Naujausios žinios

Vošterių „LINO NAMAI“ – mūsų sveikatos tvirtovė (2 dalis)

Valda Patinskienė

Straipsnis buvo išspausdintas  kovo 8 d. laikraščio „Širvis“ 10-ame šių metų numeryje.

Norėdama ištesėti „Širvio“ skaitytojams duotą pažadą, kad kitame laikraščio numeryje pratęsime pokalbį su linų augintoju Bronislovu Vošteriu, reikėjo vėl susitikti svetinguose ūkininko namuose. Tačiau kaip susitikti, jei tas ūkininkas užsivertęs darbais, o ypač dabar – kai reikia ruoštis kelionei į Vilnių, į Kaziuko mugę. Dar gerai, kad užimtasis ūkininkas turi viską žinančią ir mokančią padėjėją – žmoną Janiną. Pasitaikius progai vis dėlto pavyko trumpai susitikti ir pasikalbėti su Bronislovu, nes „…duotą žodį priklauso tesėti…“. Pokalbis būtų ilgokas, bet vis to laiko stoka. Tad šį kartą tik keli klausimai Bronislovui Vošteriui:

– Apie Jūsų atsiradimą Širvintų rajone jau kalbėjome, kad auginate linus jau žinome, o ką dar auginate, kiek metų dirbate?

– Be linų dar auginame rapsus, judras, iš jų spaudžiame aliejų, o laukuose kultūrų įvairovė: auga kmynai, belukštės avižos, „Spelta“ kviečiai, valgomieji žirniai. Malūne malame miltus, darome avižų dribsnius, kruopas. Belukštės avižos tarptautinėje parodoje buvo dukart įvertintos diplomais už labai gerą kokybę, o sėmenų aliejus tarpautinėje parodoje apdovanotas aukso medaliu. Aliejų jau spaudžiame dvidešimt šešerius metus, apie sėmenų aliejaus naudą žmogaus organizmui teko išstudijuoti nemažai atitinkamos literatūros, bendrauti su mokslininkais, gydytojais. Per tą laiką susikaupė nemažas žinių bagažas ne tik apie sėmenų aliejų, bet ir apie kitų aliejų savybes. Mūsų ūkis užsiima augalininkyste. Tiesa, dar laikome 40 vnt. vištų.

Kuo sėmenų aliejus taip naudingas žmogaus organizmui?

– Žinome, kad mūsų kūnas išvagotas kraujagyslėmis. Jeigu jas sujungtume, būtų šimto tūkstančių kilometrų ilgio kraujagyslė. Per kraujotakos sistemą mūsų organizmas gauna visas reikalingas ( ir nereikalingas) medžiagas. Tam, kad žmogus gyventų, būtina sinchroninė kapiliarų veikla. Jai sutrikus, sutrinka ir organizmo apsauga, o žmogus suserga. Pasak mokslininkų, žmogaus kūnas sukurtas ilgam gyvenimui. Širdies tyrėjai išsiaiškino, kad širdelė yra tokia atspari, tvirta ir darbinga, jog galėtų pumpuoti kraują bent 150 metų, tik dauguma žmonių savo gyvenimą sėkmingai trumpina.

Tad nuo ko priklauso mūsų sveikata?

– Pasaulio sveikatos organizacija nustatė, kad sveikata 40 proc. priklauso nuo gyvenimo būdo, 30 proc. nuo aplinkos, 20 proc. nuo paveldėjimo ir tik 10 proc. nuo sveikatos priežiūros, t. y. medicinos. Didelė dalis gyventojų sunkiai dirba vien tam, kad sukauptų pinigų, juos investuotų, žodžiu, rūpinasi materialine gerove nekreipdami dėmesio į sveikatą. Tibeto šventikas Dalai Lama paklaustas, kuo labiausiai jį stebina žmonija, jis atsakė: „ Žmogus, nes eikvoja sveikatą tam, kad uždirbtų kuo daugiau pinigų, o po to juos išleidžia, kad ją atgautų, bet jau būna per vėlu. Už jokius pinigus sveikatos nenusipirksi“. Čia derėtų priminti lietuvių liaudies patarlę: „Sveikata – didžiausias turtas“.

Gal galite išvardinti linų sėmenyse esančius vitaminus ir mineralus.

– Mielu noru, nors ant mano fasuotos produkcijos visada viskas suminėta, tačiau, kaip bebūtų gaila, perkantys nesidomi ir neskaito šios informacijos. Pateiksiu Jums lentelę, kurioje matyti riebalų rūgščių kiekis kai kurių augalų aliejuose:

Aliejus Riebalų rūgšties % bendro jų kiekio atžvilgiu
Sočiosios riebalinės rūgštys Polinesočios riebalinės rūgštys
palmitino stearino Oleino omega-9 Omega-6 Omega-3 eruko
Alyvų 16,3 2,0 71,1 10,0 0,6
Saulėgražų 6,1 3,9 32,5 56,6 0,5
Arachių (žemės riešutų) 11,5 5,8 42,3 34,4 2,65
Sojos 10,6 5,9 23,4 53,3 7,8
Linų 7,2 5,0 20,2 14,0 58,4
Rapsų (be eruko r.) 4,7 1,8 63,3 20,0 8,9
Garstyčių 2,1 1,2 20,4 21,3 10,0 34,6
Kukuruzų 11,2 3,4 27,5 57,0 0,9
Medvilnės 22,5 3,3 20,6 53,3 0,3
Kanapių 6,3 2,4 14,0 53,0 24,0
Judros 4,6 2,3 13,0 18,0 38,0

Prašau atkreipti dėmesį, kad sėmenų aliejuje tik 14 % omega-6 ir 58,4 % omega-3, jokie kiti aliejai nepranoksta sėmenų aliejaus.

