Naujausios žinios

VMVT patikslino gyvūnų augintinių iš Ukrainos įvežimo į Lietuvą tvarką

Ukrainoje tęsiantis karo veiksmams, į Lietuvą drauge su karo pabėgėliais atvyksta ir vis daugiau gyvūnų. Didėjant įvežamų augintinių – daugiausia šunų bei kačių – srautams, Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) tikslina šių gyvūnų įvežimo į Lietuvą tvarką. Atnaujinta tvarka paliečia keturias skirtingas atvykstančių augintinių grupes: atvykstančius kartu su savo savininkais, neturinčius šeimininkų ir beglobius augintinius, taip pat nelegaliai atgabentus bei tuos augintinius jauniklius, kurie jau yra atsivedami Lietuvoje.

Šiuo metu į Lietuvą iš Ukrainos jau atvyko virš 550 gyvūnų augintinių ir šis skaičius nuolat didėja. 415 atvažiavo su savo savininkais bei 137 buvo atvežti gyvūnų globos įstaigų. 60 proc. visų šių gyvūnų jau yra vakcinuoti nuo pasiutligės.

„Nuolat raginame, kad atsivežantys gyvūnus augintinius iš karo siaubiamos Ukrainos elgtųsi apgalvotai, atsakingai ir būtinai praneštų VMVT, kad užtikrintume šių gyvūnų atsekamumą ir užkrečiamųjų ligų kontrolę. Be to vis primename, kad kiekviena tokios pagalbos iniciatyva turi būti gerai pasverta – ar gyvūnus įsivežęs asmuo ar globos įstaiga pajėgs pasirūpinti viskuo, kas būtina gyvūnams dėl jų pačių saugumo ir sveikatos ir kartu nesukeltų grėsmių Lietuvoje gyvenantiems augintiniams ir visuomenei. Taip pat mes toliau raginame susilaikyti nuo gyvūnų gabenimo pažeidžiant europinius teisės aktus, o gyvūnams Ukrainoje galime padėti toliau ruošdami ir siųsdami humanitarinę pagalbą veterinariniais vaistais, vakcinomis, pašarais“, – teigia VMVT direktoriaus pavaduotojas Deividas Kliučinskas.

Aktualu iš Ukrainos atsivežantiems savo augintinius 

Iš Ukrainos atvykstantys gyvūnai augintiniai neretai būna ne tik neženklinti, bet ir nepaskiepyti nuo pasiutligės, o epidemiologinė situacija toje šalyje nėra tokia palanki kaip Lietuvoje. Todėl atvykusių ukrainiečių apie kartu atkeliavusius jų augintinius prašoma pranešti VMVT el. paštu ukrainepets@vmvt.lt.

Augintiniams, atvykusiems kartu su savo šeimininkais, VMVT yra sudariusi galimybes nemokamam augintinio skiepui nuo pasiutligės ir paženklinimui, sukurtos ir palankesnės sąlygos karantinavimui, kad augintiniai būtų saugūs ir nesukeltų pasiutligės išplitimo grėsmės.

Jei augintinis atkeliauja jau paženklintas mikroschema, vakcinuotas nuo pasiutligės bei su atliktu antikūnių titro tyrimu (ne mažesniu kaip 0,5 TV/ml rezultatu), jis Lietuvoje VMVT teritorinių padalinių užregistruojamas Gyvūnų augintinių registre (GAR).

Jei gyvūnas buvo vakcinuotas ir / ar paženklintas ES teritorijoje kelionės į Lietuvą metu, jis 21 d. po vakcinacijos turi būti karantinuojamas ten, kur apsistoja jo savininkas. VMVT teritorinis padalinys atlieka gyvūno registraciją GAR.

Tuo atveju, jei gyvūnas atvyko nepaženklintas ir nevakcinuotas, VMVT organizuoja nemokamą gyvūno ženklinimą pas privatų veterinarijos gydytoją arba ženklintoją, taip pat nemokamą gyvūno vakcinavimą nuo pasiutligės pas privatų veterinarijos gydytoją. Registraciją GAR atliks VMVT teritorinis padalinys.

