Naujausios žinios

Vieni vaikai automobilyje. Galima ar negalima

„Širvio“ informacija

Asociatyvi nuotrauka. Šaltinis: www.tavovaikas.lt

Daugeliui teko ne kartą girdėti apie nelaimes, nutinkančias mažiems vaikams, paliktiems automobilyje be vyresniųjų priežiūros. Ši situacija ypatingai aktuali karantino metu, kai sudėtinga surasti, kas galėtų pasirūpinti vaikais.

Uždarytą transporto priemonę, palikus saulės atokaitoje, kai lauko temperatūra siekia +24 laipsnius Celsijaus, per pusvalandį automobilis įkaista iki +40 laipsnių, o po valandos temperatūra viduje pasiekia +50 ir daugiau. Dar karštesnėmis dienomis automobilio temperatūra 10 ar 15 laipsnių pakyla per ketvirtį valandos. Tamsios spalvos automobiliai su tamsiu salonu įkaista dar greičiau.

Pavojus vaikams perkaisti automobilyje yra daug didesnis nei suaugusiems, nes jų termoreguliacinė sistema nėra iki galo susiformavusi.

Mažylių perkaitimo automobilyje didžiausias nelaimių skaičius prieš septynerius metus buvo stebimas JAV, bet yra pasitaikę tokio pobūdžio nelaimės atvejų ir Europoje. Prieš dvejus metus Lietuvoje plačiai nuskambėjo istorija, kai dvi moterys iškvietė policiją, pastebėjusios, kad porelė vaikų 30 laipsnių karštyje automobilyje prabuvo ilgiau kaip pusvalandį ir jų elgesys kėlė abejonių dėl mažųjų saugumo.

Verta paminėti, kad automobilyje vieniems paliktiems vaikams pavojus gresia ne tik karštomis vasaros ar šaltomis žiemos dienomis. Vieni ilgesnį laiką palikti vaikai gali susigalvoti pavojingų žaidimų: ar pajudinti pavarų svirtį, dėl ko automobilis gali pajudėti iš vietos. Tenka pripažinti, namie ar automobilyje vieniems iki 6 metų vaikams pavojai gali tykoti pačiose netikėčiausiose vietose.

Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atsakydama į redakcijos klausimus kada, kur, kuriam laikui ir kokio amžiaus vaikus palikti vienus automobilyje yra saugu; ką daryti praeiviams, kurie pastebi, kad automobilyje paliktas miegantis kūdikis ir kelias minutes niekas prie mašinos neateina; ar yra teisės aktas, kuriuo vadovaudamiesi tėvai tikrai žinotų, kad vaiką automobilyje palikti vieną galima arba negalima, teigia, kad už vaiko auklėjimą ir priežiūrą tėvai atsako bendrai ir vienodai. Nepilnamečių vaikų teisių įgyvendinimą užtikrina tėvai, kurie, atlikdami savo pareigas, turi pirmumo teisę prieš kitus asmenis.

„Lietuvos Respublikos vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatyme (toliau – VTAPĮ) numatyta, kad vaiko tėvai ar kiti vaiko atstovai pagal įstatymą pasirūpina, jog vaikas iki 6 metų, taip pat vaikas su negalia, atsižvelgiant į jo specialiuosius poreikius ir brandą, be objektyvios būtinybės neliktų be vyresnių kaip 14 metų asmenų priežiūros. Ši VTAPĮ nuostata taikoma tiek vaiką paliekant vieną namuose, tiek viešojoje erdvėje, tiek automobilyje.

Palikimu be priežiūros nelaikomas trumpalaikis (iki 15 minučių trukmės) vaiko iki 6 metų palikimas saugioje aplinkoje su 7–13 metų amžiaus asmenimis, kurie pagal savo brandą yra pajėgūs esamoje situacijoje juo pasirūpinti.

Taigi, VTAPĮ įtvirtinta 6 metų amžiaus riba, kuri laikoma pavojinga, nes dėl savo amžiaus ir nedidelės gyvenimiškos patirties vaikas gali savarankiškai nesugebėti tinkamai reaguoti tam tikrose situacijose, kai kyla pavojus jo sveikatai ar gyvybei“, – teigia Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba.

Taip pat verta paminėti, kad pastebėjus paliktą neprižiūrimą mažametį vaiką automobilyje, reikėtų nedelsiant pranešti Bendrosios pagalbos centrui telefonu 112.

Vilniaus apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus Širvintų rajone patarėjos Viktorijos Judickaitės-Abucevičienės teigimu, pranešimų apie paliktus vaikus automobiliuose, namuose ar kitose vietose, per kalendorinius metus Vaiko teisių apsaugos skyrius Širvintų rajone nėra gavęs.
„Širvio“ redakcija savo ruožtu tėvelius kviečia atsakingai ir su meile auginti savo atžalas, o iškilus sunkumams nesikuklinti prašyti pagalbos iš bendruomeniškų kaimynų ar draugų ir nerizikuoti savo vaikų saugumu. Na, o karantino metu tėvams derėtų pasidalinti atsakomybėmis ir vaikus prižiūrėti paeiliui.

1 Comment on Vieni vaikai automobilyje. Galima ar negalima

  1. Jeigu taip nustatyta įstatymu tai kodėl valstybė ar vaikų teisių darbuotojai nesukontroliuoja savo kolegių? Stebėjau nesenai atvejį kai atvažiavo atvejo vadybininkė su soc darbuotoja iš Matulaičio paliko vaika viena mašinoi ir nužigiavo i šeimą. Vaikas vienas buvo mašinoi nuo 40min iki 1h žaidė telefonu. Tai kaip čia suprast? Ar joms įstatymai negalioja?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*