Naujausios žinios

Vida Dambrauskienė: „Džiaugiuosi kiekvienu mylinčiu muziką ir dainą“

Janina Pukienė

Straipsnis buvo išspausdintas  sausio 18 d. laikraščio „Širvis“ 3-ame šių metų numeryje.

Širvintų Kultūros centro Čiobiškio filialo vedėja Vida Dambrauskienė linksmai pasakoja esanti grynakraujė šio krašto dukra. „Gimiau ir augau Virvyčių kaime, vyrą radau Pamusiuose, gyvenu Lapeliuose ir jau aštuonerius metus dirbu Čiobiškyje. Net ir mokslams išvažiavus nebuvau. Vos baigus Musninkų vidurinę, tuometinis Virvyčių kolūkio pirmininkas V. Bieliauskas prikalbino ateiti į Lapelių kultūros namus. 1980 metais pradėjau dirbti čia meno vadove ir niekur nebeišėjau. Neakivaizdžiai baigiau Vilniaus kultūros mokyklą, taigi tapau diplomuota specialiste. Tik augindama vaikus, atitrūkau nuo darbo,“ – šypsosi Vida.

Moteris pasakoja, kad Lapelių kultūros namuose veikla virte virė. Kai ji pradėjo dirbti, Kultūros namuose direktoriavo Ona Večerinskienė. Ji vadovavo pagyvenusių žmonių šokių kolektyvui, bei agitmeninei brigadai „Botagas“. Jaunesni skaitytojai gal nelabai ir žino, kas ta agitmeninė brigada, nes šiandien tokių jau nėra. Dabar tokie kolektyvai vadinami humoro grupėmis. Ir anksčiau, ir dabar geras humoras žiūrovų yra mėgstamas, tik šiandien rajone tokių kolektyvų nesigirdi.

Jaunoji meno vadovė Vida Lapeliuose subūrė moterų ir mišrų vokalinius ansamblius bei jaunimo liaudies šokių kolektyvą. „Šiandien šokių kolektyvams vadovauja diplomuoti choreografai, – pasakoja ji. – O prieš trisdešimt metų jų nebuvo, sukomės patys. Būdavo, sukviečia mus į seminarą, parodo žingsnelius ir mes vietoje pagal tuos pavyzdžius dirbam. Taip ir Dainų šventėms kolektyvus paruošdavom.“

Ypatingai Vida džiaugiasi ir didžiuojasi turėjusi Lapeliuose folklorinį ansamblį, kuriame dalyvavo ir seneliai, ir anūkai. „Dar būdama paauglė žavėjausi Pigonių kaimo etnografiniu ansambliu, – pasakoja V. Dambrauskienė. – Man taip patiko jų dainos – lyriškos, švelnios. Esu užrašinėjusi Pamusių kaime gyvenusios liaudies dainų atlikėjos Stasės Kareckienės dainas. Jos daug liūdnesnės, nei atliekamos Pigonių moterų. Gal todėl, kad Stasė yra kilusi iš Avižonių kaimo, matyt, to krašto dainos kitokios.“

Žavėjimasis pigoniškių kolektyvu ir tapo akstinu suburti folklorinį ansamblį Lapeliuose. Kai Pigonių ansamblio dalyvių gretos praretėjo ir jos nustojo koncertuoti, Vida ėmėsi iniciatyvos burti naują kolektyvą. Lapeliuose dainingų žmonių netrūko, prisijungė ir pigoniškės. Moksleivių prikalbinom, dalyvavo kai kas šeimomis: vaikai, tėvai ir seneliai kartu dainavo ir šoko. Ir pati vadovė Vida kartu su dukromis Laura ir Giedre dainas traukė. „Dukros myli muziką, – didžiuodamasi sako Vida. – Tik mūsų šeimos vyrai nedainingi: nei vyras Vytautas, nei sūnus Tomas nesileido įtraukiami į šią veiklą.

Kultūros centro filialas Lapeliuose nustojo gyvuoti 2005 m. po to, kai gaisras nusiaubė patalpas. Vidai Dambrauskienei pasiūlė vadovauti Čiobiškio filialui ir, ilgai negalvojusi, ji sutiko. Jau aštuonerius metus ji dirba čia, vadovauja kaimo kapelai bei folkloro kolektyvui „Liepelė“, kuris yra buvusio Lapelių folklorinio ansamblio veiklos tęsėjas.