Tik įgyvendinus visas šias sąlygas, gyvūnas augintinis bus laikomas atitinkantis visus ES reikalavimus.

Jei asmuo ketina iš Lietuvos vykti į kitą valstybę, reikia kreiptis į šalies, į kurią ir per kurią ketinama vykti, kompetentingas institucijas.

Iki šiol Ukrainos piliečių gyvūnų augintinių ženklinimo ir vakcinavimo kaštus padengia VMVT. Dėl jiems reikalingų pasiutligės tyrimų ir Gyvūno augintinio paso išdavimo kompensacijų jau kreiptąsi į Vyriausybę. Atsižvelgiant į didėjantį į šalį atvykstančių karo pabėgėlių skaičių, planuojama, kad artimiausiu metu iš Ukrainos įvežtų augintinių skaičius gali išaugti iki 2–3 tūkstančių.

Ukrainos augintinių atsivesti jaunikliai 

VMVT pastaruoju metu sulaukia nemažai klausimų ir dėl Ukrainos gyvūnų, kurie jau būdami Lietuvoje atsivedė palikuonių. Tokiais atvejais gyvūnų augintiniai jaunikliai automatiškai bus registruojami kaip ES reikalavimus atitinkantys gyvūnai augintiniai.

Svarbu įsivežantiems augintinius iš Ukrainos veisyklų ar prieglaudų

Likusiems be šeimininkų, beglobiams ar iš Ukrainos veisyklų į ES teritoriją įvežamiems gyvūnams augintiniams ir toliau jokios išimtys nėra taikomos ir tokių augintinių vežimas galimas tik laikantis ES valstybėse galiojančių reikalavimų.

Tai reiškia, kad jeigu augintiniai iš Ukrainos į Lietuvą yra gabenami ne su savininkais (iš veisėjų, prieglaudų ar vežami kitų asmenų) be veterinarijos sertifikatų, tokie veiksmai laikytini kaip nelegali veikla dėl visoje ES galiojančio Reglamento (ES) Nr. 576/2013 pažeidimų.

Nors VMVT ne kartą ragino susilaikyti nuo tokių iniciatyvų, tačiau užfiksuojama nemažai atvejų, kuomet Ukrainos prieglaudų ar veisyklų gyvūnams augintiniams Lietuvą pasiekti pavyksta.

Tokiais atvejais, siekiant apsaugoti Lietuvos žmonių ir gyvūnų sveikatą, apie planuojamą arba jau atgabentą gyvūną augintinį, neturintį savininko ir be veterinarijos sertifikato, taip pat yra būtina pranešti VMVT el. paštu ukrainepets@vmvt.lt ir atlikti kitus būtinus veiksmus – suderinti su veterinarijos specialistais gyvūno karantinavimo vietas ir sąlygas, o atvežęs asmuo dar turi pasirūpinti gyvūno suženklinimu ir vakcinavimu nuo pasiutligės (jei neženklintas ir neskiepytas). Gyvūno registraciją GAR tokiu atveju atliks VMVT teritoriniai padaliniai.

Be to, po augintinio vakcinacijos praėjus ne mažiau kaip 30 d., turi būti paimtas kraujo mėginys antikūnų titrui nustatyti. Priklausomai nuo šio tyrimo rezultatų (turi būti ne mažesnis kaip 0,5 TV/ml), gyvūnas turės būti arba pakartotinai vakcinuojamas iki įgis pakankamą imunitetą nuo pasiutligės, arba jei tyrimo rezultatas bus pakankamas (arba asmuo dokumentais patvirtins atliktą vakcinaciją bei antikūnų titro tyrimą ir jo rezultatas bus ne mažesnis kaip 0,5 TV/ml), jis atitiks ES keliamus reikalavimus.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*