Naujausios žinios

Valdžia atėjo ir spynas pakabino

Andželika Bagočiūnienė

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų kovo 16 d. laikraščio „Širvis“  11-ame numeryje.

Seimas, atsižvelgdamas į siekį stiprinti vietos savivaldą kaip pilietinės visuomenės formavimo pamatą, vertindamas vietos bendruomenių pilietiškumą ir veiklumą kaip svarbiausią prielaidą vietos ekonominei, socialinei ir kultūrinei plėtrai, 2016 metus paskelbė Vietos bendruomenių metais. Šie metai taip pat paskelbti bibliotekų metais. Deja, mūsų rajone spynos kabinamos ne tik ant bibliotekos durų, bet ir bendruomenės poreikiams pritaikytų pastatų. Opozicijos susitikime vasario 18 dieną drąsiai savo nuogąstavimus bei nusivylimus naująja valdžia išsakė Šiaulių kaimo bendruomenės pirmininkė Ieva Pumputienė. Kalbiname I. Pumputienę ir klausiame, ar pasikeitė padėtis po opozicijos susirinkimo su gyventojais, juk pasisakymą tiesiogiai išklausė dauguma dalyvavusių Širvintų rajono savivaldybės tarybos narių.

„Šiaulių kaimo bendruomenė susikūrė 2004 metų kovo pradžioje ir veikė sėkmingai tol, kol turėjo kur susirinkti. Kai pastatas Šiaulių kaime tapo avarinės būklės, bendruomenės veikla apmirė. 2015 metų sausio mėnesį buvo sprendžiama anuliuoti bendruomenę, bet tada sustojo jauni aktyvūs žmonės ir nusprendė tęsti bendruomenės veiklą. Mes nusprendėme, kad mums reikalinga bendruomenė ir tuomet išsirinkome naują tarybą ir pradėjome aktyviai veikti. – pasakoja Ieva Pumputienė – Pirmasis mūsų renginys buvo Užgavėnės. Jis pavyko puikiai ir tuomet sekė renginys po renginio, užsiėmimas po užsiėmimo. Tik noriu pabrėžti, kad viską vykdėme, nes turėjome vietą, kur rinktis. Renovuotame pastate 2015 m. kovą pradėjo veikti biblioteka ir pastatas buvo naudojamas pagal bendruomenės, kaimo žmonių poreikius. Labai didelį darbą padarė pastate dirbantys darbuotojai: bibliotekininkė ir dabar dažnai vadinama renginių organizatorė.“

Didelis, erdvus, turintis net savo koplyčią pastatas nuo šių metų sausio 4 d. yra užrakintas. Nebeliko ten dirbančių žmonių, nutraukta bibliotekos veikla. Pasak I. Pumputienės biblioteka buvo labai svarbi susirinkimų vieta vaikams ir jaunimui, kur jie galėjo paruošti namų darbus, naudotis kompiuteriais, nemokamu internetu, bibliotekininkės klausti patarimo ir taip pat bendrauti su renginių organizatore, dalyvauti įvairiuose renginiuose ir jų ruošime. Tiek bibliotekininkė, tiek renginių organizatorė, pasak Šiaulių bendruomenės pirmininkės, neskaičiuodamos joms priklausančių darbo valandų, dirbo su atsidavimu, meile savo veiklai ir visi gyventojai tuo džiaugėsi.