Energingoji Vida yra kultūrinio gyvenimo Čiobiškyje variklis. Ji vardina tradicinius renginius: seniūnijos diena, Užgavėnių šventė, Atvelykio koncertas „Romantiškasis pavasaris“, Motinos dienos šventė, vasaros palydos Čiobiškio šile… Viskam ieškoma naujų formų ir idėjų. Užgavėnes šiemet planuoja lauke, su laužais ir blynais. Motinos kasmet yra pagerbiamos Čiobiškio bažnyčioje, po šv. Mišių. Vasaros palydėtuvės paprastai vykdavo Čiobiškio šile, o šiemet jos buvo dvare, su kurio šeimininke Eugenija Vagnoriene irgi bendradarbiaujama.

„Dabar intensyviai ruošiamės seniūnijų dienoms. Pas mus šventė vyks vasario 19 dieną. Kviečiame atvykti, – šypsosi Vida. – Dalyvaus ne tik visi filialo kolektyvai: „Liepelė“, kaimo kapela, moterų ansamblis „Lyra“ bei moterų duetas. Prisijungs ir Lapelių bendruomenės kolektyvai: linijinių šokių bei jaunimo šokių grupė „Desso“. Dalyvaus ir Čiobiškio pagrindinės mokyklos mokytojų ansamblis bei mokinių kolektyvai. Bus smagu!“ Žinoma, nuskambės ir Čiobiškio himnas, kurio muzikos autorė yra V. Dambrauskienė.

Vida, paklausta, kas jai padeda organizuoti renginius, su kuo drauge dirba, džiaugėsi, kad seniūnijoje yra veiklios ir aktyvios bendruomenės. „Tiek Lapelių bendruomenės pirmininkė Daiva Drazdauskienė, tiek Čiobiškio – Vita Tamoševičiūtė, ne tik padeda organizuoti renginius, bet ir pačios siūlo idėjas, organizuoja kažką savo. Nuo to visiems geriau. O svarbiausia mano bendražygė, padėjėja ir palaikytoja yra filialo meno vadovė Inga Strakauskienė. Tai tikra barbė devyndarbė, entuziazmo ir energijos jai galima tik pavydėti. Ji spėja dirbti Čiobiškio parduotuvėje, vadovauti moterų ansambliui bei duetui Kultūros centro filiale, vargonuoti Čiobiškio bei Gelvonų bažnyčiose. Turint omeny, kad ji yra keturių vaikų mama, nesuvokiama, kaip ji viską suspėja. Džiaugiuosi, kad likimas suvedė su tokiu žmogumi,“ – didžiuodamasi savo pagalbininkėmis, kalbėjo Vida.

Čiobiškyje yra įsteigtos kelios bendruomenės, pasidarė įdomu, kam priklauso pati Vida. „Abiems, – nusijuokia Vida. – Mes, kai reikia, draugiškai dalinamės nariais, taip ir kraštiečiais. Štai žinomas fotografas Jonas Lučiūnas, kurio gimtinė Pamusių kaimas, nepamiršta savo krašto, dažnai čia svečiuojasi. Jis dalyvauja Čiobiškio, Lapelių bei Musninkų „Spindulio“ bendruomenių renginiuose, visur yra laukiamas, mėgiamas ir pristatomas kaip kraštietis. Tokių yra ir daugiau. Tad ir mes patys – kokiai bendruomenei esi reikalingesnis, ten ir būni tuo momentu. Taip yra ir taip turi būti.“

Pokalbio pabaigoje Vida Dambrauskienė paatviravo: „Džiaugiuosi, kad gyvenu Čiobiškio krašte, kad jo nepalikau. Gana to, kad vaikus išleidau toliau. Giedrė ir Tomas gyvena Vilniuje, o Laura – Airijoje. Tikiuosi, jie dovanos man anūkų, jiems skiepysim meilę tėvų ir senelių gimtajam kraštui.“

Tad Jums, brangioji Vida, linkime ne tik puoselėti kultūros barus, bet ir įskiepyti patriotiškumą savo vaikaičiams.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*