Naujausios žinios

Vošterių „Lino namai“ – mūsų sveikatos tvirtovė (4 dalis)

Valda Patinskienė

Straipsnis buvo išspausdintas  kovo 22 d. laikraščio „Širvis“ 12-ame šių metų numeryje.

Pastoviai vis skambindavau ponui B. Vošteriui primindama, jog būtų laikas susitikti, nes reikia tesėti laikraštyje duotą pažadą, jau laikas kalbėti apie linų sėmenų naudą, apie jų teigiamą poveikį žmogaus organizmui. Tad toliau kalbuosi su „Lino namų“ įkūrėju Bronislovu Vošteriu.

– Pirmiausia, noriu paklausti, ar galite akivaizdžiai pademonstruoti, koks susidaro skirtumas omega-3 kiaušiniuose, mėsoje, piene gautame iš gyvulių ir paukščių, kurie buvo lesinami sėmenų išspaudomis, ir kiaušiniuose, mėsoje, piene gautame iš gyvulių ir paukščių, kurie nematė šio produkto?

– Geras klausimas. Lietuvos gyvulininkystės institute buvo užsakyta ištirti, kaip sėmenų lesalai daro įtaką kiaušinių kokybei. Tyrimai maloniai nustebino, nes buvo nustatyta, kad skirtumas tuose kiaušiniuose, kurie gauti vištas lesinant lesalais su sėmenimis, omega-3 yra 4,6–8,9 proc., o be jų tik 0,4 proc., t. y. net 8 kartus daugiau.

(Iš nuostabos vos netekau žado. Mintyse nutariau įsigyti sėmenų ir jais lesinti vištas, nereikės pirkti papildų. Kur 0,4 proc. ir vos ne 9 proc. Štai kur sveikatos šaltinis!)

O kokie buvo rezultatai ištyrus mėsą?

– Ir šioje produkcijoje skirtumas akivaizdus. Vien tik bendras sočiųjų riebalų rūgščių kiekis (g\100g) parduotuvėje pirktoje mėsoje – 0,57 proc., o ūkininko V. Tamošiūno ūkyje sėmenimis lesintais kalakutų mėsoje – 1,37 proc.

Tikriausiai ir piene tas pats. Dabar dažnai tenka girdėti, kad nesveika gerti pieną, ar naudoti jo natūralius produktus.

– Taip. Tas pats ir piene. Vien omega-3 nenaudojant sėmenų – 0,023 proc., riebalų – 4,3 proc. Į karvių pašarus įdėjus sėmenų išspaudų, omega-3 susidaro 0,037proc., o riebalų – 5,7 proc. Mano žodžius geriausiai pademonstruos ši lentelė:

SĖMENYS PAŠARUOSE – MAISTAS KAIP VAISTAS

LIETUVOS GYVULININKYSTĖS INSTITUTO IR UŽSIENIO TYRIMAIS NUSTATYTA, KAD 10–20% SĖMENŲ LESALE KIAUŠINIUOSE OMEGA-3 PADIDĖJA 8 KARTUS, VITAMINAS E – 7 KARTUS

Omega-3                                                             Omega-3

0.4%                                                                     4.6 – 8.9%

(Nenaudota sėmenų lesaluose)               (Panaudota sėmenų lesaluose)

NACIONALINIS MAISTO IR VETERINARIJOS RIZIKOS VERTINIMO INSTITUTAS MĖGINIŲ GAVIMO DATA 2017-01-12

UŽSAKAVO PAVADINIMAS – ŪKININKAS BRONISLOVAS VOŠTERIS

Kalakutienos mėsa 730 g A KLASĖ

Pirkta iš prekybos centro

Aktas, 2017-01-12, Savininkas B. Vošteris

Riebalai % 1,7
Bendras mononesočių riebalų kiekis, g/100 g 0,62
Bendras polinesočiųjų riebalų rūgščių kiekis, g/100g 0,42
Omega-3 0,028
Bendras sočiųjų riebalų rūgščių kiekis, g/100g 0,57

PAŠARAI SU SĖMENŲ IŠSPAUDOMIS

Kalakutienos mėsa 630 g A KLASĖ

Pirkta iš ūkininko V.Tamošiūno

Aktas, 2017-01-12, Savininkas B.Vošteris

Riebalai % 4,9
Bendras mononesočių riebalų kiekis, g/100 g 2,03
Bendras polinesočiųjų riebalų rūgščių kiekis, g/100g 1,26
Omega-3 0,39
Bendras sočiųjų riebalų rūgščių kiekis, g/100g 1,37

Pieno tyrimai 2017-01-25

(Nenaudota sėmenų išspaudų)

Pieno tyrimai 2017-02-06

(SU SĖMENŲ IŠSPAUDOMIS)

Pienas 100 g

Mononesočiųjų 0,94
Omega-3 0,023
Riebalai 4,3%

 

Mononesočiųjų 1,13
Omega-3 0,037
Riebalai 5,7%

Mane įtikinote, kad sėmenys ir jų produktai itin naudingi žmogui ir ūkiuose auginamiems gyvuliams ir paukščiams.Tai gal verta pagalvoti apie linų auginimą ūkininkams, o mažų plotų savininkai ir vėl liks prie suskilusios geldos?

