Naujausios žinios

Žaidimas šaškėmis be taisyklių

Asociatyvi nuotrauka iš ukmergėskultūrospuslapiai.lt

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų lapkričio 23 d. laikraščio „Širvis“ 45-ame numeryje.

Ar seniai žaidėtė šaškėmis? Sako, kad tai smegenų mankšta, kurią atlikti gali tiek senas, tiek jaunas. Pasižvalgius po mūsų Širvintų padangę, panašu, kad intensyviausiai mankštinasi Savivaldybė, besibylinėdama teismuose.

„Širvis“ nuolatos skaitytojus informuoja apie teismines bylas dėl neteisėtai atleistųjų iš Širvintų rajono savivaldybės administracijos ar jai pavaldžių įstaigų. Visi besibylinėjantys laimėjo pirmos instancijos teismus, išskyrus Virginiją Masiukienę, kurios skundą Vilniaus apygardos administracinis teismas atmetė, o jai apskundus šį sprendimą Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, Teismo kolegija nusprendė perduoti bylą pirmos instancijos teismui nagrinėti iš naujo.

Visa ši situacija panašėja į žaidimą šaškėmis: baltieji pradeda, juodieji atsako, o kurie laimės – žaidimo pabaiga parodys. Tačiau kiekvienas žaidimas turi savas taisykles, kurių privalu laikytis. Kai vienas žaidėjų nežino arba nesilaiko nustatytų taisyklių, tuomet jau reikalingas teisėjas.

Taigi, žaidimas prasideda: žaidėjas juodomis figūromis savavališkai paėmė ir išmušė nepageidaujamas baltąsias figūras, o į jų vietas sustatė savo – juodąsias. Baltosiomis šaškėmis žaidžiantis žaidėjas gali susitaikyti su neteisėtu veiksmu arba pasipriešinti, mūsų atveju paduoti juodųjų figūrų žaidėją į teismą. Teismai nurodė grąžinti neteisėtai atleistus darbuotojus atgal į tas pačias ar lygiavertes darbo vietas. Savivaldybė, kuri šiame žaidime yra juodųjų figūrų žaidėjas, gavo nurodymą sustatyti baltąsias figūras atgal ant šaškių lentos su nuolaida, tai yra neskubant. Pirmos instancijos teismai griežtai nereikalavo grąžinti neteisėtai atleistuosius į tą pačią darbo vietą, o leido savarankiškai pasirinkti baltųjų figūrų stovėjimo vietas ant žaidimų lentos.

Deja, žaidėjui juodosiomis figūromis pirmos instancijos teismo(!) sprendimas pasirodė neteisingas, netinkamas ir nepriimtinas. Ir jis, tai yra Širvintų rajono savivaldybė, apskundė šį sprendimą aukštesniam teismui, negrąžindamas nė vienos baltosios figūros į savo vietas ant žaidimų lentos. Tikriausiai nenorėtumėte taip pasižaisti, sakytumėte, kad tai yra neteisinga, bet šiame žaidime, pasirodo, viskas įmanoma.

Didžiam juodųjų figūrų žaidėjo nusivylimui ir antrosios instancijos teismai griežtai liepė vieną po kitos grąžinti baltąsias figūras ant žaidimų lentos į jų buvusias vietas. Žaidimas turėtų tęstis, juk nugalėtojas neaiškus, o kad laimėtų draugystė – nelabai tikėtina. Žaidimas šaškėmis tęsiasi, nors juodųjų žaidėjas smarkiai pralaimi.

Juodųjų figūrų žaidėjas, neturėdamas pasirinkimo, sustatė baltąsias figūrėles ant lentos krašto (ne į pradines vietas). Sąlyginai figūros ant lentos, kaip teismas ir nurodė, bet joms nesuteikiama galimybė žaisti: neteisėtai atleistieji, kurie apeliacine tvarka buvo grąžinti, jau pirmąją darbo dieną priversti sutikti su priverstinėmis pravaikštomis. Darbuotojas turi atvykti kas rytą į darbo vietą, pasižymėti tam tikrame žurnale ir keliauti namo. Už tai jam pažadama mokėti vidutinį darbo užmokestį.

