Naujausios žinios

Vaikų aikštelių saugumas

Straipsnis buvo išspausdintas  rugsėjo 13 d. laikraščio „Širvis“ 36-ame šių metų numeryje.

Dar praėjusią savaitę Sveikatos apsaugos ministerija išplatino pranešimą spaudai. Jame buvo teigiama, kad nuo liepos įsigaliojo nauji reikalavimai vaikų žaidimų aikštelių saugumui, kurie patvirtinti prieš dvejus metus, tačiau jų įsigaliojimas buvo atidėtas, siekiant palengvinti pasiruošimą savivaldybėms ir vaikų žaidimų aikštelių savininkams šias naujoves įgyvendinti. Tad nuo šiol ne rečiau kaip kartą per metus turi būti vykdoma žaidimų aikštelių bei žaidimų patalpų kontrolė ir užtikrinama, kad jos atitiktų keliamus aukščiausius saugos reikalavimus.

Ministerijos teigimu, aikštelių saugumas svarbus tam, kad sumažintų nelaimingų atsitikimų ir traumų atvejus bei užtikrintų, kad aikštelės ir erdvės, kuriose žaidžia vaikai, būtų saugios, atitiktų šiuolaikinius saugumo reikalavimus. Užsienio šalyse tokia praktika yra įprasta, tad tai nėra naujiena ir nuo to negali atsilikti Lietuva. Juolab, kad šiuo atveju svarbiausias tikslas yra užtikrinti mažųjų piliečių – vaikų – saugumą ir gerovę.

„Visuotinai pripažinta vaikų sužalojimų prevencijos priemonė – užtikrinimas, kad vaikų žaidimų aikštelių įranga ir danga atitiktų saugos standartų reikalavimus. Tad vaikams žaisti skirtos vietos turi būti įrengtos saugiai, o jose žaidžiantys vaikai turi būti apsaugoti nuo grėsmių susižeisti,“ – sako viceministrė A. Bilotienė Motiejūnienė.

Ne kartą visuomenėje pasigirsta replikų, kad mes daugeliuose rodiklių aplenkiame Latviją. Tačiau tenka pripažinti, kad būtent vaikų žaidimų aikštelių saugumo klausimu ženkliai atsiliekame. Šiemet teko aplankyti ne vieną viešą ir nemokamą vaikų žaidimų aikštelę Latvijoje ir apie viską apgalvotas jos įrengimas tiesiog stebino. Vaikų žaidimų aiktelėje įrengimai išdėstyti pakankamai dideliu atstumu vienas nuo kito, galimai tam, kad mažieji turėtų erdvės pabėgioti. Dar vienas puikus dalykas – tai smūgius silpninanti danga visoje aikštelėje, o ne tik supynių bei čiuožyklų vietose, kaip tenka stebėti mūsų rajone.

Jau ne kartą „Širvio“ redakcija sulaukė skaitytojų žinučių apie tai, kad taip mėgiamą vaikų žaidimų aikštelę po Savivaldybės langais reikia patobulinti. Pirmiausia po supynėmis, laipynėmis bei čiuožyklomis šią vasarą nuolatos telkšo balos. Ir jos yra nemalonios ne vien dėl suteptų drabužių bei avalynės, numindžiotos žolės vietose susidariusi purvynė yra slidi. Vadinasi, ir nesaugi. Ne kartą supdami vienas kitą vaikai paslydo ir nukrito. Kartą nedaug trūko iki nelaimės, nes krisdamas vienas vaikas į geležines supynes susitrenkė galvą. Tą kartą apsieita su gumbu, bet ar esame užtikrinti, kad taip visada bus?

Skaitytoja „Širvio“ facebook paskyroje parašė:

„Reikėtų patikrint Kalnalaukio g. medinę naująją aikštelę. Ji visa sulaužyta, supynės nesaugios, nuo stogelio tuoj viena lenta ant galvos kam nukris. Išmontuoti ją reikia. Kas stato medinę aikštelę prie daugiabučių? Nesąmonė. Pirmą dieną jau sulaužė paaugliai užlipę ant čiuožyklos.“

Norėdama išsiaiškinti, kas atsakingas už vaikų žaidimų aikštelių priežiūrą, „Širvio“ redakcija kreipėsi į Širvintų rajono savivaldybę. Kuri netruko atsakyti, kad už vaikų žaidimų aikštelių priežiūrą ir jų saugumą Širvintų rajono savivaldybėje atsakingas UAB Širvintų komunalinis ūkis, kurį valdo pati Savivaldybė. Pasak Savivaldybės, vaikų aikštelių įrengimai ir jų rangovai parenkami vadovaujantis Viešųjų pirkimų įstatymu ir susijusiais teisės aktais ir aikštelės perkamos bei įrengiamos daugiabučių kiemuose iš Savivaldybės biudžeto ir rėmėjų lėšų. Aikštelių remontui, priežiūrai, atnaujinimui ar tobulinimui Savivaldybė yra numačiusi lėšas, bet tuomet lieka neaišku, kodėl jos neremontuojamos. Minimos Kalnalaukio gatvėje įrengtos aikštelės pirkimus atliko mūsų Savivaldybės administracija, bet atsakomybės už šios aikštelės, beje kaip ir visų kitų, saugumą kratosi ir kelis kartus pakartoja, kad aikštelių priežiūrą vykdo UAB Širvintų komunalinis ūkis, o už vaikų saugumą (beje, ir už elgesį) yra tiesiogiai atsakingi jų tėvai ar globėjai. Susidaro įspūdis, kad aištelės įrengtos tik akims pamaloninti, nes, jei tėvai ar globėjai bent kiek abejoja vaikų žaidimų aikštelių saugumu, turėtų jų vengti ir neleisti jose žaisti.

Tuomet kam skirti Sveikatos apsaugos ministerijos teiginiai: „…siekiant užtikrinti veikiančių vaikų žaidimų aikštelių saugą, higienos norma įtvirtinta vaikų žaidimų aikštelių eksploatuotojų, savininkų pareiga vykdyti jų techninę priežiūrą.“ Tikriausiai šie ministerijos teiginiai galioja visai Lietuvai, bet ne Širvintoms.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*