– Kodėl? Vieno aro plotelyje pasėjus linų, jų rudenį jau bus 10–20 kg. Vaistinėje kilogramas sėmenų kainuoja 2 eurus. Linų priežiūra labai paprasta: tokiame plotelyje augančias piktžoles galima išravėti, nupjauti pjautuvu, trimeriu arba paprasčiausiai išrauti, iškulti daužant galvutes lentele, išvalyti išsijojant arba valyti prieš stiproką vėją – jis išpūs likusius šapus. Dideliame plote auginant linus visi darbai, žinoma, atliekami technika.

Dalis laikraščio skaitytojų susidomėjo linais, teiraujasi sėmenų aliejumi. Jei sugalvotų sėti linus, kur gauti sėklos? Gal Jūs galėtumėte padėti?

– Sėklos, žinoma, turiu. Pavasarį linais apsėsiu savo laukus ir galėsiu norinčius sėklomis aprūpinti. Te neišnyksta iš Lietuvos apdainuotas mėlynakis linas.

Žinoma, gražus lino žiedas, bet arą ar hektarus apsėja ne dėl grožio, o dėl naudos. Priminkite, nuo kokių ligų galima apsisaugoti naudojant sėmenis.

– Sėmenų vartojimą medicinos tikslams randama Avicenos, Hipokrato darbuose. Sėmenų aliejus turi minimalų cholesterolio kiekį ir daug nesočiųjų riebalų rūgščių. Pastarosios greitina cholesterolio apykaitą kraujyje ir neleidžia progresuoti kepenų, tulžies latakų ligoms. Šis aliejus gerina baltymų ir riebalų apykaitą, teigiamai veikia arterinį spaudimą, saugo nuo trombų ir auglių susidarymo, vėžinių susirgimų, alergijos, artritų, padeda inkstams pašalinti natrį ir vandenį, jis reikalingas regos funkcijoms, adrenalino, spermos gamybai, šalina kraujagyslių spazmus. Sėmenų aliejaus reikia nutukusiems ir aterosklerozės, cukrinio diabeto, širdies išėminės ligos varginamiems žmonėms. Linų sėmenys ypač naudingi esant astmai, plaučių uždegimui, chroniškam bronchitui, tuberkuliozei. Sėmenų aliejus padeda sušvelninti ūmius ir lėtinius sąnarių skausmus, malšina uždegimą bei tinimą, ypač patartina vartoti patyrus sąnarių traumas, sergant reumatoidiniu artritu, osteoartroze. Šaltai spaustas sėmenų aliejus ypatingas tuo, kad jame esančių omega-3 rūgščių kiekiai puikiai suderinti su omega-6 rūgštimis. Omega-3 rūgštys apsaugo nuo per didelio cholesterolio kiekio kraujyje, per aukšto kraujo spaudimo, mažina širdies ligų riziką. Iš šio aliejaus tirščių daromi kompresai padeda sergant varikoze, venų tromboze, egzema, žvyneline, rože, tepami randai nuo nudegimų, gaminamas tepalas sąnariams gydyti. Odai naujinti geriausios sąlygos pirtyje. Čia veikiant šilumai, išsiplečia kraujagyslės, kraujo priplūsta į odos paviršių ir labai gerai išsivalo oda, iš organizmo pasišalina šlakai, atsipalaiduoja raumenys, dingsta nervinė įtampa. Nusiprausus, po to kūną pasitepus sėmenų aliejumi ir pabuvus 40o–50o C laipsnių įkaitintoje pirtyje apie 20–30 min., oda apsirūpina mineralinėmis medžiagomis, o kai jų būna pakankamai, sumažėja skausmai. Sėmenų aliejaus procedūromis mėgavosi Egipto valdovė gražuolė Kleopatra.

Daugiau galiu paaiškinti apie sąnarių artritą, nes pats turiu šią problemą jau 14 metų. Gydytojai nustatė: sudilusios kremzlės, rekomendavo keisti sąnarius, t. y. operuoti, paskyrė invalidumo grupę, o dar prie negalavimų puokštės pridėjo giliųjų venų trombozę. Kaip gelbėtis nuo šių problemų? Ogi visas išsigelbėjimas – sėmenų produkcija. Mano kasdieniniai pusryčiai – ant 100 g varškės užpilu 10–15 g sėmenų aliejaus. Geriu tik kraują skystinančius vaistus, nes mano kraujas visą gyvenimą tirštokas, tad jį reikia paskystinti, tačiau dėl venų trombozės vaistų nereikia, nes šią funkciją atlieka sėmenų aliejus. Polinesočiosios omega-3 rūgštys išvalo kraujagysles nuo cholesterolio, gerina kraujo pratekėjimą venomis, užgesina uždegiminius procesus. Naudoju tepalą, pagamintą iš sėmenų aliejaus tirščių ir kaulažolės šaknų, tai itin gera priemonė sąnariams gydyti.