„Aš labai džiaugiausi visais bendruomenės nariais. Mūsų šiuo metu net 39 bendruomenėje. Dauguma jų aktyviai dalyvauja veiklose, kiti prisideda taip, kaip gali. Mes net buvome pasišovę įkurti vaikų dienos centrą ir parašėme raštą Savivaldybei dėl prisidėjimo ir rekomendacijos. Tuomet gavome atsakymą, kad mes galime kurti vaikų dienos centrą mums pagal panaudą priklausiančiame pastatėlyje – katilinėje. Ten jokia veikla neįmanoma. Labai gaila, bet paskutinis mūsų renginys praleistas kartu su bendruomenės nariais buvo Naujųjų metų sutikimas. Su Savivaldybe pasirašėme trumpalaikės panaudos sutartį tam vakarui, labai smagiai pabuvome kartu ir jau po šito renginio mes į šį pastatą nebeįeiname. – toliau dėstė I. Pumputienė – „Dabar kalbama, kad bendruomenė kaip organizacija nori sau to naujo pastato. Ne, mes norime kultūros, norime bibliotekos arba norime bet ko, kas leistų kaimo gyventojams kuo nors užsiimti. Mūsų biblioteka visuomet buvo pilna, dabar jos nėra. Mokiniai grįžę iš mokyklos bėgdavo į tą pastatą, įsijungdavo muziką, šokdavo ar dainuodavo. Su jais buvo užsiimama. Šiame pastate buvo kaimo žmonių susibūrimo vieta. Dabar jokio darbuotojo pastate nėra ir jokios veiklos nėra. Kodėl reikėjo panaikinti etatus? Kaip galima užrakinti pastatą ir jame nieko neveikti? Šito negaliu suprasti.“

Pasak I. Pumputienės, viso pastato bendruomenė išlaikyti savo jėgomis negalėtų. Kaimo gyventojai žino, kad pastatas renovuotas Europos Sąjungos lėšomis, jis yra pritaikytas bendruomenės plačiąja prasme poreikiams ir Savivaldybė yra įsipareigojusi šį pastatą naudoti penkerius metus bendruomenės poreikiams. Bendruomenė nori veikti, deja šiuo metu neturi kur rinktis. Katilinė yra labai prastos būklės: nėra šildymo, sanitarinių mazgų, yra visiškai nepritaikyta žmonių lankymuisi. Reikalingos didelės investicijos šį pastatą padaryti tinkamą žmonių susibūrimams. Suprantama, jauna bendruomenė tokių lėšų neturi.

„Ne kartą ir ne du kreipėmės į Savivaldybę raštu per pirmą langelį. Į mūsų raštus Savivaldybė neatsako. Anksčiau mes pasirašydavome trumpalaikės panaudos sutartį su viešąja biblioteka ir galėjome pastate organizuoti kaimo žmonėms naudingas veiklas. Ta pačia tvarka mes kreipėmės į Savivaldybę ir po to, kai pastatas liko nenaudojamas. Pastebėjome, kad į mūsų raštus niekas nereaguoja. Kai paskambinome pasiteirauti, buvo sakoma, kad raštas negautas, kad niekas nieko nežino. Tada siuntėme laiškus Administracijos direktorei, gavome elektroninius atsakymus, kad laiškai pristatyti, bet direktorė aiškino, kad jų negavo. Tuomet ji pasiūlė siųsti per sekretorę ir pažadėta, kad skubos tvarka prašymai bus apsvarstyti. Kaip pastebėjome – nuo sausio mėnesio iki šiol vis dar skubama. Siuntėme sekretorei – ir nieko. Buvome susiplanavę renginius, kraujo donorystės dieną ir į pastatą nebuvome įleisti. Buvo pasakyta, kad pastate išjungtas šildymas, kuris yra geoterminis. Mums teigiama, kad mes pastatą turime ir nesuprantama, ko mes vis nepatenkinti – tai katilinė, o ten rinktis sąlygų nėra. – teigė Šiaulių kaimo bendruomenės pirmininkė I. Pumputienė. – Kaip bendruomenė mes negalime veikti pilnavertiškai, negalime susiplanuoti savo veiklų ir negalime įgyvendinti susiplanuotų veiklų dėl to, kad mes neturime patalpų, neturime kur rinktis, nes mums priklausanti katilinė griūna, ji nesaugi. Jei negautume patalpų laikinam naudojimuisi, greičiausiai mūsų veikla nutrūks.“

Širvintų rajono savivaldybė susidariusios situacijos nekomentuoja. Į klausimus dėl kokios priežasties neleidžiama vykdyti veiklų pastate atsakė, kad su rajono bendruomenių primininkais bendraujama tiesiogiai. Vėliau atsakė, kad kultūros renginiai vyksta Jauniūnų filiale, registruoto Viešosios bibliotekos filialo Šiaulių kaime nėra, o Šiaulių kaimo renovuotame pastate vyksta Šv. Mišios.