Kas pasikeitė, kodėl žmonės dabar dažniau serga, nors kasmet įsigija vis daugiau vaistų, vitaminų, papildų?

– Pažvelkime į praeitį: neminėsiu stambių ūkininkų, bet ir mažažemis ūkininkas visada savo menkame sklypelyje kiek leido galimybės sėdavo linus. Jau bus priausta drobių, o iš jų pasiūti marškiniai, sijonai, apatinės kelnės. Tokie drabužiai masažuodavo kūną, linas turi antibakterinių, antioksidantinių savybių, todėl odos susirgimų beveik nebūdavo. Advento, gavėnios laikotarpiu laikantis pasninko ypatingai daug naudojo sėmėnų aliejaus (tai polinesočiųjų rūgščių lobynas), kad organizmas deramai veiktų. Sėmenys atstojo vaistus, papildė organizmą mineralais ir vitaminais, o omega-3 užgesindavo uždegiminius procesus. Naudojant sėmenų aliejų mažiau buvo sergama vėžio ar virškinamojo trakto ligomis. Šiuo metu linai be reikalo užmiršta aukso vertės kultūra. Jų Lietuvoje auginama tik 340 ha. Linų audinių fabrikai uždaryti, medžiagas atsivežame iš Kinijos, o apie linus kaip apie maistą ir vaistą visai nekalbama. Atsiminiau tokį momentą: Kaune tarptautinėje parodoje, jau baigęs ŽŪA, agronomas, pamatęs linų pėdą klausia, koks čia augalas. Agronomas. O kai gydytojams pasiūlau sėmenų aliejaus, jie prašo paaiškinti, kaip jį vartoti. Santariškių ligoninėje dirbantis profesorius paklaustas, kuo skiriasi sėmenų ir saulėgrąžų aliejai, atsakė: „Abi rūšys geros, svarbu, kad aliejus nebūtų valytas“. Pagal dabartinį ženklinimą, pagal Europos direktyvas, būtina nurodyti tik polinesočiųjų rūgščių bendrą kiekį neišskiriant omega-3, o tada abiejų rūšių aliejai tampa vienodai vertigi. O tokiame ženklinime slypi didelė klaida. Štai palyginkite:

Aliejus Oleino Linolo (omega-6) Linoleno (omega-3) polinesoč. r. kiekis
Alyvuogių 71 10 0,6 81,6
Saulėgrąžų 32,5 56,6 0,5 94,1
Sėmenų 20,2 14 58,4 92

Štai ir akivaizdus palyginimo rezultatas: pagal bendrą polinesočiųjų rūgščių kiekį, visi aliejai bemaž vienodi, bet kai išskiri omega-3, matyti didelis sėmenų aliejaus pranašumas. Naudojant sėmenų aliejų, organizmas gauna būtinas mineralines medžiagas, vitaminus bei labai svarbią polinesočiųjų rūgštį omegą-3. Kasdieninį maisto racioną papildant sėmenų produktais, galima subalansuoti labai iškreiptą omegą-6 santykį su omega-3. Perkamuose maisto produktuose šis santykis būna netgi 10:1, 20:1, o kartais ir didesnis skirtumas. Omega-6 grupės rūgščių perteklius trukdo omega-3 rūgščių apykaitai ir neleidžia jų visiškai įsisavinti, o tai sukelia uždegiminius procesus. Ilgą laiką negaunant pakankamai omega-3, nusilpsta imuninė sistema. Nustatyta, kad norint palaikyti organizme reikiamą kiekį omega-3, suaugęs žmogus per parą turi suvalgyti 10 gr sėmenų aliejaus arba 25 gr sėmenų, taip neutralizuos omegos-6 poveikį. Omega-3 (linoleno rūgštis) labai svarbi, nes organizmas jos negamina, ją galime gauti tik su maistu. JAV mokslininkų duomenimis, 50 proc. galvos ir stuburo smegenų bei jų atšakų sudaro nepakeičiamos riebalų rūgštys, kurių viena iš sudedamųjų dalių yra omega-3. Išvada, kad tai kuo mąstome, neperdedant, yra riebalų rūgštys…

Čia mūsų pokalbį nutraukė ponia Janina, nes, pradėjęs kalbėti apie linus, gerbiamasis Bronislovas pamiršo, kad reikia ruoštis į Kaziuko mugę. Linkiu gerų mugės rezultatų ir tikiuosi vėl pratęsti pokalbį, nes apie linus oi dar kaip daug nežinoma.

2 Comments on Vošterių „LINO NAMAI“ – mūsų sveikatos tvirtovė (2 dalis)

  1. Kur galima nusipirkti semenu aliejaus, avizu kruopu ar dripsniu?

  2. Sveiki, girdėjau,kad straipsnyje rašėte lyg šviežias linų semenų aliejus gali išgydyti parkinsono lygą bei kelius.Pakomentuokite prašom.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*