Matau, kad vaikštote laisvai, atsisėdate, lengvai atsistojate, suprantu, kad čia sėmenų aliejaus ir tepalo naudojimo pasekmės. Gal Jums, kaip linų augintojui, sėmenys padeda, o kaip kitiems, ar teko girdėti?

– Smagu girdėti. Gaunu daug laiškų nuo žmonių, naudojusių sėmenų produkciją. Ištrauksiu Jums pirmą pasitaikiusi laišką. Taigi, pasirodo, ištraukiau laišką-padėką, laišką-atsiliepimą. Ištrauką pacituosiu: „…labai ačiū už sąnarių tepalą, kuris stebuklingai padėjo sugydyti mamos traumuotas kojas. Gruodžio 24 d. ji, praradusi sąmonę, susmuko ir stipriai pažeidė abi pėdas. Mama buvusi gydytoja rentgenologė, tad įtarė, jog lūžo abi pėdos. Jos buvo ištinusios, mėlynos ir labai skaudėjo, negalėjo priminti. Pas gydytoją važiuoti atsisakė. Dėjau šlapimo kompresą skausmui ir tinimui nuimti. Kitą dieną jau naudojau Jūsų tepalo kompresus. Dariau, kaip sakėte: nuplaudavau šiltu vandeniu, nušluostydavau, ištepdavau sąnarius tepalu, apvyniodavau pėdas drobine skiaute, užmaudavau medvilnines kojines. Palaikydavau jos kojas savo delnuose (kiekvieną po pusvalandį). Pėdas imdavo kaitinti kaip lygintuvu. Tokią šilumą mama jausdavo visą parą. Dvylika dienų dariau tokias procedūras. Po to buvo dienos pertrauka. Skausmas greit nurimo. Mama jautėsi vis geriau. Trečią dieną jau galėjo eiti su ramentais. Po 20 dienų savarankiškai išvedė pasivaikščioti šuniuką. Po mėnesio pėdos visiškai sugijo. Mama tai vadina stebuklu. Ačiū Jums už tokį stebuklingą vaistą“. Pasirašo Daiva Minkevičiūtė. Vilnius

Dažnai sąnarių skausmas vadinamas ataugomis, druskų nusėdimu. Sąnarių paviršius padengtas kremzle, kuri laikui bėgant susidėvi ir tada prasideda varginantis skausmas, sąnariai braška, patinsta. Gydytojai sako, jog skausmą sukelia podagra, kuri siejama su medžiagų apykaitos sutrikimu, kai organizmui trūksta polinesočiųjų rūgščių. Man dažnai tenka matyti žmones, dažniausiai moteris, kurios, paskaičiusios mano knygutėje apie sąnarių tepalą, nori jį išbandyti, nes pirkti tepalai vaistinėse nepadėjo. Rodo man deformuotus rankų sąnarius. Iškart matau, jog vartojo saulėgrąžų aliejų, kuriame didelis kiekis omega-6, jis ir sukelia uždegiminius procesus. Būtina pakeisti mitybą, naudoti sėmenų aliejų, kuriame, jau ne kartą minėjau, omega-3 yra apie 60 proc. Toks aliejus stabdo uždegiminius procesus ir tepa sąnarius.

Jau gavosi visa paskaita apie sąnarius. Apie kitų ligų profilaktiką pakalbėkime kitą kartą. Ar Jums tiktų toks pasiūlymas?

– Gerai. Kitą kartą surasiu dar įvairių padėkų ir atsiliepimų apie sėmenis.

– Nuoširdžiai Jums dėkoju už turiningą pokalbį.

4 Comments on Vošterių „Lino namai“ – mūsų sveikatos tvirtovė (4 dalis)

  1. Labas vakaras ,norėčiau sužinoti kaip tiksliai naudoti Linu sėmenys ,ir kur gauti ta stebuklinga tepalą ? Pagarbiai J.Prizgintiene

  2. Tel nr. +370 685 85428

  3. Sveiki. Norėčiau sužinoti kur galima įsigyti tepalą iš sėmenų aliejaus tirščių ir kaulažolės?

  4. Sveiki. Norėčiau sužinoti kur ir kaip galima įsigyti tepalą iš sėmenų aliejaus tirščių ir kaulažolės?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*