Šiaulių k. bendruomenės pirmininkė I. Pumputienė paneigė tokį Savivaldybės atsakymą ir patikino, kad su ja niekas iki šiol nesusisiekė, Šv. Mišios vyksta tik vieną kartą per savaitę, sekmadieniais, vieną valandą. Šiaulių kaimo seniūnaitė Sonata Balevičienė taip pat išsakė savo nuomonę. „Džiaugiuosi veikliais ir atkakliais valdžios atstovais, tačiau tenka apgailestauti, jog Savivaldybės administracija bijo net savo šešėlio. Tokios baimės sklando ir seniūnijoje. Tokias išvadas leidžia daryti elementarūs veiksmai, pavyzdžiui, kad ir 2016-03-09 vykstant Nacionalinės mokėjimo agentūros vizitui kartu su Jauniūnų seniūnijos bei Širvintų rajono savivaldybės atstovais į uždarytą Šiaulių kaimo renovuotą pastatą, man, kaip seniūnaitei nebuvo leista dalyvauti. Nepaaiškinta nei dėl kokių priežasčių esu nepageidaujama, nesuteikta informacija, kada planuojamas vizitas. Nors manau, kad daugelyje situacijų tikrai surastume bendrus sprendimus tiek su seniūnija, tiek su Savivaldybe, jei bent kiek noro būtų bendrauti su mumis.“ – kalbėjo seniūnaitė S. Balevičienė.

Prisiimtų įsipareigojimų kontrolę vykdo Nacionalinė mokėjimo agentūra. Susiklosčiusią situacija NMA komentuoja taip: Projekto „Buvusio Bartkuškio pagrindinės mokyklos Šiaulių pradinio ugdymo skyriaus patalpų pritaikymas bendruomenės poreikiams“ tikslas – sukurti patrauklią gyvenamąją aplinką Šiaulių kaime, pritaikant nenaudojamas buvusio Bartkuškio pagrindinės mokyklos Šiaulių pradinio ugdymo skyriaus patalpas bendruomenės poreikiams.Savivaldybė, kaip projekto vykdytoja, privalo užtikrinti tinkamą projekto įgyvendinimą bei prisiimtų įsipareigojimų vykdymą.

Šiuo metu gauta informacija, kaip bus užtikrintas projekto tęstinumas ir racionalus už projekto lėšas įsigyto turto panaudojimas – prašoma leisti patikėjimo teise perduoti turtą Širvintų rajono kultūros centrui.

Atsižvelgiant į gautą pranešimą, Nacionalinė mokėjimo agentūra jau atliko projekto patikrą. Išnagrinėjus patikros rezultatus, bus priimtas sprendimas dėl tolesnių veiksmų atlikimo bei užfiksavus pažeidimą gali būti taikomos sankcijos.

1 Comment on Valdžia atėjo ir spynas pakabino

  1. Merė ir jos prielipai – ne pasaulio bamba, yra gi ir aukštesnių instancijų. Prašykite pagalbos pas seimo narę r. Tamošiūnienę arba kreiptis į NMA ir visur kitur FNTT, STT kiek galima tyčiotis iš bendruomenės ir jos darbščių, kūrybingų žmonių. Kai Pinskuvienė savo pinigais suremontuos nors vieną tualetą tada galės pasikabinti spyną, pastatyti apsaugą ir įdarbinti be konkurso kasininkę. Nenusileiskite žmonės šitai švaistūnei ir jos neprotingiems sprendimams.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*