Naujausios žinios

Viešųjų pirkimų specialistas – ką jis daro?

Asociatyvi nuotrauka. Šaltinis: www.pikist.com

Lietuvoje yra daugiau nei keli tūkstančiai viešųjų pirkimų specialistai, koordinatoriai, projektų rengėjai ir tas pačias, tik kitu pavadinimu žymimas pareigas užimantys žmonės. Jų darbas – itin svarbus, tačiau retai kada būna pastebimas ar įvertinamas plačioje visuomenėje. Visgi organizacijos viduje, ypač nuo viešųjų pirkimų laimėjimo priklausomose įmonėse tokie specialistai yra, nepabijokime to termino „aukso vertės“. Svarbiausia jų užduotis – organizuoti ir kuruoti pasiūlymų bei tiekimo dokumentų rengimą.

Kokios pagrindinės šio specialisto užduotys?

Priklausomai nuo to ar specialistas vadovauja komandai ar yra jos narys, skiriasi jų atliekamos pareigos. Dažniausiai viešųjų pirkimų departamente arba komandoje būna projektų vadovas ir keli jam pavaldūs darbuotojai. Taip pat gali būti, kad įmonėje yra net keli viešųjų pirkimų projektų vadovai, iš kurių kiekvienas(-a) vadovauja savo komandai.

Projektų vadovas kuruoja savo komandos veiklą taip, kad galėtų parengti kuo sėkmingesnius pasiūlymus pirkėjams. Skirtumas tarp efektyvaus ir neefektyvaus veiklos koordinavimo gali siekti kelis milijonus eurų kasmet. Jeigu specialistas vadovauja komandai, jam būtina turėti patirties ir rinkos subtilybių išmanymo derinį. Be to, toks žmogus turi būti talentingas vadybininkas, mat, būtina koordinuoti komandos veiklą. Reikia greitai perprasti stipriąsias ir silpnąsias komandos narių vietas, tinkamai deleguoti užduotis, mąstyti apie kuo efektyvesnį resursų panaudojimą. Negana to, reikia laikytis terminų, pristatyti rezultatus vadovams, patiems ieškoti pirkimų skelbimų ir prisiimti atsakomybę už komandos rezultatus. Didelis pliusas – komunikaciniai gebėjimai ir ryšiai. Specialistas taip pat turi būti susipažinęs su įvariomis taisyklėmis ir viešųjų pirkimių reguliavimu. Vienas svarbiausių dokumentų – viešųjų pirkimų įstatymas.

Kaip vyksta viešųjų pirkimų specialisto darbas?

Kaip teigia patys projektų vadovai, jų darbas susideda iš dviejų dalių. Pirmoji dalis yra informacijos bei resursų valdymas. Antroji – kokybės kontrolė ir pačių dokumentų priežiūra bei nuolatinis kontaktas su pasiūlymo dokumentus rengiančiais žmonėmis.

Pirmoje darbo dalyje būtini geri vadybiniai sugebėjimai. Kaip jau minėjome, viešųjų projektų specialistas turi valdyti įvairius turimus resursus. Jeigu komandos nėra, tuomet reikia tinkamai dėlioti laiką, nustatyti terminus ir suprasti, kaip greitai galima paruošti dokumentus pačiam. Jeigu dirbama su komanda, tuomet dėlionėje atsiranda daugiau detalių. Laiku paruošti kokybišką viešojo pirkimo projektą su komanda gali būti net gi sunkiau, negu dirbant vienam, dėl to, kad reikia atsižvelgti į daugiau kintamųjų. Tačiau lubos, tai yra kiek daug ir kaip sėkmingai galima parengti projektą – aukštesnės su komanda, nei būnant vienam.

Antroji darbo dalis arba kokybės kontrolė reikalauja teisinių žinių, gerų lietuvių kalbos žinių bei laiko planavimo. Nuolatos reikia stebėti projekto progreso spartą. Jeigu matomas sulėtėjimas ir kyla grėsmė „netilpti“ į terminų rėmus, būtina daryti viską, kad pavyktų spėti. Tai gali būti viršvalandžiai, specialistų iš išorės samdymas ar didesnės išlaidos.

Po to, kai projektas paruošiamas, jį peržiūri projektų vadovas, pateikia galutinius pasiūlymus (kartu su komanda arba be jos) ir tuomet jis teikiamas pirkėjo vertinimui.

Karjeros galimybės

Jeigu žvelgiant į ilgalaikę perspektyvą, tai karjeros galimybių, susijusių su viešaisiais konkursais yra tikrai daug.

Ko gero visi šios srities žmonės savo darbą pradeda nuo buvimo projektų vadovo komandos nariais arba pavieniais specialistais. Tuomet galima skintis savo kelią organizacijos viduje ir patiems tapti projektų vadovais. Jų atlyginimai tikrai įspūdingi, o svarba įmonėms – didelė.

Taip pat žinias galima panaudoti įsidarbinant agentūroje, kuri besispecializuoja viešuosiuose pirkimuose. Galima steigti savo agentūrą arba įsidarbinti viešųjų pirkimų tarnyboje bei dėti savo indėlį į socialinę gerovę viešųjų pirkimų sektoriuje.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*