Naujausios žinios

Ženklas Grožio miestui

VIRGINIJUS SARPAUSKAS

Straipsnis buvo išspausdintas  rugsėjo 6 d. laikraščio „Širvis“ 35-ame šių metų numeryje.

Kai viena sostinė Tau lieka už nugaros, kita yra Tau iš šono, Tu artėji prie miesto šalia sostinių. Kaip ir dera, Tave pasitinka miesto įvažiavimo simbolis. Prieš Tavo akis – visa miesto praeitis ir dabartis. Pamatęs simbolį Tu supranti, kad tai ne šiaip sau miestas. Kad miesto istorijos pradžia – amžių glūdumoje.

Kadaise čia augo tankios girios su šimtamečiais medžiais. Tekėjo upė. Tiesa, medžiai tai tik trąša. Pažvelgęs į simbolį Tu supranti, kad tai trinkelių miestas. Miestas prie marių, o mieste – trinkelių marios. Ir tu pagalvoji, argi galėtų stoti į lygią kovą medžiai ir trinkelės? Medžiai laikini, lyg kokios kadencijos. O štai trinkelės – amžinybės įsikūnijimas. Ir stabilumo. Ir Tu pagalvoji, kad stabilumas yra gerai, ypač tiems, kas tas trinkeles dievina.

Aišku, kad dar labai svarbu ir asmeninis stabilumas. Švelniai paglostęs akimis trinkeles, pakeli žvilgsnį aukščiau. Ir Tau užgniaužia kvapą. Aukštakulniai! Elegancija! Ir Tu staiga pagalvoji, kad Tu pakliuvai ne į valstybės sostinę, ne į istorinę sostinę. Tu pakliuvai į grožio sostinę. Ir Tave nusineša fantazija… Visur elegantiškos moterys… Ir mieste, ir prekybos centre, ir savivaldybėje. Ir Tavo vaizduotėje – vien moterys. Ir Tu prisimeni, kaip jaunystėje žiūrėjai Juliuszo Machulskio filmą „Naujosios Amazonės“.

Žydinčios chrizantemos Tave nuteikia labai šventiškai, ir Tu nuspėji – „Širvintos gražinasi“. Ir gyvenimas čia kaip ištisa šventė.

Ir visa tai, ką Tu matei, lyg kokia vaivorykštė, apgaubia gėlių arka. Ir Tu prisimeni iš istorijos, kad visi nugalėtojai, sugrįžę su pergale, praeidavo, prajodavo pro Triumfo arką. Taip, šiame mieste turėtų būti daug pergalių ir nugalėtojų. O kur nugalėtojai, ten turėtų būti ir nugalėtieji. Bet argi istorijai tai svarbu? Nugalėtieji baigia išnykti iš triumfuojančių nugalėtojų atminties. Ir Tu pagaliau supranti viską. Širvintos – tai grožio, stabilumo, triumfo ir pergalių miestas.

Tai toks mano nekonkursinis pasiūlymas. Panaudotos medžiagos kokybiškos ir ilgaamžės. Bent jau ilgaamžės kai kurių širvintiškių vaizduotėje. Manau, vizija atitinka laikmečio dvasią. Tik ar viskas taip šventiška?

„Širvintų rajono savivaldybės administracija kviečia dalyvauti Širvintų miesto ribas žyminčių ženklų idėjos pasiūlymo konkurse! Konkurse gali dalyvauti fiziniai asmenys, turintys meno studijų krypties (dailės, architektūros) aukštąjį universitetinį arba jam prilygstantį išsilavinimą, bei juridiniai asmenys, asmenų grupės ar ūkio subjektų grupės, pasiūlymo rengimui paskyrusios bent vieną architektą, turintį architektūros aukštąjį universitetinį arba jam prilygstantį išsilavinimą“.

Taip, kaipgi be AUKŠTOJO? Tik aš galvoju, kaip drįso Vincas Kudirka parašyti Tautiškai giesmei žodžius ir muziką? Juk jis neturėjo nei filologinio, nei muzikinio išsilavinimo.

Pati įvažiavimo į Širvintas apipavidalinimo idėja paskelbta kartu su renginiu „Baltas vasaros piknikas mieste“. Kaip skelbiama: „Šią idėją palaikyti ir prisidėti prie jos įgyvendinimo gali kiekvienas. Todėl kviečiame birželio 9-osios vakarą į baltą vasaros pikniką. Čia pat. Širvintose, Igno Šeiniaus alėjoje. Visos renginio metu surinktos lėšos bus skirtos įvažiavimo į Širvintas apipavidalinimo idėjos konkursui“.

Kiek teko stebėti, piknike daugiausia dalyvavo savivaldybės darbuotojai ir kelios verslininkų šeimos. Nepastebėjau, ar kur nors buvo skelbiama, kiek lėšų surinkta. Ir niekur nemačiau,, kad renginiui pasibaigus, Širvintų miesto gyventojai būtų kviečiami prisidėti savo lėšomis prie sumanymo įgyvendinimo. Peršasi išvada, kad yra surinktas pakankamas lėšų kiekis. Ir visas jas suaukojo renginio dalyviai, t. y. savivaldybės darbuotojai ir verslininkai. Ir aš tikiu, kad šią idėją parėmė skaidrus verslas skaidriomis lėšomis.

Tik va ta mintis nedorėlė, graužia lyg kirminas, tad kieno gi šitas miestas, jei net įvažiavimo ženklą mums stato valdžia ir verslininkai, ir menininkai su aukštaisiais išsilavinimais?

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*