Naujausios žinios

Valdančiųjų spindesys ir eilinių skurdas

Renata BOREIKAITĖ

Nuotrauka iš Širvio archyvo

Šios Širvintų rajono tarybos ir  merės kadencijos pradžioje 2016 m. sausį rašėme apie išrinktųjų atlyginimus ir kaip jie keitėsi kadencijos pradžioje. Šios politinės jėgos kadencija nenumaldomai ritasi į pabaigą, ar pratęs savo diktatorišką vadovavimą kitoje, nesvarstysime. Apžvelgsime, kaip keitėsi vadovų bei kitų savivaldybės darbuotojų atlyginimai per visą šią kadenciją. Juolab, kad „Širvio“ skaitytojai paskutiniu metu intensyviai domisi, koks gi atlyginimas priklauso šiuo metu Širvintų rajoną valdančioms aukščiausias pareigas rajone užimančioms politikėms ir kiek mūsų mokesčių mokėtojams per metus kainuoja jų išlaikymas.

Pateikiame jums informaciją, kurioje Širvintų rajono savivaldybės vadovų darbo užmokestis paskaičiuotas pagal viešai prieinamą informaciją, paskelbtą tinklalapyje www. sirvintos.lt.

Širvintų rajono savivaldybės tinklalapyje galima rasti Širvintų rajono savivaldybės vadovų atlyginimus. Pateikiame jums duomenis, kaip pakito vadovų atlyginimai nuo 2014 m. iki 2015 metų IV ketvirčio.

Tik pasikeitus valdžiai, pastebėjome ir skaitytojams pateikėme ženklų vadovaujančius postus užimančių politikų atlyginimų pakilimą. Kai kuriems darbo užmokestis pakilo kone dvigubai. Jei 2014 m. IV ketv., dar vadovaujant V. Jasiukevičiui, mero atlyginimas siekė 1 337 eurus, tai jau po metų, 2015 m. IV ketv. naujai išrinktas meras gaudavo kasmėnesinį 2 418 eurų atlyginimą. Per metus jis padidėjo daugiau nei vienu tūkstančiu eurų. Per tą patį laikotarpį mero pavaduotojo atlyginimas augimu neatsiliko: jei 2014 m. IV ketv. mero pavaduotojas gaudavo 1 181 eurą, tai jau lygiai po metų, naujai išrinktoji valdžia mero pavaduotojui išlaikyti kas mėnesį skyrė 2 192 eurus. Tuo pačiu laikotarpiu administracijos direktoriaus alga didėjo ne taip ženkliai: nuo 1 472 eurų per metus naujos kadencijos vadovavimo pradžioje ji pakilo iki 1 911 eurų. O administracijos direktoriaus pavaduotojui alga net keliomis dešimtimis eurų sumažėjo. Iš 1 185 numatytų eurų, jis begaudavo 1 135 eurus. Pastebėtina ir tai, kad senosios kadencijos mero atlyginimas buvo mažesnis už administracijos direktoriaus pareigas užimančio, o jau naujoje kadencijoje mero alga tapo ženkliai didesnė nei administracijos direktoriaus.

Pateikiame lentelę, kurioje surašyti šią kadenciją mus valdančios ketveriukės atlyginimų pokyčiai nuo jos pradžios iki praėjusių metų. Pirmame stulpelyje surašyti dar senosios valdžios 2014 m. atlyginimai. Lentelės apačioje suskaičiavome, kiek gi mums, jų potencialiems darbdaviams, nevalia užmiršti, kad iš mūsų mokėtojų sumokėtų mokesčių jie išlaikomi, kainavo jų postai kiekvienais metais.

 

Kaip matote net likus trims aukščiausius postus užimančioms pareigybėms, mums jas šioje kadencijoje išlaikyti kainuoja apie 25 procentais brangiau, nei praėjusioje kadencijoje visus keturis. O kaip kito specialistų ir kitų Savivaldybės darbuotojų atlyginimai, pateikiame kitoje lentelėje.

Lentelėje surašytos ne visos Savivaldybėje esamos pareigybės. Šią kadenciją tik įžengusi valdžia, atleisdama neįtikusius darbuotojus, garsiai ir viešai deklaravo apie būtiną taupymą, bet Savivaldybėje prikurta dešimčia pareigybių daugiau, nei jų buvo deklaruota 2014 m. IV ketvirtyje, tai yra pasitraukusios valdžios kadencijoje. Skaičiai pateikti lentelėje rodo, kad taip drastiškai kaip vadovams atlyginimai nekilo niekam. Krenta į akis tik vyresniojo specialisto alga. Stebina ir tai, kad ji net didesnė už vyriausiojo specialisto. Kitų algos kito tolygiai su minimalios algos didėjimu šalyje.

Vis garsiau kalbama, kad šios kadencijos valdžia daug dirba žmogaus naudai. Puošia ir gražina miestą, tvarko gatves ir šaligatvius, įrengia aikštes bei parkus. Visa tai puiku, bet tai tik teritorijos. Ar gerėja paties gyventojo gyvenimas iš gražėjančio miesto nenuspręsi. Ar žmonėms rajone gyventi geriau, gali atspindėti darbo ir nedarbo lygio pokyčiai bei dirbančiųjų  skaičius. Juk žmogus laimingas tada, kai turi ne tik žaidimų, bet ir duonos, o duonos kol kas mūsų rajone visiems gyventojams veltui niekas nedalina.

Štai 2015 m. Širvintų rajone darbu buvo užsiėmę 7,1 tūkstančių gyventojų, o 2017 m. jau tik 6,4 tūkstančiai širvintiškių turėjo darbą. Darbo biržos statistikos duomenimis 2016 m rugpjūtį įregistruota 117 bedarbių, o jau po metų 2017 m. tą patį mėnesį mūsų rajone įregistruoti 274 bedarbiai,

2018 m. tą patį mėnesį vėl įregistruota 113 bedarbių. Socialinių pašalpų gavėjų 2015 m. Širvintų rajone gyventojų skaičius pagal Socialinės apsaugos ir darbo ministeriją buvo 16 336, iš jų socialines pašalpas gaunančių 526 gyventojai, tai sudarė 3,2 procento.

2018 m. gyventojų likę tik 15 563, o pašalpų gavėjų sausio–rugsėjo mėn. per mėnesį Socialinės apsaugos ir darbo ministerija nurodė 333, tai yra 2,14 proc. o Būsto šildymo išlaidų ir išlaidų vandeniui kompensacijomis minimais mėnesiais pasinaudojo vidutiniškai per mėnesį 771 gyventojas.

Širvintų rajono savivaldybės administracijos teigimu, 2018 m. Širvintų rajone buvo 4 187 socialinių pašalpų gavėjų. Socialinei paramai nepasiturintiems gyventojams finansuoti praėjusiais metais neva turėjo 633 600 Eur. Ir iš jų panaudota 444 530 Eur. Sutaupytus 189 070 eurų planuojama pagal patvirtintus teisės aktus kitoms socialinėms reikmėms (socialinei pagalbai namuose, ilgalaikei socialinei globai, būsto pritaikymui neįgaliesiems, senelių globos namų paslaugoms, dienos socialinei globai, vienkartinėms socialinėms išmokoms, socialinio būsto remontui).

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*