Naujausios žinios

Zibaluose viešą erdvę papuošė „Keliaujančios architektūros dirbtuvės“

Andželika Bagočiūnienė

Straipsnis buvo išspausdintas šių metų rugpjūčio 24 d. laikraščio „Širvis“ 33-ame numeryje.

Zibaluose nuo praėjusio penktadienio iki šio antradienio vyko kūrybinė stovykla vaikams ir jaunimui. Nedideliame mūsų rajono miestelyje svečiavosi keliaujančių architektūros dirbtuvių komanda. Miestelio gyventojams buvo padovanotas neeilinis renginys – kultūrinio-edukacinio projekto „Keliaujančios architektūros dirbtuvės: KVADRATU“ kūrybinės dirbtuvės. Pasak projekto organizatorių, žodis „Kvadratu“ pabrėžia projekto veiklų svarbą ir komandos įvairiapusiškumą. Projekte dalyvaujantys menininkai padeda Keliaujančioms dirbtuvėms iš arčiau pažinti mažuosius Lietuvos miestelius ir jų problemas. Taip siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į kasdienę žmogų supančią aplinką ir parodyti, kad jos puoselėjimas galimas realiomis, daug materialių ir žmogiškųjų išteklių nereikalaujančiomis priemonėmis.

Pirmoji diena Zibaluose

Pasak Rasos Chmieliauskaitės, zibališkiai svetingi, geranoriški ir dosnūs. Sumanytoms idėjoms įgyvendinti ir įkvėpti gyvybės Zibalų bendruomenės viešai erdvei reikėjo medienos, kurią padovanojo Zibalų gyventojai. Vienas gyventojas padovanojo jau sukaltą tvoros elementą, kitas tašytus rąstus tiltelio konstrukcijai ir lentų. Jaunimas aktyviai rinkosi ir jungėsi prie bendro darbo.

Antroji diena Zibaluose

Architektų ir menininkų komanda kvietė visus norinčius Širvintų rajono gyventojus atvykti ir prisijungti prie pačiame Zibalų miestelio centre, šalia bendruomenės namų, 5 dienas vykusių kūrybinių dirbtuvių.

Menininkai atvyko į mūsų rajoną įgyvendindami Lietuvos kultūros tarybos remiamą projektą „Keliaujančios architektūros dirbtuvės: Kvadratu“, kuris vyksta jau trečius metus. Pirmą kartą dirbtuvės 2013 m. vasarą aplankė 16 Lietuvos miestelių, 2015 m. – 10, o šiemet aplankys penkis miestelius. Zibalų seniūnaitė Dalia Bulonienė atsiliepė į kvietimą dalyvauti projekte. Atrankos anketoje Dalia pažymėjo ne vieną idėją miestelio viešajai erdvei praturtinti. Seniūnaitė net kelis kartus akcentavo kūrybinių dirbtuvių tikslą, orientuotą ne tik į apčiuopiamą viešosios erdvės praturtinimą, bet ir į miestelio bendruomenės vidinės komunikacijos tobulinimą. „Mums buvo labai svarbu pačio miestelio gyventojų požiūris, motyvacija. Iš to, kas dabar vyksta Zibaluose manome, kad ši bendromis jėgomis sukurta erdvė puikiausiai gyvuos, bus prižiūrima, nes jau dabar zibališkiai patys siūlosi padėti, o į mūsų organizuojamus renginius susirenka nemažai gyventojų. Niekada nebuvo tuščios kėdės. Labai daug padeda seniūnaitė Dalia,“ – pasakoja projekto koordinatorė Zibaluose Rasa Chmieliauskaitė. Iš 23 atsiųstų anketų ir daugelio skambučių buvo atrinkti 5 miesteliai, tarp kurių ir Zibalai.

Trečioji diena Zibaluose

Projekto dalyviai svetingai priimti bendruomenės namuose. Pietumis projekto dalyviams ir kartu besidarbuojančiam jaunimui seniūnaitės Dalios iniciatyva rūpinasi Zibalų gyventojai. Pasak Rasos, pietūs būna labai skanūs ir sotūs. Šiame projekte drauge su miestelio jaunimu bei savanoriais kuria viešąją erdvę svečiai iš Italijos ir Belgijos.

Į Zibalus menininkai atsivežė suprojektuotą transportuojamą pusę tonos sveriantį šešių metrų aukščio „kultūrinį inkilą“, kuriame ir aplink kurį vyko kūrybinės dirbtuvės bei kultūrinės veiklos visiems norintiems rajono gyventojams. Zibaluose inkilui pastatyti išrinkta puiki vieta: pievoje abipus upelio, šalia kapinių ir bendruomenės centro. Būtent šią vietą savo kūryba praturtino projekto dalyviai. Ryškus inkilas turi dvi erdves. Viena, sauganti nuo lietaus, yra apačioje. O viršuje –nedidelė scena, kurioje vakarais koncertavo įvairūs atlikėjai.

Pakalbinti jaunieji zibališkiai neslėpė džiaugsmo, kad būtent jų miestelyje vyksta šis projektas. Jie noriai pjauna lentas būsimam takeliui, impregnuoja rąstus būsimo tiltelio konstrukcijai ir jaučia, kad tai labai svarbu ir bus naudinga miestelio gyventojams ir jo svečiams. Jie taip pat neslėpė liūdesio, kad šis projektas baigėsi, liūdna skirtis su jau draugais tapusiais savanoriais.

Kretvirtoji diena Zibaluose

Rajono gyventojai gali aplankyti Zibalus ir pamatyti naujai ir kūrybiškai pačių jaunųjų zibališkių bei atvykusių projekto savanorių sukurtą ir sutvarkytą žaliąją pievą šalia kapinių ir bendruomenės namų. Visgi kiek nedaug reikia, tik vienybės ir darnos, kad mūsų miesteliai gražėtų ir kiekvienam širdis kuždėtų „Čia gyventi gera!”

Nuotraukų autorės Dalia Čiupailaitė ir Giovanna Ƶuliani

Parašykite komentarą

Jūsų elektroninio pašto adresas nebus skelbiamas.


*