Naujausios žinios

Būti ar nebūti Širvintų miesto seniūnijai

Laura Kirtiklienė

Spalio 27 d. „Širvio“ redakcija suorganizavo atvirą diskusiją Širvintų rajono savivaldybės tarybos politikams dėl Širvintų miesto seniūnijos steigimo. Į diskusiją buvo kviečiami visi partijų atstovai, dirbantys Taryboje, tačiau dalyvavo tik socialdemokratų partijos atstovas Andrius Jozonis, Lietuvos laisvės sąjungos (liberalų) narys Kęstutis Pakalnis ir Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos atstovas Vytas Šimonėlis. Diskusiją vedė Kupiškio rajono laikraščio „Kupiškėnų mintys“ direktorė-redaktorė Nida Šulcienė. Po diskusijos paaiškėjo keletas faktų: iniciatyvą steigti seniūniją parodė ne patys gyventojai, o valdančioji dauguma Taryboje; pasirinktas balsavimo būdas kelia abejonių; opozicijos Tarybos nariai nėra informuojami apie tolimesnius seniūnijos steigimo planus ir su jais nesitariama; neaišku, kiek kainuos seniūnijos įsteigimas, kokia bus jos struktūra, kokias funkcijas atliks; sumanymai įgyvendinami nenuosekliai.

Mielieji skaitytojai, kviečiame sužinoti politikų nuomonę diskusijos klausimu:

Nida Šulcienė: Visai neseniai buvo atlikta apklausa ir nuspręsta, kad Širvintoms reikia miesto seniūnijos. Gyventojų lyg ir mažėja, tačiau apklausos duomenimis 95 proc. gyventojų pasisakė „Už“, kad būtų Širvintų miesto seniūnija. Kokia jūsų nuomonė šiuo klausimu. Kaip Jūs įsivaizduojate, iš kokių lėšų tai būtų steigiama? Gal patys jau pamąstėte, paskaičiavote, kiek kainuotų? Ar būtų naudinga? Juo labiau, kad gyventojai ėjo į Savivaldybę, gavo tokias pačias paslaugas. Jeigu būtų įkurta Širvintų miesto seniūnija, kokių funkcijų galėtų atsisakyti Savivaldybė. Koks tas santykis tada būtų?

Kęstutis Pakalnis: Reiktų pardėti nuosekliai – nuo balsavimo. Mano giminėje nemažai žmonių, platus ir draugų ratas, tačiau nė vienas nebalsavo. Kaip jie pasirinko tą balsavimą? Aš nežinau. Aš nebalsavau.

Mano nuomone, tą funkciją [Širvintų miesto seniūnijos – red. pastaba] atliko Komunalinis ūkis. Aš nieko nesakau. Jeigu yra pilnai lėšų pastatyti dar vieną pagalbininką miestui, visai būtų neblogai. Vėl gi reikia žiūrėti į prioritetus, reikia žiūrėti į finansus, reikia žiūrėti į biudžetus. Ar tikrai funkcijos, kurias atlieka Komunalinis ūkis, nesidubliuos su seniūnija. Aš giliai įsitikinęs, kad taip ir bus. Būtent tokiam miesteliui reikia pasirinkti: ar mes pasiliekame Komunalinį ūkį, kuris dar šiandien aptarnauja miestą. Galbūt Komunalinio ūkio funkcijas reikia keisti, kažkiek perduoti seniūnijai, kad seniūnijoje atliktų darbą. Bet ne tas funkcijas, kurias galėtų atlikti Komunalinis ūkis.

Nida Šulcienė: O kaip paslaugų sritis, socialiniai darbuotojai, visa kita infrastruktūra, tai kas priklauso seniūnijai?

Kęstutis Pakalnis: Nereikia kurti seniūnijos tam, kad atliktų socialinės darbuotojos savo funkcijas. Užtenka tik vieno kabineto, nes visos funkcijos ir nurodymai perduodami iš Socialinės paramos ir sveikatos skyriaus arba Socialinių paslaugų centro. Nemanau, kad tą funkciją turėtų atlikti [seniūnija – red. pastaba]. Tada kyla klausimas, kokią funkciją atliks Širvintų miesto seniūnija? Kas numatyta seniūnijos funkcijoms? Turbūt nuo to ir reiktų pradėti.

Nida Šulcienė: O kiek maždaug vienai seniūnijai išlaikyti reikia lėšų? Koks seniūnijos išlaikymo vidurkis.

Kęstutis Pakalnis: Priklauso nuo gyventojų skaičiaus, kokias funkcijas perduos. Seniūnija nelygi seniūnijai. Yra nustatyti kriterijai [pagal kuriuos skirsto lėšas – red. pastaba]. Priklauso nuo kelių ilgio, žvyruotų kelių, apšienaujamos teritorijos dydžio, kiek teritorijai priklauso kapinaičių. Seniūnijos funkcija yra komunalinio ūkio funkcija. Kaip ją pavadinsi, kitas klausimas.

Vytas Šimonėlis: Iš tiesų yra daug [lėšų – red. pastaba]: pastato, personalo išlaikymas. Reikia paskaičiuoti. Kaimiškoje seniūnijoje dirba: seniūnas, raštvedė, socialinis darbuotojas. Jau skaičiuokime 4–5 žmonių algas su mokesčiais. Sumelė susidarys tikrai ne 50 000 Lt [14 481 Eur – red. pastaba] su [mokesčiais – red pastaba] sodrai. Toliau, ką jiems deleguojame, ką jie dirba? Ką jie vykdo: kelių priežiūrą, kapinių priežiūrą, teritorijų priežiūrą ir taip toliau. Ir vėl susumuojame.

Įstatymiškai aš nežinau, ar buvo galima pasirinkti kitą apklausos būdą.

