Naujausios žinios

Vitaminų abėcėlė arba naudingi produktai žiemai

Šaltinis: bernardinai.lt

Žiemą ypatingai jautriai jaučiame vitaminų trūkumą, nes ne taip paprasta jų tiesiogiai gauti: šviežių vaisių ir daržovių pasirinkimas nėra didelis, nes ne sezonas, o tie, kurių yra parduotuvėse, ypatinga vitaminų gausa nepasižymi. Tačiau aprūpinti organizmą vitaminais ir mikroelementais galima ir šaltuoju metų laiku. Į pagalbą pasitelksime… varškę.

Taigi, ką naudingo galime rasti natūralioje rupioje varškėje? Visų pirma – tai, be ko negalime gyventi: pačių reikalingiausių vitaminų ir mikroelementų, iš kurių svarbiausi būtų kalis, kalcis ir vitaminas D, kuris būtinas kalcio įsisavinimui. Pieno produktuose, o visų pirma – rupioje varškėje, šių trijų elementų esama didelio kiekio. Be jų pieno produktuose gausu kitų naudingųjų medžiagų: fosforo, B grupės vitaminų, A, E ir C vitaminų.

Pakalbėkime apie B grupės vitaminus.

Vitamino B12 trūkumas sukelia nervų sistemos sutrikimus, todėl gydytojai pataria į kasdienį mitybos racioną įtraukti mažiausiai vieną (geriau – tris) porcijas pieno produktų, nes, tarkim, vienoje stiklinėje pieno esama 1 µg šio vitamino, o rekomenduojamas paros kiekis žmogui – 3 µg. Tiems, kurie nemėgsta ar negali išgerti stiklinės pieno per dieną, bene geriausiu B12 šaltiniu bus rupi varškė – kad gautumėte reikiamą kiekį šio vitamino, varškės derėtų suvartoti apie 150-200 g. per dieną.

Du kiti B grupės vitaminai (B2 ir B3) taip pat labai svarbūs, ypač – žiemą. Riboflavinas – labai svarbus fermentas, dalyvaujantis daugybėje biocheminių organizmo procesų, svarbus kraujotakos sistemai. Niacinas dalyvauja oksidaciniuose organizmo procesuose.

Fosforas, kaip žinome, reikalingas kaulams, taip pat normaliai smegenų veiklai.

Vitaminas C – puikus imunostimuliatorius, ypatingai reikalingas žiemą, kada siaučia gripas ir peršalimo virusai.

Kalis būtinas mūsų širdžiai.

Vitaminas E (tokoferolis) – imunomoduliatorius ir antioksidantas, jis yra būtinas onkologinių susirgimų profilaktikai, taip pat padeda išsaugoti jaunystę. Jis itin svarbus būsimosioms mamoms ir visoms moterims apskritai, nes jo deficitas sukelia menstruacinio ciklo sutrikimus. Sveika oda, plaukai ir nagai – taip pat daugiausia priklauso nuo šio vitamino.

Vitaminas A „rūpinasi“ sveikomis akimis ir imunine sistema, t.y. apsaugine organizmo funkcija. Jis taip pat yra stiprus antioksidantas.

Kalcis būtinas ne tik vaikams ir nėščiosioms, jis svarbus pagyvenusiems žmonėms, kuriems būdingas padidėjęs osteoporozės atsiradimo lygis. Kai organizme nepakanka kalcio, jis pradedamas „plauti“ iš kaulų, todėl pieno produktai yra labai svarbūs, kad užtikrintume pakankamą kalcio kiekį organizme.

Kita vertus, kalcis būtinas ne tik kaulams ir dantims, jis svarbus ir normaliam cholesterino kiekiui kraujyje palaikyti, gerina kraujotaką, atlieka svarbius vaidmenis kituose procesuose.

Tiems, kurie rūpinasi savo svoriu, turime gerą naujieną – visą vitaminų ir mikroelementų puokštę gaunant iš varškės, nereikia skaičiuoti kalorijų – varškėje nedaug angliavandenių, bet už tai tikrai daug baltymų.

Dar vienas elementas, kurio gausu pieno produktuose – linoleno rūgštis, viena nepakeičiamų polinesočiųjų riebalų rūgščių, priklausanti omega-6 polinesočiųjų riebalų rūgščių grupei. Ji pasižymi priešvėžiniu ir antioksidaciniu poveikiu ir svorio reguliacija. Būtent nuo šios rūgšties priklauso, į ką pavirs riebalai, kuriuos gauname su maistu – į energiją ar į riebaliukus ant pilvo. Linoleno rūgštis „nukreipia“ riebalus reikiama kryptimi, jos trūkumas sukelia riebalų kaupimąsi.

Žinoma, renkantis varškę, dera atkreipti dėmesį į jos sudėtį. Kai kurie gamintojai prideda konservantų, kurie pakeičia natūralią varškės struktūrą.

Pagal užsienio spaudą parengė J. Lūžaitė-Kajėnienė

1 Comment on Vitaminų abėcėlė arba naudingi produktai žiemai

  1. Kaip gerai kad nepasineriat vien į politiką. Smagu kad galima paskaityti naudingą ir įdomią informaciją.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*