoti atliekas, kad jų negalima mesti kur pakliūva. Pastebima tendencija, kad žmonės dažnai atliekas atveža naktimis, nepaisydami jokių reikalavimų ir taisyklių.

Paklausus, kada šios padangos bus iš aikštelės išvežtos, Savivaldybė atsakė, kad padangos išvežamos gavus finansavimą iš Aplinkos ministerijos. 2018 m. šiai priemonei finansavimo iš viso negauta.

Savivaldybės administracija šiuo atveju yra teisi, visgi netvarkos viešinimas yra ne toks svarbus kaip pačių gyventojų sąmoningumas ir pastangos tos netvarkos nepridaryti. O UAB „VSA Vilnius“ jau anksčiau yra pasižadėjusi, kad išveš iš gyventojų ne tik konteinerių turinį, bet ir šalia konteinerio pastatytą maišą. Jei tokių papildomų maišų pasirodys daugiau nei tikėtasi, gal šiukšlių išvežimo tankį kaimuose teks visgi ir padidinti.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*