Pasirodo, kad žaisti šioms baltosioms figūroms niekas net neketina leisti. Juodųjų figūrų žaidėjas antrąkart spriegė vienai baltajai figūrėlei: „Nešdinkis nuo lentos, juk nesi dama“. Taip pradedi galvoti, prisiminęs G. Kapecko situaciją. Šiam darbuotojui, pirmos instancijos teismo sprendimu grįžus į darbą, buvo pasiūlytos merės Ž. Pinskuvienės sekretoriaus pareigos, su kuo žemės ūkio srityje dirbęs vyras nesutiko ir buvo atleistas antrą kartą išmokant 6 mėnesių išeitinę kompensaciją. G. Kapeckas vėl kreipėsi į teismą dėl jau antro atleidimo ir vėl laukia teismo sprendimo.

Prisiminus D. Jaglinskos, V. Osinskio, E. Karickienės bei A. Sargelio atvejus, galima teigti, kad trys iš jų vis dar ant „šaškių lentos“, tik jie sustatyti lentos pakraštyje be galimybės dalyvauti žaidime. Tai yra jiems skaičiuojamos priverstinės pravaikštos. V. Osinskis pats nusprendė nestovėti ant lentos krašto ir, priėmęs siūlymą išeiti šalių susitarimu su 6 mėn. išeitine kompensacija, pasišalino.

E.Karickienei, grįžus į darbą teismo nutarimu, pirmąją dieną buvo pasiūlytos priverstinės pravaikštos mokant vidutinį darbo atlyginimą, o jau antrąją dieną pateiktas įspėjimas dėl atleidimo su kitų darbo vietų siūlymu, nors teismas nurodė grąžinti į tą pačią, iš kurios E. Karickienė buvo atleista. Su įspėjimu buvo pasiūlyta 5 mėn. išeitinė kompensacija. Tai darbuotojos netenkino. Kas galėtų sutikti pralošti žaidimui tik įsibegėjus? Tuomet Socialinių paslaugų centro direktorė J. Pukaitė pasiūlė didesnę kompensaciją ir sudaryti sutartį šalių susitarimu, bet E. Karickienė nesutiko nė su vienu siūlymu ir kreipėsi į antstolius dėl Teismo sprendimo nevykdymo.

Ar pavyks sustoti baltosioms figūroms į žaidimui skirtas vietas, parodys laikas. Įdomus žaidimas, tiesa? Taisykles kuri ir keiti bežaisdamas. Žaidėjas baltosiomis yra juodųjų žaidėjo įkaitu. Kaip pasielgtumėte jūs? Pasiduotumėte ir be kovos pripažintumėte juodųjų pegalę? Liktumėte tęsti žaidimo? Bet kokie sunkumai teismų grąžintus neteisėtai atleistuosius laukia darbe, galime tik įsivaizduoti. Lengva tikrai nebus, nes iš to, kaip elgiamasi su šiais žaidėjais bandant jų atsikratyti bet kokia kaina, žaidimo pabaiga nenuspėjama. Galime tik pasamprotauti, kad Savivaldybė, juodųjų žaidėja, bus įspęsta kampan. Kaip žinome, nėra piktesnio žaidėjo už tą, kuris įdėjęs daug pastangų, pinigų, laiko, kitų savo išteklių yra priverstas pasiduoti. Nenustebkite išgirdę ar kur perskaitę, kokie baisūs tie baltieji žaidėjai. Išmokėjus priteistas kompensacijas ir sumokėjus naujai priimtiems į senųjų specialistų vietas išmokas, teks dirbti (o gal net kai kurioms Savivaldybės įstaigoms bankrutuoti) be pinigų, nes jų paprasčiausiai pritrūks.

Ir jau tikrai niekas nepagalvos, kad, jei neišmanai žaidimo taisyklių arba nesilaikai esamos tvarkos, eik lauk. Juk Darbo kodeksas rašytas visiems mirtingiesiems ir jo laikytis reikia – patinka jis tau ar nelabai. O jei sau leidi nepaklusti rašytiniam įstatymui, būk malonus, paklusk, priešingu atveju priimk visas su tuo susijusias pasekems, „premijas“, „pergales“.

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*