Andrius Jozonis: Galima. Yra trys apklausos būdai.

Vytas Šimonėlis: Aš taryboje sakiau, kad gyventojai turi pasakyti savo norą, o mes turime padėti išspręsti tą norą. Pavyzdžiui, jeigu gyventojams labai svarbi Širvintų miesto seniūnija, mes galėjome paskelbti balsavimo dieną ar ką nors panašaus, kad niekas nesibrautume į namus, kad nepastatytume žmogaus į nepatogią padėtį. Būtų davę ilgesnį laikotarpį, kad per savaitę žmonės turėtų ateiti. Lai žmonės ateina ir balsuoja laisva valia. Jeigu žmogui rūpi, kad būtų seniūnija, jis tikrai ateis ir balsuos. Ir nereikės niekam po namus vaikščioti. O dabar man primena rinkimus Baltarusijoje. Šiuo atveju yra panaši demokratija. Ji [seniūnija – red. pastaba] rajono nesugriaus. O ar bus geriau, ar ne, to aš nežinau.

Kaip minėjo mano kolega, kad [miestą – red. pastaba] dabar prižiūri Komunalinis ūkis. Kas liks iš Komunalinio ūkio artimiausiu metu, taip pat aš nežinau. Per artimiausią Tarybos posėdį [spalio 29 d. – red. pastaba] bus svarstomas eksploatacinis klausimas, bus svarstomas administravimo mokestis. (…) daug žmonių atsirado mūsų Komunaliniame ūkyje. Kadrų mums pasiuntė ukmergiškiai. Šiandien aš pasižiūrėjau spaudoje. Aš nieko prieš naująjį direktorių Joną Rinkevičių. Aš jo nepažįstu. Nesu su juo bendravęs. Aš skaičiau [spaudoje – red. pastaba], kai jis buvo atleistas birželio mėnesį iš Ukmergės butų ūkio direktoriaus pareigų išmokant jam 9 mėnesių atlyginimą. Ir jau rugpjūčio mėnesį su juo čia pasirašyta sutartis. Kiek kainavo mūsų viršininko pastūmimas į apačią, tokių duomenų aš neturiu. Pasidomėsime vėliau, kai praeis visas vajus. Bet nuo to niekam geriau nebus. Iš tikro viską apmokėsime mes [rajono gyventojai – red. pastaba] visi kartu susidėję: už visas reformas, už visus atleidimus.

Kaita yra būtina, ir direktorių taip pat. Tačiau tai daroma nuosekliai, apgalvotai, bet pas mus yra kitaip. Ukmergiškiams direktorius tiko neįtiko, bet mes pasiėmėme turbūt ne už tą pačią algą. Šitoks negeras elgesys atkeliavo iš Vilniaus miesto savivaldybės: kai keičiasi Taryba, keičiasi visų įmonių direktoriai. Nepriklausomai kaip jis dirbo: gerai ar blogai. Dabar aš matau šitas virusas yra Ukmergėje, pas mus. Bet nuo to gyventojams nebus geriau. Visus kaštus mes apsimokėsime. O dabar, kai tarifus patvirtinsime, atsiras nauja galimybė, kad administravimo paslaugas mums galės parinkti, ta prasme mes gyventojai galėsime rinktis iš kelių įmonių, bus patvirtintas maksimalus administravimo tarifas. Ir toliau galės kažkas ateiti. Aš neatmetu galimybės, kad seniūnijos kūrimas susijęs su tolimesniais planais. Kad tai yra pradžia.

Mes turime seniūnijas kaimuose. Ir aš pats kaime gyvenu. Aš džiaugiuosi, kad seniūnas gali  dirbti pagal turimas lėšas ir pinigus. Šiandien seniūno galios yra minimalios. Jeigu jis stengiasi, minimaliai kažką gali. Mes, kaip bendruomenės nariai, prisidedame prie to.

Andrius Jozonis: aš asmeniškai esu už tai, kad būtų seniūnija ir seniūnas. Teritorija, kuri turi seniūną, jaučiasi, kad turi šeimininką, ūkininką, kuris tvarko, prižiūri, iššniukštinėja kiekvieną pakampę, žiūri, kaip kas atrodo. Esu prieš apklausos būdą, kuris buvo pademonstruotas. Apklausa pasiekė mano namus. Manęs paties nebuvo, buvo mano žmona. Ten nebuvo apklausa. Pasakė, kad bus seniūnija. Pasirašė, kad tinka. Kai mes matome, kaip vyksta demokratiniai rinkimai, susipažįstame su medžiaga, kandidatais ir balsuojame. O dabar 1000 apklaustųjų – pas pažįstamus [galėjo] nueiti. Juo labiau, kad komisija sudaryta daugiausia iš valdančiųjų [Taryboje – red. pastaba] narių.

Man nepatinka, kad seniūniją nuspręsta įkurti valdančiosios daugumos. Bet mes nematome[nežinome – red. pastaba] kitų sprendimų: kokios funkcijos bus jai atiduotos, kokios funkcijos bus atimtos iš kitų juridinių vienetų: iš Komunalinio ūkio, iš pačios Savivaldybės. Vėl gi, seniūno postas bus reikalingas tam, kad patenkintų politinius interesus? Atrodys labai keistai, jei pristatysime vadovų, kurie nieko nedarys. Iš tikrųjų Komunalinis ūkis atlieka tas [seniūnijos – red. pastaba] funkcijas. Kai bus ūkinės funkcijos atiduotos seniūnijai, nereikės vidinių sandorių. Pačiai Savivaldybei bus lengviau. Šiandien mes nesame su tais dalykais supažindinti, mes jų nematome.

Diskusijos vaizdo įrašą žiūrėkite čia.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*